Šetřete energii a tím i své peníze | e15.cz

Šetřete energii a tím i své peníze

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V momentě, kdy na Českou republiku dopadá celosvětová ekonomická krize, je záhodno utáhnout pomyslné výdajové kohoutky domácností a přestat plýtvat penězi tam, kde to není nutné. Úspory energií se dají vytvořit dvěma různými způsoby.

Tím prvním je velká počáteční investice spojená s výběrem vhodného vytápěcího systému (více v článku zde), zateplením domu, pořízením kvalitních podlahových krytin atd. Druhá možnost je sice o něco méně účinná, ale o to méně nákladná, rychlejší a jako první pomoc více než dostačující. Podíváme se nyní na několik základních typů a nápadů, jak minimalizovat plýtvání, optimalizovat zisky z čerpaných energií a také jak ulevit vyčerpané matičce Zemi.

Teplo je základ


Klasická domácnost spotřebuje nejvíce energie na vytápění. Tomu se v našich přírodních podmínkách vyhnout nelze. Je však možné minimalizovat zbytečné úniky tepla a jeho nevyužití. Zakoupením plastových oken či pokrytím neizolujících plovoucích podlah koberci lze ušetřit velké množství peněz. Zisk z protopené energie naopak maximalizujete, pokud od topení odstavíte veškerý nábytek, zkrátíte záclony a odstraníte další izolující překážky.

Větrání provádějte krátce, ale zato intenzivně. Při dlouhodobém a mírném větrání přes škvíru dochází k vychladnutí stěn, které je pak energeticky náročné opět zahřát. V častěji obývaných místnostech (obývák, pracovna) topte více, zatímco teplota na chodbách či v ložnici by měla být o několik stupňů nižší. Z tohoto důvodu je pak žádoucí zavírat mezi těmito dvěma částmi domova dveře.

Při odchodu do práce snižte teplotu alespoň na 17°C a při dlouhodobější absenci v domácnosti můžete jít ještě níže. Na spaní rovněž vypínejte topení v celém bytě či domě. Nějakých osm hodin budete obývat pouze ložnici a i tam je vhodné mít nízkou teplotu. Samotný spánek je pak zdravější. Pamatujte na jednoduchou poučku, že každým stupněm dolů uspoříte asi 6 % energie.

Čistota půl zdraví


Druhou největší položkou při spotřebě energie v domácnostech je teplá voda. Je samozřejmě nesmysl, abyste v záchvatu horlivé spořivosti omezily svoji hygienu, čistotu nádobí či šatů. Nicméně i zde existují hluchá místa, na kterých lze výrazně ušetřit. Jak asi každý ví, velkou úsporu představuje preference sprchy oproti koupání ve vaně. Sprchováním snížíte spotřebu o zhruba jednu třetinu. To je možné ještě umocnit namontováním úsporné sprchovací hlavice, jejíž cena se pohybuje v řádech několika set korun.

Další základní poučka je, že si zásadně nečistíme zuby s tekoucí vodou. Několik minut zbytečně puštěné vody denně dá v celoročním součtu poměrně hezkou sumičku. To se pojí i s nákupem pákových baterií, které mají rychlý start i okamžité zastavení. Vhodné je i pořízení úsporného splachovacího zařízení, kde lze oddělit splachování po malé a velké straně.

Je libo teplé jídlo?


Velký potenciál k úsporám energie má změna návyků při vaření. Pouhé používání poklice sníží spotřebu o více než polovinu. Voda se mnohem rychleji uvaří, takže nepromarníte zbytečně ani svůj čas u plotny. Důležitý je i správný výběr velikosti hrnce v kombinaci s vhodnou velikostí hořáků popř. plotýnek. Je ekonomický i ekologický nesmysl cpát malý kastrůlek na velký hořák. Pokud vaříte na elektrickém sporáku, kalkulujte s tepelnou setrvačností, které mají, a včas je vypínejte.

Mezi obrovské žrouty energie patří elektrické spotřebiče. Už při koupi byste měly poměřovat příkon mezi jednotlivými typy. Týká se to zejména praček, myček, ledniček, ale i televizí. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu těchto spotřebičů. Taková námraza v chladících zařízeních způsobuje nárůst spotřeby energie o několik jednotek až desítek procent. Obdobně nežádoucí je i prašnost, která funguje jako izolant a u tepelných zdrojů blokuje přenos energie.

V neposlední řadě je třeba nezapomenout na výměnu klasických žárovek za úsporné zářivky, a také na fakt, že všechny přístroje v pohotovostních režimech vás stojí ročně několik set korun. Vypínejte proto televizi natvrdo tlačítkem a ne pouze dálkovým ovladačem, DVD přehrávače nenechte ukazovat světelné hodiny a počítače a další elektroniku vypínejte ze zásuvek nejlépe úplně. Vhodné je v těchto případech používat elektrické rozbočky (rozdvojky, roztrojky…), které mají knoflík na přerušení kontaktu se zásuvkou.

Autor: Josef Kraus
26. února 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video