Sansevieria: Módní retro rostlina | e15.cz

Sansevieria: Módní retro rostlina

Eva Baňařová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sansevieria (nebo také Tenura) je stylovým doplňkem moderního interiéru a současně vyžaduje jen minimum péče. Tato pokojová rostlina má spoustu předností, pro které byla ceněná jak v minulosti, tak v dnešní době.

Sansevieria trifasciata, častěji známá pod označením tchýnin jazyk, není ve světě pokojových rostlin žádnou novinkou. Celé generace našich babiček si dávno všimly vynikajících vlastností této rostliny, a proto se tenura objevovala v mnoha jejich svátečních pokojích. Tyto vytrvalé rostliny byly dokonce často předávané z generace na generaci, dokud byly stále moderní a nemusely se stát obětí módních trendů.

Nicméně, tyto trendy se stále opakují a proto je v dnešní době tenura opět na výsluní přízně a navrací se do moderních interiérů.

Dlouhé, štíhlé a ostře ukončené listy které rostou přímo ze středové růžice směrem nahoru, dělají z této rostliny designově dokonalý doplněk interiéru. Celkový dojem zdůrazní grafické vzory na listech ve žluté, zelené a stříbřité barvě.

Toto je rostlina která bude ladit s pohodlnou minimalistickou pohovkou a plochou obrazovkou – se střídmým, jednoduše elegantním stylem moderního interiéru. Může stát jako solitéra ve výrazném květináči a tak být centrem pozornosti. Při nápaditém umístění a stylizaci v prostoru se s touto rostlinou, která se někomu může zdát staromódní dají vytvořit často překvapující efekty.

Autor: Ženy - E15


Tenura je k dostání v různých velikostech a proto se může uplatnit v mnoha různých interiérech. Listy nejrozměrnějších typů mohou růst do výšky až jednoho metru, a proto se mohou využít k vyplnění prázdných míst ve velkých pokojích. Na druhé straně jsou v nabídce i miniaturní kompaktní druhy, které nedorostou do výšky větší než 20 centimetrů.

Různé variety se mezi sebou také liší ve zbarvení a vzorování na listech. Některé mají žluté okraje, jiné mají stříbřité příčné pruhy a jiné zase šedavě zelenavé skvrny na listech.

Zvláště dekorativním druhem je Sansevieria cylindrica. Tato nápadná rostlina má charakteristické válcovité dužnaté listy, sestavené v zajímavém spirálovitém tvaru.

Tenura je jedinečná tím, že nejenom že svým vzhledem vystihuje současné trendy v bydlení, ale je také perfektní pro věčně zaneprázdněný styl života, kdy se občas stane, že rostlinu zapomeneme zalít třeba dva týdny. Tato rostlina má „tvrdý kořínek“, nevyžaduje mnoho péče a proto je starost o ni velmi jednoduchá.

Čím bychom však mohli této rostlině opravdu ublížit je nadměrná zálivka v kombinaci s příliš nízkou teplotou. Vyžaduje mírné vyschnutí substrátu mezi zálivkami, takže jinými slovy – vydatná zálivka, ale nepříliš často.V zimě by se měl nechat substrát téměř úplně suchý, proto zaléváme spíše výjimečně. Minimální doporučená teplota v zimě je 10°C. S nižšími teplotami se bude rostlina vyrovnávat vždy lépe, pokud bude substrát suchý.

Autor: Ženy - E15

Vyhovuje jí přiměřeně teplý a suchý vzduch. Další důležitou radou je také to, že se voda při zálivce nikdy nemá nalévat přímo do středu rostliny, protože by mohla způsobovat hnilobu. Vždy raději zaléváme dospodu do podmisky, nebo květináče.

Rostlina může růst na různých stanovištích v bytě, ale ocení dobré světlo a přiměřené oslunění – jedině v takovém prostředí se listy a hlavně jejich zabarvení vyvíjejí tak, jak správně mají. Pokud je množství světla pod optimální hranicí, listy se nepřirozeně „vytahují“ a slábnou.

Na složení substrátu tenury náročné nejsou, hlavní složkou by ale měl být materiál, který rostlinu dostatečně pevně udrží v substrátu, ale zároveň zabezpečí rychlý odvod zálivkové vody. Tyto podmínky dobře splňuje láva, nebo nějaký jiný neutrální materiál. Dále nesmíme zapomenout na humusový materiál – můžeme použít rašelinu nebo kokosové vlákno a přidáme také umělé hnojivo s postupným uvolňováním živin.

Tyto rostliny je obtížné držet v zajetí, ony se vždy pokusí uniknout! Některé druhy tvoří tak silné podzemní oddenky, že dokonce mohou svým tlakem rozbít květináč, ve kterém je rostlina umístěna. Tyto dceřiné oddenky můžeme použít pro další množení.

Autor: Eva Baňařová
19. ledna 2009

Autor: Eva Baňařová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video