Praktičnost a krása ratanu | e15.cz

Praktičnost a krása ratanu

ZDROJ: Ženy - E15

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ratanový nábytek a jeho doplňky mají pro svou nadčasovost své stálé a nezaměnitelné místo v bytové architektuře.

Nechte si do domu vstoupit exotiku


Zařizujete nebo uvažujete o koupi nového nábytku pro váš byt? Nebo jen hledáte nějaký netradiční vánoční dárek pro své blízké? Pak neopomeňte do svých úvah zahrnout výrobky z ratanu. Působí přirozeně, příjemně zpestří jakoukoliv domácnost a nezávisle na designu je můžete kombinovat i s jinými styly.

Ratanový nábytek je vyhledáván zejména pro svou pohodlnost, eleganci, a přestože mu někteří lidé z pohledu životnosti a nosnosti moc nedůvěřují, je velmi pevný a odolný. Při správné péči a ohleduplném zacházení vás váš ratanový nábytek, s trochou nadsázky řečeno, přežije. K dalším výhodám pak patří jeho vzdušnost, kterou oceníte nejen v parných letních dnech, kdy při posezení zabraňuje nepříjemnému propocení, ale také při skladování věcí ve vzdušných zásuvkách ratanových komod a skříněk.

Indonésky zvaný rotang


Při hledání původu ratanu botanické knihy prozradí, že se jedná o druh popínavé rostliny rodu Calamus. Její domovinou jsou deštné pralesy jihovýchodní Asie, přičemž kolem 80% celosvětové produkce pochází z Indonésie. Ratan se pěstuje ve velkém na rozsáhlých plantážích, kde se plazí okolo předem vysázených stromů. Jeho délka se může vyšplhat na 200 m o průměru až 8 cm (což však může trvat i 30 let). K výrobě nábytku je však ideální tloušťka prutu 25 až 35 mm.

Vnější obal ratanového dřeva tvoří tvrdá slupka, pod kterou je ukryto měkké jádro, tvořené svazkem vláken. Pruty ratanu jsou pružné, ohebné a lehce tvárné. Jejich finální podobě však přechází náročná předúprava. Po ruční sklizni a čištění v řece se odstraní vnější slupka, která se dále může využít například na rohože, výplety nebo spoje. Poté se pruty udí a několik dní suší na přímém, rovníkové slunci. Nakonec se podle užití a funkce tepelně zpracovávají do požadovaných tvarů, moří nebo lakují.

Evropa se s ratanem poprvé setkala někdy na konci 18. století, avšak lidem v našich končinách se dostal do podvědomí až ve druhé polovině 20. století. Dnes se v obchodech setkáte se širokou nabídkou křesílek, stolků, papasanů, pohovek či taburetků, k doplňkům pak patří různé stojánky na noviny, květináče, truhlice, regály, koše a misky. I přes svůj exotický původ je tento typ nábytku cenově dostupný a jeho ceny jsou srovnatelné s běžně prodávaným nábytkem.

Všestranné využití, snadná údržba

Ratanové dřevo má jednu nespornou výhodu a tou je jeho vysoká odolnost vůči vzdušné vlhkosti. Díky tomu jej bez obav můžete použít v koupelně, u bazénu nebo v zimních zahradách. Kromě interiérového použití má také široké využití v exteriérech. Venkovní nábytek se vyrábí z ratanu neloupaného, kdežto na vnitřní použití se hodí více ratan loupaný, broušený. Při výběru si ale dejte pozor, kromě přírodního ratanu v nabídce obchodníků naleznete také ratan umělý. Ten je v porovnání s přírodním těžší, jelikož mívá kovovou konstrukci, ale je pevnější a odolnější vůči klimatickým jevům. Jelikož je ale vyroben z plastu, i přes téměř dokonalou imitaci zcela ztrácí přírodní kouzlo.

Co se údržby ratanových výrobků týče, nepotřebujete žádné speciální přípravky. Při čištění si bohatě vystačíte s vysavačem, vlhkým hadrem nebo prostě se sprchou. Proutěný nábytek je lehký, snadno se s ním manipuluje, proto jej v létě stačí vynést na zahradu, osprchovat proudem vody, nechat oschnout a hned je jako nový.

Při výběru nábytku se soustřeďte na spoje jednotlivých částí. Kvalitní výrobky jsou smontované pomocí šroubů, které jsou zapuštěny přímo do dřeva tak, aby nenarušily přírodní vzhled nebo jsou omotány lýkovými proužky.

K dalším přírodním materiálům, které jsou díky svým výjimečným vlastnostem pro výrobu nábytku a bytových doplňků velmi žádané, patří rákos, bambus, mořský hyacint či banánová a kokosová palma. V našich krajích je to pak převážně vrbové proutí, které se kromě pletení velikonočních pomlázek používá při výrobě skříněk, košíků, lampových stínidel a dalších dekoračních předmětů.

Autor: Mirka Bittová

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video