Růže kam se podíváš | e15.cz

Růže kam se podíváš

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růže na zahradách a záhonech jsou již dávno stálicí. Současné odrůdy však umožňují v mnohem větší míře pěstovat tyto oblíbené květiny také v nádobách. Mohou to být nádoby na balkonech a terasách, ale také okenní truhlíky nebo menší květináče.

Růže v květináči


Do nádob používáme nízké keříčkové růže, často označované také jako terasové nebo miniaturní růže a uvedené odrůdy na kmínku. Vyznačují se úhledným kompaktním tvarem a dlouho kvetou. Květy jsou mnohdy menší, než u standardních zahradních růží, ale bujně kvetou od června až do zámrazu. Paleta barev je velmi bohatá. Současný sortiment se také vyznačuje vysokou odolností rostlin proti chorobám i škůdcům.

Little Artist- má jednoduchý krvavě červený květ s velkým bílým středem a výraznými žlutými prašníky, výšku 25-35 cm, nevoní.

Lutin - výška 25 – 30 cm, jasně růžové plné květy, voní, velmi dobře prospívá v nádobách.

Orange Meillandin (´Meijikatar´), vynikající do nádob a truhlíků, výška 30-40 cm, 4 cm velké jasně červené plné květy a zdravé lesklé středně zelené listy. Podobná je růžově zbarvená Lady Meillandina (´Meilarco´) a lososová Pink Meillandina (´Meijidiro´).

Baby Masquerade (´Tanbakede´) je vysoká 40 – 50 cm, neobvykle vybarvená, poloplné květy jsou oranžově žluté a na okrajích měděně zbarvené, s výraznými prašníky ve středu květu. Má matně zelené listy, je odolná vůči chorobám a škůdcům. ¨
Další kultivary minirůží: Angela Rippon, Baby Bio, Bright Smile, Gentle Touch, Kent, Lilli, Marlene, Nozomi, Rose de Meaux, The Fairy, Top Marks a pnoucí minirůže Warm Welcome

Autor: Ženy - E15


Nenáročné krásky


Minirůžičky nemají zvlášť vysoké nároky na pěstování, jsou totiž stejně jako u běžných růří pěstovaných na záhonech. Základem úspěchu je nákup zdravé růže. Při nákupu v kontejneru musí být dobře prokořenělá, neostýchejte se požádat personál o vyjmutí. Výhonky musejí být zelené, svěží s hladkou kůrou.

Do balkónových nádob potřebujeme 3 až 4 rostliny na m2 . Pro výsadbu růží nepoužíváme substrát s vysokým podílem rašeliny, rychle vysychá. Vyplatí se použít substráty obohacené o částice zadržující vodu nebo přidáme před výsadbou do substrátu půdní kondicioner (např. Terracottem), který dodá jak sorpční komplex, umožňující zálivku ve větších intervalech, tak potřebné živiny. Proti vysychání substrátu v horkých letních dnech využíváme mulče, především posečenou trávu, drcenou borku a speciální mulč pro růže.

Autor: Ženy - E15


Zdravotnímu stavu a vitalitě keřů prospívá dostatek čerstvého vzduchu, nikoliv však průvan a ani místo kam od rána do večera „pere“ slunce. Důležitá je živná propustná půda a pravidelné doplňování živin. Hnojíme granulovanými hnojivy nebo tekutými hnojivy pro růže. Naposledy hnojíme v červenci.

U minirůží se pravidla řezu trochu liší, i když se jako u ostatních růží provádí brzy zjara. Minirůžičky seřezáváme přibližně na polovinu. Musíme odstranit výhony namrzlé, poškozené a zahušťující. Během vegetace pak odstraňujeme odkvetlé výhony, a to vždy na první pravý list. I u růží platí zásada, stejně jako třeba u ovocných stromů, čím více je řežeme, tím bujněji rostou.

Na zimu je vhodné růžičky zapustit i s nádobou do půdy a ještě přidat kompost. Nemáme-li tuto možnost a zbývá opravdu jen balkon, obložíme nádobu polystyrenem. Ten musíme dát i dospodu! Výhodnější je studená chodba, veranda, zimní zahrada. Vhodná teplota je kolem 5 oC. A ani v zimě nezapomínejte na přiměřenou zálivku, aby kořeny nepřeschly.

Autor: Ženy - E15


Kupte si nejhezčí růži na světě


Jen málokdo si všimne jména šlechtitele, z jehož rukou růže pochází. Letos by vám tento údaj při nákupu sazenic rozhodně neměl uniknout. Horkou novinkou na trhu jsou totiž růže v pohádkových barvách, bohatými zdravými listy, které jsou mrazuvzdorné a netrpí houbovými chorobami.

Jsou to nejkrásnější růže předního světového šlechtitele Wilhelma Kordese, který věren svému sloganu firmy sbírá za své výpěstky nejvyšší světová ocenění. Jeho sortiment je velmi bohatý, od velkokvětých přes půdopokryvné, botanické, popínavé, na kmínku až po minirůže do nádob.

Autor: Ženy - E15

Stříbřitě růžově zabarvená růže Athena z produkce firmy Kordes neúnavně kvete po celé léto
a jemně voní po divokých růžích.

Firma se u nás laické veřejnosti poprvé představila na letošním jarním veletrhu For Garden v pražských Letňanech. Favoritem návštěvníků se staly růže ze skupiny tzv. pohádkových s bohatými květy jemných vůní, keřová růže Caramella , jejíž krémově žluté květy okouzlí svým tvarem a velikostí nebo romanticky laděné omamně vonící nostalgické růže Jasmina, Laguna či Rosana i zářivě barevné růže Amadeus v rudé barvě či Goden Gate a Moonlight v barvě žluté.

Autor: Irena Forejtová
Foto: firma Kordea a archiv autorky

29. dubna 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video