Saturejka | e15.cz

Saturejka

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vypěstujte si saturejku (Satureja hortensis), získáte tak nejenom koření do různých pokrmů, ale také prostředek lidového léčitelství.

Popis
Saturejka zahrnuje asi 30 druhů, které rostou v mírných a subtropických pásmech obou polokoulí. Původ má ve Středomoří a jihozápadní Asii. Tato jednoletá až dvouletá dosahuje výšky 10 až 60 cm, má přímou lodyhu, čárkovitě kopinaté, zašpičatělé listy a světle fialové, růžové nebo bílé květy.

Pěstování
Protože pochází ze Středomoří, vyžaduje teplé a slunečné stanoviště. Vyséváme do poloviny května na záhon a zahrneme jen slabou vrstvou půdy, protože semena klíčí na světle. Výborně nám ale vyklíčí i na okenním paratepu v lehkém výsevním substrátu. Předpěstované rostliny budou pak mít spoustu lístků k spotřebě už v polovině června.

Účinky na organismus
Obsahuje zejména silici s karvakrolem, cymolem, tujonem, cineolem, třísloviny, pryskyřice, slizy a minerální látky. Největší množství účinných látek obsahuje v době nakvítání a během kvetení, proto ji právě v tuto dobu sklízíme. Má tišící účinky při křečích, ulevuje při žaludečních potížích, nadýmání a špatném trávení. Povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě, snižuje krevní tlak a příznivě ovlivňuje průduškový astmat.Použití
Využíváme hlavně celé výhony s listy, saturejku používáme jak čerstvou, tak i sušenou. Saturejka se při vaření přidává k bramborám, fazolím a masu. Má výraznou, poněkud pepřovou chuť. Často se používá pro úpravu masa telecího, drůbeže, zvěřiny, vaječných pokrmů, zelí, kapusty, květáku.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video