Rostliny kvetoucí o Vánocích | e15.cz

Rostliny kvetoucí o Vánocích

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
...aneb co udělat proto, aby květiny Vánoc neskončily v popelnici.

Nastává čas úklidu, úprava zdobení. Mezi pokojovými květinami jsou i takové, které vám ušetří práci -v předvánočním čase se zkrášlí samy svými květy. Ozdobené navíc svíčkami, stužkami a dalšími třpytivými doplňky vnášejí vánoční náladu do celého bytu. A koupíte-li si je rozkvetlé až těsně před Vánocemi, vězte, že se nejedná o rostliny na jednu sezonu. Pokud tedy chcete, aby vám opakovaně, dlouho a krásně kvetly, musíte pochopitelně znát jejich potřeby.

Barvou Vánoc je především radostná červená. V jejích nejrůznějších tónech rozkvétají o Vánocích bramboříky, hvězdníky, azalky, vánoční hvězdy, kamélie, vánoční kaktusy a další. Zlatými doplňky a ozdobami ze slámy, se jejich krása ještě zvyšuje. Také fialově červené africké fialky s hezkými tradičními ozdobami mohou přispět k pravé vánoční náladě. Pokud chcete, aby vám dlouho a krásně kvetly, musíte jim zajistit vhodné podmínky, a proto musíte pochopitelně znát jejich potřeby.

Vánoční hvězda
Po celé Evropě patří vánoční hvězda k adventu stejně jako vánoční stromek k Vánocům. Podle tradice má klasická červená barva vánoční hvězdy pocházet od bohů. Prastará aztécká sága vypráví o vášnivém a dramatickém citu bohyně, které z neopětované lásky puklo srdce. Kapky krve z něj daly nejsvrchnějším listům vánoční hvězdy jejich typickou červenou barvu. Stále větší oblibu si však získávají i nové barvy od bílé přes broskvovou až k sytě růžové či oranžové.
V bytě vyžaduje vánoční hvězda světlé a teplé místo. Teplota by se měla pohybovat okolo 20 stupňů. Nemá ráda přímé slunce ani průvan. Zalévejte ji jen tak, aby zemina byla lehce vlhká, a to pouze odstátou vodou. Při nákupu nezapomeňte na to, že je nesmírně citlivá na chlad. Proto dávejte pozor, až ji ponesete z obchodu domů. Nechte si ji řádně zabalit!
Vánoční hvězdy jsou neprávem považovány za rostliny na jednu sezonu, ale opak je pravdou. Pro další pěstování musíte rostlinu po odkvětu hluboce seříznout, přičemž délka odstřižených vrcholků by měla být od 8 do 10 cm. Při ořezávání nebo poranění rostlina roní bílou jedovatou šťávu, ronění zastavíte namočením stonku do teplé vody nebo hořící zápalkou či svíčkou. Do čerstvého substrátu ji přesaďte v polovině května, přihnojte ji a zaštipujte nové výhony -podpoříte tak její košatý růst. Přes léto ji můžete pěstovat venku na chráněném místě. S příchodem studených podzimních dní ji pak znovu umístěte dovnitř.
K získání zabarvení listenů musíte vánoční hvězdu od září po dva měsíce chránit před světlem, smí být osvětlena pouze 10-12 hodin. Pro lepší zabarvení listenů je dobré ji na noc přikrývat, aby měla stoprocentní tmu.

Vánoční kaktus
Vánoční kaktus je vhodnou pokojovou solitérní rostlinou do závěsných nádob a na poličky. Nejvíce mu vyhovuje teplota 12-15 stupňů, při teplotách výrazně nad 20 stupňů nekvete. Ve velmi suchém vzduchu mu opadávají poupata. Intenzivní zálivku vyžaduje v době růstu, tj. od března do července. Od poloviny srpna je nutno zálivku omezit a teprve po objevení poupat můžete vánoční kaktus zase zalévat vydatněji. Od začátku prosince do konce kvetení je vhodné vánoční kaktus jednou měsíčně zalít tekutým hnojivem.
Kořeny jsou choulostivé na přemokření. Po odkvětu byste měli rostlině opět snížit zálivku a zařadit krátké období klidu. Vánoční kaktus byste měli přesazovat každé druhé jaro, nejlépe do směsi tvořené ze 4/5 zahradní půdou a z 1/5 hrubým pískem. Kaktus se velmi snadno množí řízky s větším počtem článků. Před zasazením musíte nechat řízky zaschnout. Po celý rok vyžaduje vánoční kaktus světlé stanoviště, přes léto může být i venku.

Brambořík
Hlavně“ pro pestrobarevné květy, které mohou být bíle, růžově nebo červeně zbarvené, si získal brambořík velkou oblibu. Je to klasická hrnková světlomilná rostlina, před přímým sluncem ji však chraňte, mohlo by jí spálit listy. Brambořík vám pokvete déle, budete-li jej pěstovat v chladnějším prostředí. V teplejším rychleji odkvétá a žloutne. Optimum je 12stupňů. Zalévat byste jej měli do misky a raději měkkou vodou. Odkvetlé květy i se stonky odstraňujte vykroucením.
Bramboříky se většinou pěstují jako jednoleté rostliny, ale když necháte na jaře hlízy vyschnout, přes léto odpočívat a v září je vysadíte znovu do substrátu tak, aby třetina vyčnívala nad zem, o Vánocích vám znovu vykvete.

Hvězdník
Všechny hvězdníky rozvíjejí obrovské, krásné, nálevkovité květy v různých odstínech bílé, růžové, šarlatově červené, temně rudé nebo oranžové barvy. Mnohé bývají i bíle proužkované. Vysoká květenství potřebují mnohdy oporu v podobě bambusové tyčky, ovšem nově vyšlechtěné odrůdy Baby Star či Tel Star mají krátký stvol, takže se tak snadno nepřevrátí. Cibule hvězdníku vykvetou i v hydrokultuře.
Otevřou se přesně na svátky, pokud začátkem prosince koupíte rostliny s velkými poupaty. Cibule uskladněné od minulého roku mají svůj vlastní rytmus a většinou nevykvetou tak načas. Od zasazení cibulí do vykvetení uplyne přibližně 6-8 týdnů.
Hvězdníky potřebují světlé a teplé stanoviště s teplotami okolo 20 stupňů. Léto tráví nejraději venku na polostinném místě. Když se listy zatáhnou, ponechte cibule v nádobách a umístěte je k odpočinku na tmavé místo s teplotou 15 stupňů. Cibule můžete sázet od listopadu do února. Zasaďte je tak, aby polovina cibule vyčnívala z půdy. Přezimované cibule z předešlého roku se sázejí v prosinci, po dvou měsících odpočinku.


Zdroj: Rok v zahradě, Radka Procházková a Marcela Novotná, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Motto, www.motto.cz

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video