Přírodní lékárna: Co umí aromaterapie | e15.cz

Přírodní lékárna: Co umí aromaterapie

ZDROJ: Ženy - E15

Markéta Ostřížková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Představte si, že máte novou členku domácnosti. Nastěhovala se k vám, pomáhá uklízet, zvládat pracovní úkoly, konejší vaše děti a dokáže napomoci k láskyplným chvilkám s partnerem. Že o tak skvělou pomocnici stojíte? Ráda vám ji představím. Jmenuje se aromaterapie...

Aromaterapie – vítaný člen domácnosti

Aromaterapie je velmi příjemná společnice, do které se zamilujete na první nadechnutí. Zachovává totiž ohleduplnost k životnímu prostředí. Například aroma roztok na mytí kachliček můžete v klidu nalít do odpadu. Neobsahuje žádné toxiny, a proto se voda rychleji čistí. „Aroma hospodyňka“ vás také zbaví starostí s poškozením ozonové vrstvy a přirozeně zlikviduje škodlivé mikroby ve vaší domácnosti.

Pečuje i o vaše zdraví, neboť neobsahuje škodlivé látky jako komerční čisticí prostředky a osvěžovače vzduchu. Ovšem to vše za předpokladu, že máte éterické oleje pocházející z organicky pěstovaných rostlin!

Vítejte u nás doma

Stojíme před vašimi dveřmi a mačkáme zvonek. Zvete nás dál a my hned v předsíni rozeznáváme, zda jste vášnivý kuřák, chovatel domácího mazlíčka, nebo jste nacpali do skříně naftalín. Vstupní prostor totiž v návštěvnících zanechává silný prožitek a na základě vašeho specifického „aroma otisku“ si o vás lidé vytvoří trvalý dojem.

Tudíž ruku na srdce – není zrovna vaše předsíň místem zatuchlých pachů? Pokud ano, potřebujete svěží vůně – limetku, citron, lemongras, grapefruit, mátu peprnou. Přidejte z těchto éterických olejů pět kapek do 50ml mechanického rozprašovače naplněného vodou. Příjemnou vůni ocení nejen vaši hosté, nýbrž i vy sami, až se vrátíte domů schvácení z práce.

Laboratoř chutí

Kuchyně má vonět čistotou nebo lákavými pokrmy. Jenže… odkládáte v ní odpadky a také zde často poskytujete útočiště domácím zvířátkům. Rej obrovského množství pachů, plísní a bakterií pak krouží kolem vás.

Kromě toho se ve vzduchu vznáší i voda ze sražené páry a drobné molekuly tuku uvolňující se při vaření, pečení a smažení. Jakmile rozstříkáte éterické oleje do prostoru, tukové molekuly obalí, zbaví je pachu a ponechají kuchyni svěží a k nakousnutí, jako jídlo, které připravujete.

Krotitele škodlivých mikrobů (citron, hřebíček, rozmarýn, tymián) také využijete při mytí sporáků, chladniček a kuchyňských desek. Do pětilitrového kbelíku vody postačí osm kapek éterického oleje a již můžete proměnit svoji kuchyni v dokonale čistou „laboratoř“. Báječné aroma navíc rozpustí vaši sklíčenost z nikdy nekončícího úklidu.

Až do poslední kapky...

Většina éterických olejů po dvou letech ztrácí své léčebné účinky. Můžete je však ještě zužitkovat k provonění odpadů v kuchyni či koupelně, k mytí oken, podlah nebo odpadkových košů.

Amorův příbytek

Ložnice je místem pro odpočinek nebo láskyplné hry. Chcete­li se nejprve ponořit do hlubokého spánku, připravte si vedle polštáře kosmetický tampon.

Pak si vyberte svůj oblíbený éterický olej (levandule úzkolistá, pomeranč, bergamot, geránium) a tři až pět kapek naneste na vatu. Přivádí­li vás jitřní vstávání a drnčení budíku k šílenství, zvolte místo klasického zvuku zvonky, zvonkohry, zpěvy ptáčků, relaxační hudbu nebo svoji oblíbenou píseň. Na noční stolek postavte mátu peprnou (vyhněte se jí v těhotenství a u dětí do 7 let) a těšte se na probuzení.

