Přerostl vám fíkus? – úprava rostliny krok za krokem | e15.cz

Přerostl vám fíkus? – úprava rostliny krok za krokem

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak si poradit s přerostlým fíkusem, Ficus elastica? Už vás vytlačuje z obýváku a nedá si říci? Roste a roste, a určitě by potřeboval radikální zásah?

Ničeho se nebojte a podle obrázků jej nemilosrdně seřízněte. Jestliže dodržíte postup, nemůžete nic zkazit. Navíc získáte podstatně lépe vyhlížející mladou rostlinu a vytoužené místo k bydlení. Uvidíte, že budete všichni spokojeni, vy i fíkus.

Rostliny fíkusů vedené na jeden výhon lze využít pro dekoraci větších prostor. Pro obytné místnosti raději volte menší druhy, které můžete tvarovat podle vaši fantazie. Běžně pěstovanému druhu fíkusu (F. elastica) a drobnolistým či popínavým fíkusům (F. pumila či F. benjamini), řez rozhodně neublíží.

Seříznutí vrcholové části:


Odpočítejte 2 až 3 listy odshora a mezi kolínky na kmínku proveďte nožem hladký řez. Získáte vrcholový řízek, z něhož vypěstujete novou rostlinu. Protože fíkusy roní z rány lepkavé bílé mléko (Iatex), natáhněte si na ruce gumové rukavice a dejte pozor na potřísnění oděvu.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Úprava řízku:


Vrcholový řízek ponořte do vlažné vody, po přibližně 2 hodinách jej ze sklenice vyjměte, ponořte spodní konec do stimulátoru, oklepněte a vsaďte do květináče naplněného substrátem či vlhkým piskem.

Vsazený řízek:


Nařízkovaný fíkus s kožovitými listy ochráníte proti vadnutí tak, že zmenšíte plochu listu stočením do roličky a upevníte jej gumičkou. Tímto způsobem zabráníte nadměrnému vypařování a řízky se snáze ujmou. Zakořeňující řízek má dostatek vláhy, ale umístěním květináče na misku s oblázky se vyhnete nebezpečí uhnívání kořenů. Voda v misce se vypařuje a vytváří příznivé mikroklima.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Co budete potřebovat:


Zahradnický nůž a nůžky
Gumové rukavice
Sklenici s vodou
Květináč
Substrát pro pokojové květiny
Gumičku
Misku s oblázky
Stimulátor pro množení pokojových květin.

Text a foto: Irena Forejtová

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video