Rána českých žen: Snídaně, únava a málo času | e15.cz

Rána českých žen: Snídaně, únava a málo času

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letos v červnu proběhl výzkum mapující ranní chování a rituály českých žen. Podle této studie, která detailně zkoumala průběh rána české ženy již od jejího probuzení až po odchod do práce, se snídaně stala oproti minulosti neopomenutelnou součástí denního jídelníčku, a to i přes to, že na ranní povinnosti mají velmi málo času. Vyšlo však najevo, že většina je po probuzení stále unavená a ráno je pro ně hektické.

Čas na snídani

„V dnešní hektické době je pro pracující ženu, zvláště pokud je maminkou, velice těžké najít si po ránu alespoň chvilku sama pro sebe. Proto nás na výsledcích studie mile překvapilo, že většina respondentek považuje snídani za důležitou součást denního jídelníčku a vždy si na ni čas najde,“ vysvětluje Dina Kášová, zástupce značky BeBe Dobré ráno, která výzkum prováděla. „Na druhou stranu však našim spotřebitelkám po ránu stále chybí energie a bojují s únavou. Proto od začátku srpna startujeme s novým projektem 60 sekund, 30 dní, 1 výzva, který, jak pevně věříme, všem ženám pomůže dostat se do toho správného ranního rytmu a načerpat energii.“

Jak jsme na tom po ránu s časem?

Dalo by se říci, že čas je po ránu opravdu naším největším strašákem. Z průzkumu totiž vyplynulo, že pokud chceme vyrazit do práce nasnídané, oblečené, nalíčené a zkrátka vypadat tak, aby se nás kolegové nelekli, musíme vstávat už před půl sedmou (61 %), maminky si samozřejmě nařizují budík ještě o něco dříve. Od probuzení až do té doby, kdy se za námi zaklapnou vchodové dveře, totiž potřebujeme v průměru hodinu (61 %), hodinu a půl to trvá necelé třetině respondentek (31 %).

I když si to všechno uvědomujeme, stejně jsou pro nás ty minuty drahocenného spánku navíc mnohem přednější. Téměř polovina z nás (46 %) navíc není schopná vstát hned s prvním zazvoněním budíku a vymýšlí všemožné strategie, jak si vstávání zpříjemnit. A jak by také ano, když jsme po ránu zpomalené (29 %), pětina z nás pak kvůli tomu stráví spoustu času bezradným stáním před skříní vybíráním toho, co si dnes vezmeme na sebe, dlouhou dobu nám také trvá líčení a česání (17 %), nebo prostě zaspíme tak, že už nestihneme absolutně nic (4%).

Snídani si neodpustíme

Je překvapivé, že i přes ranní lítý boj o každou minutu si snídani opravdu nenecháme ujít (59 %). Proč? Je to jednoduché, bez snídaně bychom se totiž cítily bez energie mnohem více a celý den bychom pak bojovaly s únavou. I když necelé dvě pětiny Češek přiznávají, že si snídani každý den připravit nestihnou, snaží se snídat opravdu často. Pouze 2 % rebelek zatím stále ještě nesnídá vůbec.

Co nejraději snídáme?

Necelá polovina z nás (46 %) si ráno nejraději vychutnává jogurt, který kombinujeme s cereáliemi nebo s müsli a někdy přikusujeme také cereální sušenky (15 %). Snídaně zkombinovaná s jogurtem nám totiž připadá více vyvážená a zasytí náš lačný žaludek. Nepohrdneme však ani slaným pečivem například se sýrem (44 %), nebo sladkou koblihou, či koláčkem, loupákem a podobně (35 %). Pětina z nás také nezapomíná po ránu slupnout i kousek ovoce.

Jak si po ránu dobít energii

Průzkum nám odhalil hned několik triků, jak pocit nedostatku energie přelstít a dobít si baterky. Jako nejúčinnější způsob se osvědčilo protahování, které uvedlo 33 % českých žen a dívek. Maminky navíc zaručeně nabije mazlení se s jejich malými ratolestmi, ty odvážnější z nás si pak dávají studenou, nebo vlažnou sprchu (27 %). Pikantním odhalením je, že necelá desetina dotázaných považuje za perfektní dobití energie po ránu uklízení. Pouze šest procent z nás se snaží dobít si energii díky krátkému cvičení, jak ale přiznaly, stojí je to spoustu přemlouvání a pevné vůle…

A jak by také ne, vždyť když se každé ráno cítíte pod psa, snažíte se neusnout u čištění zubů a ještě přemýšlíte o tom, co si zase vezmete na sebe, přičemž kolem vás navíc ještě neustále skotačí malý školák, na nějaký pohyb navíc už prostě nemáme chuť – svádíme to ale na již zmíněný nedostatek času (15 %) nebo přiznáváme, že jsme prostě líné (10 %).

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video