Ráno otevřete lahvičku a přibližte ji k nosu. Jakmile se několikrát nadýchnete (raději se zavřenýma očima), čile vyskočíte z postele. Přišel­li čas pozvat do své ložnice bůžka lásky, přivolejte ho červenou a růžovou barvou (povlečení, polštáře, květiny, svíčky). Přidáte­li navíc éterické oleje, odmění vás hlubokým milostným prožitkem. Poslové smyslnosti (růžové dřevo, ylang ylang, pačuli, benzoe, vanilka) se rozvoní v aromalampě nebo v misce s horkou vodou.

Pětihvězdičkový hostitel

Už se těšíte na chvilku volna a nerušený klid? Obývací pokoj je „náměstím“ celé rodiny. Zde si hrajete s dětmi, čtete na gauči nebo pořádáte večírek s přáteli. Kromě chlebíčků a červeného vína přispěje k vaší pohostinnosti i společnost bergamotu, litsey, limetky, grapefruitu, mandarinky a palmarosy. Dobrou náladu stříkněte před příchodem hostů do místnosti mechanickým rozprašovačem.

Voňavé hřiště

Děti milují vůně a jejich blízkost v nich vzbuzuje nadšení. Proto i dětský pokoj „vyzdobte“ litseou či grapefruitem, které podpoří hravost malých človíčků. Potřebují­li potomci zklidnit, „aroma chůva“ ukonejší vaše robátka pomocí pomeranče, červené mandarinky nebo levandule úzkolisté.

Jakmile dáte aromalampu do dětského pokoje, mějte ji vždy na očích. Pro klid duše je daleko lepší a bezpečnější investicí elektrický difuzér. Skládá se z porcelánové misky, do níž nakapete čistý éterický olej bez vody. Šňůru zapojíte do zásuvky a pomalu zahřívající se miska postupně odpaří aromatické molekuly do vzduchu.

Návštěva múz

Máte doma pracovnu a potřebujete, aby múzy létaly do vaší hlavy? Nové nápady a kreativitu přivábíte rozmarýnem (vyvarujte se ho při vysokém krevním tlaku), citronem, bazalkou nebo mátou peprnou.

Tři až pět kapek v aromalampě rozcvičí vaše mozkové buňky a pak už si užijete příliv tvůrčího elánu.

Svěží za pár minut

Ekologický osvěžovač vzduchu – tak můžeme nazvat speciální keramický kroužek na žárovku. Na jeho povrch přidejte jednu kapku éterického oleje (zachovejte opatrnost, jedná se o hořlavé látky) a nasaďte ho na světelný zdroj. S každým rozsvícením pak teplo uvolní aroma do prostoru.

Silná armáda molekul

Zářivá a voňavá. Tak vypadá vaše koupelna po „aroma úklidu“. Při mytí umyvadla, vany či sprchového koutu přidejte k tekutému písku přímo na houbičku vymítače virů a bakterií. Eucalyptus globulus, citron, levandule úzkolistá, tymián, šalvěj či borovice jsou mocnými spojenci.

Stejné éterické oleje pak kápněte na vnitřní ruličku toaletního papíru. Vsáknou se do kartonu a pozvolna uvolní do prostoru voňavé molekuly. Toaleta zůstává dezinfikovaná a zalíbí se vám na ní mnohem více.

Hurá, stěhuji se!

Konečně jste si našli nové bydlení a už se těšíte na příjemnou změnu. Pod vlivem euforie si možná ani neuvědomujete, jací lidé byt či dům obývali před vámi. Většinou neznáte jejich myšlení, činy ani chování… Proto je vhodné, abyste každý nový prostor, kde budete přebývat, „očistili“.

Než si přivezete své věci a nábytek, otevřete všechna okna dokořán a pořádně vyvětrejte. Pak si pusťte svoji oblíbenou hudbu, která vám vždy přináší radost a euforii. Při tom nakapejte do aromalampy kvalitní kadidlo a každou místnost pořádně vykuřte.

Příjemná vůně i hudba vás naladí pro nové začátky. Nakonec uspořádejte uvítací večírek a zejména pozvěte přátele, kteří se řehtají od ucha k uchu. Veškeré pozitivní vibrace zůstanou s vámi a založíte si tak dobrý základ k bydlení v novém domově.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Autor: Markéta Ostřížková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery