Růže vysazené na podzim pokvetou dříve | e15.cz

Růže vysazené na podzim pokvetou dříve

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Normální člověk si „hrabání“ na záhonech užívá raději při jarním sluníčku. Nechuť k vlhku a chladnu však budete muset přemoci, neboť máte-li v plánu vysadit nové růže, nastal ten správný čas.

Začněte s výsadbou právě teď!


Růže se vysazují od října až do dubna, pokud není půda zmrzlá. Při podzimní výsadbě růže ještě stačí zakořenit a tak mají na jaře určitý náskok. Jedinou nevýhodou je, že vysazené rostliny musí přestát období mrazů, což může být jen překážkou jen ve vyšších polohách nebo těžkých zamokřených půdách, kdy je lépe počkat s výsadbou růží až na jaro.

Jak vysadit růžový keř


Se sazenicemi v kontejneru si před výsadbou nemusíte dělat nejmenší starosti, ale koupíte-li růže s balem, takzvané prostokořenné, nenechte je ležet někde na záhoně kam svítí slunce. Podzimní paprsky sice nejsou nijak silné, ale přesto sazenice vysuší stejně jako vítr. Růže s balem je vždy nejlepší celé před výsadbou namočit na pár hodin do vody, aby se částečně zaschlé výhony a kořeny trochu vzpamatovaly. Potom kořeny prohlédněte a potrhané nebo polámané zcela odstraňte nebo zastříhněte nůžkami asi o polovinu až do bílého zdravého dřeva.
 
Vlastní výsadby pak probíhá jako u sázení okrasných keřů. Na dno jámy se přidává trochu kompostu (nikdy ne čerstvý hnůj, který kořeny popálí!), kořeny se rovnoměrně rozloží a rovnoměrně prosypou zeminou. Sázíte-li do půdy po delším období sucha, sazenici během zasypávání zalijte a ušlápněte, aby nezůstala v jamce „viset“. Vždy dbejte na to, aby místo štěpování bylo asi pět centimetrů pod povrchem půdy. Zabráníte tím jednak vymrzání keře, a za druhé nebudou z kmínku vyrážet plané výhony. Nakonec sazenici ještě jednou zalijte, počkejte až se voda vsákne a pak keř zahrňte zeminou do výšky alespoň dvaceti centimetrů. Navršený hrůbek se odkrývá až na jaře, počátkem dubna.

Řezat růže hned po výsadbě nebo až na jaře?


Při podzimní výsadbě se odstřihnou jen konce nalomených anebo poškozených výhonů a ponechá se tři až pět těch nejsilnějších. Výrazné zkrácení a úprava tvaru keře se provádí až na jaře, kdy se po odhrnutí zeminy odstraní nepotřebné a slabé výhony a ostatní se zkrátí na dva až tři pupeny.

Stromkové růže jsou choulostivé


Stromkové růže se mohou vysadit na podzim stejně jako ostatní růže, ale necháte-li výsadbu až na jaro ušetříte si práci se zazimováním. Při v výsadbě stromkových růží nezapomeňte na oporu – pevný kůl, který korunku chrání před vylomením při větru. Sazenice stromkové růže se k opoře vysazuje šikmo tak, aby kůl dosahoval až do korunky. Šikmý úhel je nutný pro snadné ohýbání kmínku při zazimování.

Růže v nádobách


Královnu mezi rostlinami můžete pěstovat i na terase či balkóně v květináči nebo jiné vhodné nádobě, ale nedoporučují se větrům otevřené balkóny ve vyšších poschodích .Vhodná je východní a západní orientace.
 
Nádoby musí být dostatečně hluboké a prostorné - pro miniaturní alespoň 5 1, velkokvěté, mnohokvěté a pokryvné 12 1, pro stromkové 15 1 a pnoucí 30 1. Materiál nádoby může být z estetického hlediska téměř jakýkoli, ale důležitým hlediskem je trvanlivost a mrazuvzdornost. Pokud nepočítáme s přenášením na zimu do hlubokého pařeniště nebo na chladnou verandu či do sklepa, je třeba nádoby řádně izolovat (osvědčuje se pěnový polystyren), protože existuje nebezpečí zmrznutí i z boku.

Dno vždy opatříme několika odtokovými otvory a řádnou drenáží z hrubšího písku nebo keramzitu. Půdu je třeba namíchat humóznější a lehčí, ze směsi kompostu, rašeliny, listovky a písku nebo speciálního substrátu pro růže.

Autor. Irena Forejtová

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video