Příprava na koupací sezonu | e15.cz

Příprava na koupací sezonu

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těšíte se, že s prvními trošku hřejícími slunečními paprsky skočíte do vody svého bazénu či jezírka a zahájíte koupací sezonu? Nejprve budete muset svůj malý vodní ráj po zimě teprve probudit.

Každý bazén má svá specifika, tudíž je jejich restart trochu odlišný. Dnes nejběžnější bazény zapuštěné do země, zvlášť ty s oblíbeným zastřešením, se naštěstí na zimu nemusejí vypouštět, stačí je zakrýt plachtou kvůli nečistotám. Přesto bude mechanické odstranění nečistot první činností, do níž se na jaře budete muset pustit.

„Nejprve odstraňte z vodní hladiny síťkou všechny nečistoty, ať už se jedná o spadané listí, hmyz, drobné větévky a další. Pokud jsou na dně bazénu usazeniny, je nutné je vodním vysavačem odsát do odpadu tak, aby se nerozvířily ve vodě. Jestliže se na stěně bazénu vytvořila nečistota, je potřeba ji mechanicky odstranit kartáčem na stěny, v úrovni vodní hladiny ji případně vyčistit k tomu určenými přípravky,“ radí odborníci českého výrobce bazénů Balarepo.

LÉČBA CHLOREM

Máte všechny úklidové práce hotové? Teď už můžete dočistit bazén přes klasickou filtraci a zapojit lze i ohřev vody. Také doplňte vodu na požadovanou hladinu. Ještě předtím, než do bazénu skočíte, musíte zkontrolovat jeho pH. Voda by neměla být příliš kyselá ani zásaditá. Pohybovat by se měla v rozmezí pH 6,8 až 7,5. Bazény vybavené moderní automatickou stanicí si pohlídají čistotu vody i její zásaditost samy.

U chemicky udržovaných bazénů se na jaře dělá též tzv. chlorová terapie. O co jde? Je potřeba dezinfikovat vodu, aby v ní nezůstaly látky, které by ji mohly „kazit“. Do vody se proto jednorázově přidá rychlorozpustný chlor. Den poté už můžete použít bazénovou chemii, na niž jste zvyklí. Pokud je voda stále nazelenalá, je možno aplikovat přípravek proti vodní řase. Po všech těchto chemických kouzlech raději znovu přeměřte pH a současně i množství chloru ve vodě. Jeho koncentrace by (v závislosti na teplotě vody) neměla přesahovat 1 mg/l. A po zasloužené práci si můžete konečně za odměnu zaplavat.

Pokud máte zastřešení bazénu, i o to byste se po zimě měli postarat. Jak na to? Odsuňte kryt za bazén, odstraňte z kolejiště cizí předměty, koleje můžete umýt tlakovou vodou. Vlastní zastřešení pak můžete umýt roztokem teplé vody a mýdla bez použití agresivních saponátů.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

NÁVRAT K PŘÍRODĚ

I když máte na zahradě bazén, doporučují zahradní architekti doplnit jej alespoň okrasným jezírkem. Voda na zahradě totiž skvěle vypadá a pohled na vodní hladinu uklidňuje, zvlášť když v ní poklidně proplouvají „zlaté“ rybky pro štěstí. „Pokud klient trvá na bazénu, snažíme se ho přesvědčit, že lepší bude krytý, uvnitř domu. Ven pak dáme alespoň okrasné jezírko, protože vodní plocha na zahradě působí velmi příjemně,“ říká majitel zahradnické firmy Jan Černý.

Trendem posledních let je totiž návrat k přírodě, což vidíme i na nově navržených zahradách, kde bazény postupně ustupují koupacím jezírkům. Nebojte, jezírko může mít průzračnou vodu a plavce nerozptylují žáby ani vodní rostlinstvo, které má vyhrazenu svoji část. Navíc je o něco levnější než bazén a k jeho čištění se nepoužívá žádná chemie.

Jak přesně takové jezírko funguje, ať raději vysvětlí odborník: „Místo, kde bude jezírko, se musí vybagrovat, pak se zpevní břehy a položí se plastová fólie. Část, na kterou se sázejí vodní rostliny, bývá vysypaná kamínky. Tvoří až polovinu jezírka a funguje jako kořenová čistička. Takové jezírko musí mít minimálně devět metrů čtverečních koupací část a přibližně stejně velkou tu s rostlinami. Pokud je přirozená čistička menší, musí se k dočišťování použít pískový filtr.“

Do jezírka mohou vést schody z plochých kamenů, praktické a atraktivní je i dřevěné molo, kde se můžete opalovat. A ani majitelé jezírek nemusejí být ochuzeni o moderní výdobytky. Můžete například do jedné části vyvést trysky jako ve vířivce. A poslední plus? V zimě si můžete na vlastní zahradě zabruslit. To vám neumožní ani ten nejluxusnější bazén s protiproudem.

PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA

Na rozdíl od bazénu však samozřejmě nemůžete jezírko na zimu zakrýt fólií, či jej dokonce vypustit, padají do něj tudíž nečistoty a „kořenová čistička“ je obvykle nemůže všechny zvládnout. Pomůže samozřejmě filtrace (pozor, speciální jezírková, ne bazénová), avšak přesto je třeba se na jaře o jezírko postarat, případně jej kompletně vyčistit. Na rozdíl od malých okrasných jezírek, u nichž je třeba vyměnit kompletně vodu každý rok, se u velkých vyměňuje asi jednou za čtyři roky.

Ostatně hrubých nečistot byste měli jezírko zbavovat i v průběhu roku, podobně jako bazén. Nafoukané nečistoty a odumřelé listy vytáhněte síťkou, kal můžete vysát pomocí jezírkového vysavače. Pokud nebudete vyměňovat vodu v jezírku kompletně, je třeba vyčistit alespoň filtr – špínu a kaly z něj vypusťte někam na zahradu. Do jezírka se musí doplnit hladina vody, je třeba zkontrolovat a opravit okraje jezírka (např. fólie se může poškodit mrazem). Co se týká rostlin, i ty musíte zkontrolovat, dosadit, vyčistit odumřelé listy.

„Lekníny se mohou přesadit a přihnojit, jinak není dobré rostliny v jezírku hnojit, neboť to zvyšuje množství nežádoucích dusičnanů ve vodě, které podporují tvorbu řas,“ radí odborník. Některé rostliny, které do jezírka můžete použít, však nemohou v našich podmínkách zimu vydržet, některé z tropických vodních rostlin „mrznou“ už při +4 °C. Ty jste na podzim dali přezimovat, takže teď vás čeká jejich nová výsadba.

Praktičtější je však tyto rostliny pěstovat rovnou v kontejnerech, které se na podzim jednoduše vyndají. Akvarijní rostliny zase mají rády pěstování v pískovém valu. Většina z nich je vhodnější do menších hloubek a mohou vám krásně ozvláštnit zejména okrasné jezírko.

Z GRUNTU

Myslíte, že nastala doba na generální úklid? Do čištění jezírka byste se měli pustit na jaře nejdřív v době, kdy už nehrozí žádné velké mrazy. Voda z jezírka se nejprve vypustí, pak se dno vyčistí od kalu a řas. Samozřejmostí je propláchnout a očistit filtry. Řasy se nechávají na břehu (již napuštěného) jezírka přes noc, neboť v nich mohou být drobní živočichové, pro jezírko prospěšní, kteří si zalezou zpátky do vody. Možná vás překvapí, že filtrace na čistotu vody v jezírku nemusí vůbec stačit. S dalšími vychytávkami, o které je také po vypuštění vody potřeba se postarat, nás seznámil Jan Černý.

„Vedle filtrace se na dno jezírka dává kvůli čistotě vody lávový granulát a i ten samozřejmě musíte při údržbě propláchnout, stačí obyčejnou vodou. Další přirozené čištění zajistí jeden z druhů vápence – zeolit, v němž se zachytávají dusičnany. K čistotě vody pomáhá též UV lampa. Tyto přírodní prostředky se používají místo chemie, kterou kvůli vodním rostlinám použít nelze,“ vysvětluje odborník.

Na rozdíl od bazénu má mít voda v jezírku slabě kyselé pH. I při jeho změně si musíte vystačit bez chemie. Existují na to různé triky, je možné dát na dno například proděravěný pytel s rašelinou, pokud je nutné vodu lehce dokyselit.

Připadá vám to jako příliš práce? Nezoufejte, o jezírko se vám při pravidelné jarní údržbě postará zahradnická firma a vy si už budete moct pouze užívat romantiku přírodního koupání. Jen pozor, vzhledem k tomu, že na rozdíl od bazénu vodu v jezírku ohřívají pouze sluneční paprsky, bude to v prvních teplých dnech zážitek spíš pro otužilce.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video