Připravte pokojovky na jaro | e15.cz

Připravte pokojovky na jaro

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nemůžete se dočkat jara? Kazí vám chumelenice za okny snění o tom, jak vyrazíte na zahrádku? Nevěšte hlavu, všeho se dočkáte, a zatím můžete v klidu připravit na jaro své pokojové rostliny.

Koncem zimy většinou nevypadají pokojovky jako kandidátky na zahradnickou výstavu. Dlouhé období s nedostatkem světla, suchým vzduchem a neodpovídajícími teplotami zanechalo stopy jak na rostlinách kvetoucích, tak i těch okrasných listem.

Únor a první týdny března jsou nejvhodnějším obdobím, jak připravit pokojové rostliny na novou sezónu. Jistě se trápíte tím, že třeba drobnolisté fíkusy značně prořídly, pnoucím filodendronům zhnědly části listů, kapradiny vypadají neduživě a pnoucí rostliny se sice ještě pnou, ale větvičky jsou slabé a bledé.

Vyčleňte si na ozdravnou předjarní akci dostatek času a pusťte se do toho. Máte-li kam, přeneste postupně pokojovky na jedno místo, a podrobte každou rostlinu pečlivé prohlídce. Oberte suché listy, odstraňte zvadlé a zaschlé výhony, a bez rozpaků zkraťte výhony a větévky klidně o třetinu, případně i víc. Obzvlášť drobnolisté fíkusy takový zásah přivítají a rychle obrostou (znovu zahoustnou).

Přerostlé kusy zkraťte na požadovanou délku (či výšku) a zdravé odřezky využijte jako materiál k namnožení nových rostlin. Zakořenit je můžete buď ve vodě při pokojové teplotě (prospěje, pokud nádobku zabalíte do mikrotenového sáčku, a ten jen občas „vyvětráte“ – mikroklima přispěje k rychlejší tvorbě kořenů), nebo v písku či perlitu.

Květináče volte o něco větší, než byl původní.Autor: Ženy - E15

Přesazování není věda

Většina pokojovek nejlépe snáší přesazování právě v předjaří. Rostlinu řádně zalijte, nebo namočte i s květináčem, aby kořenový bal nasákl vodou. Očistěte nežádoucí a odumřelé části rostliny, a pečlivě prohlédněte listy, kmínek, stonky i kořeny – jen tak objevíte škůdce a případné choroby.

Květináče volte zhruba o průměru dva až čtyři centimetry větším, než byl původní. Příliš velká nádoba vede ke kysání zeminy, také nezapomínejte na drenáž pod kořeny přesazované rostliny. Postačí hrubý písek, střepy z rozbitého hliněného květníku, nebo pár oblázků.

Zeminu na přesazení si můžete buď namíchat sami, nebo koupit hotovou směs na přesazování pokojových rostlin okrasných listem, nebo květem. Koupíte i speciální druhy zemin pro kapradiny, kaktusy, orchideje nebo sukulenty, záleží, čemu dáte přednost.

Starší exempláře hodně velkých rostlin se mnohdy špatně přesazují, nebo už je nelze v domácích podmínkách vůbec přesadit. Jako alternativu přesazování, vyzkoušejte výměnu pouze vrchní vrstvy staré zeminy. Tu pak nahraďte novou zemí, řádně přitlačte, zalijte a dosypte do původní výšky země v květníku.

Se zálivkou to nepřehánějteAutor: Ženy - E15

Voda je životabudič

Konečně budete moct skoncovat s omezenou zálivkou – čím více světla, tím více rostliny porostou a budou potřebovat více vody. Po přesazení stačí ale rostliny prolít tak, aby zem sesedla ke kořenům, a pak nechte raději pár dnů konvičku na pokoji. Než se přesazená květina trochu zabydlí, přehnaná zálivka by nadělala víc škody, než užitku.

Zalévejte odraženou vodou (pokojová teplota), ideální by byla voda dešťová, měkká. Ale i vodou z veřejného vodovodu můžete po odstátí bez obav zalévat. Tvrdá voda občas tvoří na okrajích květníků a na povrchu zeminy usazeniny, které nevypadají právě nejlíp. Nezapomeňte, že méně zálivky je prospěšnější, než každodenně doplňovaná voda stojící neustále v podmisce.

Do vody můžete přidávat i tekutá nebo krystalická hnojiva pro květiny – opět jsou na výběr hnojiva univerzální, nebo speciální hnojiva pro jednotlivé druhy pokojovek. Přesazené rostliny ale nepřihnojujte hned, stačí až po pěti šesti týdnech, kdy rostlina už vypotřebovala část živin z nové zeminy.

Příliš všeho škodí

Jak už jsem zmínila, přílišná zálivka je spíš na škodu, a právě tak můžete rostliny zahubit nadměrným hnojením. Dávkujte podle doporučení v návodu, mladým rostlinám i nižší dávku. Pro začátečníky jsou výborné hnojivé tyčinky, zajišťující výživu rostliny po několik týdnů i měsíců (podle druhu hnojiva). Počet tyčinek pro jednu rostlinu je dán velikostí květináče.

V předjaří a brzy z jara chraňte rostliny i před přílišným sluněním: pokud měly jejich listy od podzimu málo světla někde v hloubi pokoje, po přesazení je nedávejte na okno, kam svítí slunce od samého rána. Rostliny si musí na příděl světla postupně zvykat, jinak je nenávratně spálíte.

Nechte svoje pokojovky, ať si v klidu užívají přicházejícího jara. Nešťourejte jim stále do květníku, nestříkejte na ně přípravky k vytvoření lesklých listů, místo chemických postřiků proti škůdcům zkuste něco bio, nebo podle rady našich babiček. Možná vás překvapí, jak pěkně se bude pokojovkám letos dařit.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video