Přesazování našich zelených radostí | e15.cz

Přesazování našich zelených radostí

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvhodnější čas, kdy přesazovat květiny, je právě na jaře. Víte ale, jak správně postupovat?

Je jaro a to je právě ta nejlepší doba, kdy našim rostlinkám dopřát novou zeminu a přesazení. Půda se za zimu vysílila a pokud jsme přesazování už rok či dva vynechali, obsahuje už málo výživných složek a rostliny strádají. Je načase, abychom jim dopřáli novou zeminu, protože ta stará ztěžkla a tak se voda a vzduch špatně dostává ke kořenům.

Jak poznáme, že je načase rostlinu přesadit?
1) Kořeny vyrůstají ven ze spodního otvoru v květináči.
2) Půda je suchá, i když ji pravidelně zalíváme a přehnojujeme.
3) Rostlina roste velmi pomalu.

Jak správně postupovat při přesazování?
1) Zemina
Není dobré pro přesazování používat hlínu, kterou si nakopeme někde na zahrádce nebo v lese, může totiž obsahovat zárodky mikroorganismů a škůdců. Kupte si raději v obchodě zeminu takovou, která je určena právě pro ten druh květin, které budete přesazovat.

2) Květináč


Pokud si myslíte, že rostlině udělá dobře co největší květináč, děláte chybu. Ten by měl být pouze o několik centimetrů (asi 3 cm) větší než květináč původní, protože jinak vám budou růst hlavně kořeny, nikoli květy.

3) Vyjmutí rostliny


Rostlinu ze starého květináče vyjmeme tak, že nejprve trochu navlhčíme zeminu, poté květináč překlopíme a jemně vyjmeme rostlinu. Z kořenů pak lehce oklepeme zeminu a pokud jsou některé kořínky uhnilé, odřízneme je.

4) Květináč
Nový květináč je dobré před přesazením rostliny namočit do chladné vody, jinak bude zpočátku ubírat vlhkost rostlinám. Na dno pak dáme drenážní vrstvu (mohou být z malé střepy ze starého květináče).

5) Přesazení


Rostlinu vložíme do květináče, obsypeme hlínou, jemně stlačíme u stonku, pořádně zalijeme a přihnojíme nejdříve po 14 dnech po přesazení.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video