Praní, čistění, žehlení | e15.cz

Praní, čistění, žehlení

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak si usnadnit práce v domácnosti a ještě na to jít ekologicky? Stačí znát fígle pro praní, žehlení a čistění.

Praní a čištění
Pokud není prádlo nadměrně zašpiněné, stačí poloviční dávka prášku, než udávají výrobci. Na běžně zašpiněné prádlo postačí teplota 40 nebo 60 stupňů, vyvářku používejte pouze  výjimečně.

Silněji zašpiněné prádlo můžete přes noc namočit rovnou v pračce. Dejte prádlo a prací prášek jako obvykle do pračky, nechte napustit vodu a pračku vypněte. Druhý den prací program opět spusťte.
Barevné prádlo perte i sušte na slunci vždy naruby, barvy tolik nevyblednou.

Džíny perte vždy naruby, se zapnutým zipem a nikdy je neždímejte -vznikly by na nich neodstranitelné pruhy.

Avivážní prostředky příliš zatěžují životní prostředí. Obsahují tenzidy, které částečně zůstávají v prádle, snižují často savost textilií a někdy mohou vést až k alergiím. Namísto aviváže můžete do vody při posledním máchání přidat ocet. Účinek má stejný, ale nepoškozuje životní prostředí.

Namísto škrobu na záclony a háčkované dečky přidejte do poslední máchací lázně roztok cukru.

Záclony zůstanou déle čisté, když do vody na máchání přidáte hrst soli.

Kapesníky a ubrousky, které nezbělaly ani po vyvářce, namočte přes noc do vody se solí.

Ukládejte zbytky mýdla do sklenice s vodou. Budete mít po ruce mýdlovou vodu na vyprání drobného prádla v ruce.
Samet nejlépe vykartáčujete jiným kusem sametu. Klůcek navlhčete a vytírejte látku „proti srsti“ -tak zmizí i protlačená místa.

Zaprášený samet bude znovu pěkný, když kartáč na šaty namočíte do soli a samet lehce vykartáčujete. Tímto způsobem osvěžíte i starší oblečení.

Je-li límec u košile hodně zašpiněný, potřete ho šamponem na vlasy, který rozpustí tuk. Stejnou službu vám v nouzi prokáže i pěna na holení ve spreji. Nechte působit asi hodinu a pak košili normálně vyperte.

Zažloutlé prádlo namočte na noc do kyselého mléka. Druhý den perte obvyklým způsobem.

Prádlo na vyvářku a zašedlé záclony budou sněhobílé, když do hlavního praní přidáte sáček prášku do pečiva.

Zápach potu v podpaží šatů a svetrů zmizí, když místa vymácháte v octové vodě nebo je vytřete hadříkem namočeným do octové vody.


Do pračky mezi ostatní prádlo můžete dát i kusy oděvů, které silně pouštějí chlupy, když je zapnete do staršího povlaku na polštář.

Při praní zavřete na oblečení všechny zipy. Zabráníte tak jejich předčasnému zničení.

Plavky, v nichž jste se koupali v moři, dobře vymáchejte. Usazená mořská sůl by látku časem zničila.

Ze starší řídké bílé látky si ušijte prací pytel do pračky. V něm perte zvlášť choulostivé krajkové prádlo nebo hedvábné punčochy.

Své oblečení do skříní příliš nepěchujte. Když látky ne- mohou dýchat, mačkají se.

Žehlení
Prádlo před věšením dobře protřepejte, věšte vypnuté a po uschnutí ihned složte a vyhlaďte rukou. Tímto způsobem si ušetříte žehlení ložního prádla, ručníků, džín a dokonce i bavlněných triček. Ta sušte na ramínku a ihned složte -nošením se bavlna vyhladí.

Životnost vašich ponožek výrazně zvýšíte tím, že je budete věšet za horní okraj. Guma tak snadno nezpuchří.

Před žehlením nechte žehličku dvakrát až třikrát vypustit páru. Tím se uvolní případné usazeniny.

K nakropení prádla používejte teplou vodu. Můžete potom začít dříve s žehlením, protože teplá voda se rychleji a rovnoměrněji vsákne do tkaniny.

Légu s knoflíky na pánské košili nebo dámské halence nejlépe vyžehlíte na měkké podložce -například froté ručníku. Knoflíky se tak neobtisknou na druhé straně.

Před žehlením skládaných sukní sepněte sklady kancelářskými svorkami.

Samet -aby oděvy ze sametu nezískaly nepříjemný lesk, žehlete je vždy po rubové straně. To samé platí i pro oděvy z viskózy a flanelu.

Aby byla žehlicí plocha žehličky opět hladká a bez nečistot, postavte chladnou žehličku buď na chvíli na látku namočenou v octu, nebo teplou žehličkou přejíždějte po papíru posypaném solí.

Napařovací žehlička -nádržku na vodu čas od času zbavte usazenin: nalijte do ní vodu s octem, nechte působit přes noc a vodu pak vyžehlete.

Odstraňování skvrn
Skvrny od krve: Ihned je vyperte studenou vodou s trochou soli. Nikdy nepoužívejte teplou vodu! Nemůžete-li skvrnu ihned vyprat, později ji odstraníte pomocí peroxidu vodíku.
Skvrny od vajíček: Ihned je ošetřete vlhkou solí nebo octovou vodou. Po chvíli působení oděv vymáchejte ve studené vodě.
Skvrny od jahod: Před praním znečištěné prádlo namočte do horké octové vody.
Skvrny od tuku: Ihned na skvrnu nasypte mouku, do níž se tuk vsákne. Skvrnu -i starou -potřete prostředkem na mytí nádobí. Nakonec oděv pořádně vymáchejte.
Skvrny od borůvek: Skvrny od borůvek z rukou odstraníte pomocí citronové šťávy, ze lnu kyselým mlékem (namočit asi na půl hodiny), z vlny citronem a z hedvábí alkoholem. Nezapomeňte oděv nakonec vymáchat v teplé vodě!
Skvrny od kávy a čaje: Ubrus nebo oděv ihned namočte do studené vody se solí.
Skvrny od ovoce: Dokud jsou čerstvé, nechte na ně téct velmi horkou vodu. Látku také můžete namočit do horkého podmáslí a potom vyprat jako obvykle. Když na látce zůstane zabarvení, nechte chvíli působit citronovou šťávu, pak oděv vymáchejte ve studené vodě.
Skvrny od rzi: Skvrny na bílé látce potřete horkou citronovou šťávou. Skvrny také můžete namočit a potřít práškem do pečiva. Nakonec prádlo vyperte jako obvykle.
Skvrny od červeného vína: Ihned je posypte solí.
Staré skvrny od červeného vína: Na skvrnu naneste holicí pěnu, nechte působit a pak oděv vymáchejte.
Skvrny od potu: Potřete skvrnu zředěným octem. Zvláště tvrdošíjné skvrny před praním namočte do teplé octové vody.
Konečné řešení: Když proti skvrnám nic nepomáhá, zkuste to s pastou na zuby: naneste ji na skvrnu, nechte zaschnout a vykartáčujte.

Zdroj: Jak to všechno zvládnu?! Domácnost, zahradu, pevné zdraví a příjemný vzhled, autorka Soňa Havlová, vydalo nakladatelství Motto, www.motto.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video