Pracovní nábytek pro děti | e15.cz

Pracovní nábytek pro děti

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina rodičů uvažuje, jak připravit pro děti ideální pracovní místo, aby se mohly pohodlně připravovat do školy. Rozvoj dítěte, jak po psychické, tak i po fyzické stránce, je ve školním věku zvláště důležitý, proto by rodiče měli vybírat dětské stoly a židle opravdu pečlivě.

Kvalitní pracovní nábytek by neměl chybět v žádném dětském pokoji. Při výběru bychom se měli zaměřit především na funkčnost a bezpečnost nábytku. Pracovní nábytek pro děti by měl být pohodlný a pokud možno nastavitelný podle výšky dítěte.

Pracovní stoly pro děti

Nejdůležitějším místem pro školní přípravu dítěte je pracovní stůl. Vzpomeňte si na svá dětská a studijní léta za svým stolem, jak jste trávili za pracovním stolem i několik hodin denně ať už studiem nebo zábavou. Proto bychom měli věnovat dostatek pozornosti pro správný výběr pracovního stolu. Praktickou variantou jsou nastavitelné pracovní stoly, které tzv. rostou společně s dítětem.

Pracovní stoly se většinou dají nastavit od 50 do 75 cm. Některé stoly nabízejí možnost nastavení sklonu pracovní desky podle aktuální potřeby dítěte. Doporučený náklon desky stolu při psaní a čtení je od 6 do 16 stupňů, u kreslení to může být až 45 stupňů. Vhodným typem je dělená pracovní deska, kde pevná část slouží jako odkládací, v případě, že desku nakloníte. Polohovací deska by měla mít dole zarážku, aby dětem nepadaly sešity nebo psací potřeby. Stůl by měl mít dostatek šuplíků na odkládání školních pomůcek a učebnic.

židleAutor: Ženy - E15

Počítačový stůl do dětského pokoje

Počítač je dnes běžnou součástí našeho života. Děti a dospívající tráví u počítače i několik hodin denně. Ať už používají počítač ke studiu nebo k hrám, neměli bychom zapomenout na správný výběr stolu. Pokud má dítě v dětském pokoji dostatek místa je ideální oddělit pracovní stůl, od toho počítačového, který by měl mít specifické vlastnosti.

Obecně platí, že horní řádek na monitoru má být nejvýše ve výšce očí dítěte, proto byste podle toho měli nastavit i výšku stolu. Velmi důležitá je i hloubka stolu, o které rozhoduje monitor počítače, který by měl být vzdálený 60 centimetrů od očí. Máme-li plochý monitor, volíme desku hlubokou 70 – 80 centimetrů. U hlubokých obrazovek je to více.

Děti by měli mít také dostatek volného místa na nohy pod stolem. Nohy musí stát celou plochou na pevné podložce. U malých dětí, které ještě nedosáhnou nohama na zem, můžeme použít rovné nebo šikmé stoličky, které poskytují vhodnou podpěru.

Materiály dětských stolů

V současné době si můžeme vybrat z široké škály barev a materiálů. Měli bychom respektovat vkus a názor dítěte, protože to bude především jeho pracovní prostor. Na trhu si můžeme zakoupit stoly s celodřevěnou stolní deskou vyrobené často z borovice, smrku, buku, dubu či dřeva březového. Stoly z masivu jsou nejkvalitnější, ale také nejdražší. Údržba dřevěných stolů bývá o něco náročnější, je třeba používat speciální vosky na dřevo nebo politury.

Vybrat si dále může z dýhy, kovu či plastu. Měli bychom si dávat pozor na těkavá organická rozpouštědla, jako jsou například terpeny, které se přirozeně vyskytují v borovicovém dřevě nebo jsou někdy součástí laků. Tyto látky zatěžují vzduch a ve vyšších koncentracích mohou dráždit sliznici nebo u dětí vyvolávat alergie. Co se týče barevnosti, psychologové radí neposlouchat módní trendy či rady bytových architektů. Zvolte barvy, které se dětem líbí, vyhněte se však výrazným a křiklavým odstínům zvláště červené, které by rozptylovaly pozornost dítěte.

A co židle?

Židle pro děti by měla být jednoduchá, stabilní a se zaoblenými tvary, aby nedošlo k úrazu. Židle i stůl by se měly kupovat zároveň. Ruce dítěte sedícího u stolu by měly v lokti svírat 90 stupňů. Paže nesmí viset ve vzduchu, ale měly by být podepřené o područku židle nebo o speciální podpěrku, kterou lze upevnit ke stolové desce. Vhodnou variantou jsou opět tzv. rostoucí židle, které lze polohovat pro děti už od 1 roku až do dospělosti. Tato židle umožňuje dítěti sedět u stolu ve výšce dospělých a přitom mít stále pevnou oporu nohou.

Židle by měla být vhodně polstrovaná s možností nastavit opěradlo, aby se dítě mohlo pohodlně opřít. Výhodou je možnost odnímatelných a polohovatelných područek. Vybírejte pro dítě nejlépe stabilní židle usazené na kovovém „pětikříži“ na kolečkách, kterých nehrozí podklouznutí a nebezpečný úraz. Při výběru židle si prověřte, zda je přední strana sedáku zaoblená, jinak totiž může docházet k omezení průchodu krve. To ale svým potomkům neprozrazujte, mohli by na kvalitu židle svalovat své studijní neúspěchy.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video