Připravte kytičky na zimní spánek | e15.cz

Připravte kytičky na zimní spánek

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je nejvyšší čas domů přestěhovat všechny pokojové rostliny z balkónů, zahrad i teras.Jak se o ně postarat, aby neutrpěly šok?

Pokojové rostliny změnu prostředí nesnášejí


Jednotlivé druhy pokojových rostlin mají různé požadavky na světlo, vlhkost i teplotu. Když je přemístíme jinam, začnou zasychat špičky nebo okraje listů. Někdy pomůže jen květinu přemístit jinam a je po starostech.

Typickým příznakem nevhodného umístění kytičky je žloutnutí a následné opadávání listů, které se nejčastěji projevuje na diefenbachii, ibišku a fíkusech. Tehdy zaléváme buď málo nebo naopak necháváme v květináči stát přebytečnou vodu. Zalévat „málo“ znamená, že neprovlhčíme celý substrát a rostlina trpí trvale suchem.

Druhým extrémem je přílišná zálivka, kdy kořeny zahnívají. Záchranou je přesazení do čerstvé zeminy s tím, že zálivku okamžitě přizpůsobíme požadavkům rostliny. Zkrátka, kytičkám naordinujte pitný režim a dostatek světla.

Kam s kaktusy?


Od listopadu do ledna kaktusy necháme zcela „na suchu“. Co se týče světla je kaktusům v zimě nejlépe u okna. Vůbec jim ale nesvědčí ústřední topení. Proto je zazimujeme ve vhodně umístěném okenním skleníčku, který izoluje spodní teplo nebo v prostoru mezi okny.

0:normal690:true:true 0:normal690:true:true

Květiny v truhlících dejte domů včas


Muškáty a fuchsie přeneseme k přezimování včas, aby je nepoškodil první mráz. Zálivku přizpůsobíme snižující se teplotě, odstraníme uschlé listy a přestaneme s přihnojováním, aby výhony dobře vyzrály a zastavily růst. Můžeme je nechat mezi okny, na chodbě, ve sklepě či jiné světlé místnosti.
 
Běžná péče přes zimu spočívá pouze v dodržování přiměřené teploty, tak od 6 do 10o C a občasné zálivce, kterou provádíme jednou až dvakrát do měsíce. Nelekejte se, opadnou-li částečně listy nic se neděje, fuchsie i pelargónie mají v období klidu raději sucho.

Přestěhujte terasu


Rostliny v nádobách – oleandry, azalky, vavříny, aukuby, brsleny a durmany – přežijí zimu v chladné mrazuprosté místnosti při omezené zálivce, a pokud možno stálé teplotě (obvykle 2-4 °C). Rostliny v nádobách zaléváme stejně jako muškáty, jen občas aby kořeny nepřeschly. Na podzim je neseřezáváme, ale tvarujeme je až v časném jaru.

Pozor na skryté nepřátele


Stěhování rostlin do tepla domova leckdy přichystá nenadálé překvapení. Rostlina najednou začne chřadnout a než se všimnete viditelných příznaků, může být už pozdě. Proto rostliny nejdříve prohlédněte. Škůdci se nejčastěji schovávají na rubu listů, kde zanechají zbytky trusu nebo vajíčka. Na pokojových rostlinách se objevují svilušky a další roztoči. Poznáte je podle „pavučinek“ na rubu listů. Spolehlivě je ničí přípravek Apollo, který působí na vajíčka svilušek.

0:normal690:true:true

Na muškátech, anturiích, amarylisech, krotonech, kaktusech, orchidejích a citrusových rostlinách se setkáme s obzvlášť úporným škůdcem - červci a štítenkami, popřípadě puklicemi. Červci, kteří mají tělíčko kryté bílými voskovými výpotky, se nejlépe odstraňují vatičkou namočenou do roztoku mýdla a denaturovaného lihu. Pod „pokličkou“ dobře ukryté puklice a štítenky je nutno mechanicky odstranit. Při použití insekticidů Applaud 25 WP, Basudin 600 EW nebo Ultracid 40 WP je potřeba přidat pár kapek Jaru či alespoň lžičku cukru, aby roztok nestékal z listů a mohl tak na škůdce působit.

Stejně tak i bílá muška – molice skleníková, která vylučuje lepkavou medovici ulpívající na listech se velmi rychle množí a proto není snadné se jí zbavit. Ke spolehlivé likvidaci koupíme Applaud 25 WP, Morestan nebo Ekamet. Postřik provádíme třikrát během pěti dnů; přitom přípravky střídáme, aby si molice nestačila vytvořit ochranu vůči působení chemikálie.

Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video