Škola pro začínající zahrádkářky – K čemu je dobrý mulč? | e15.cz

Škola pro začínající zahrádkářky – K čemu je dobrý mulč?

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mulčování, neboli nastýlka,je moderní ekologická metoda jak zabránit růstu plevelů, zadržet vláhu a půdu přirozeně hnojit, aniž by bylo třeba používat chemii.

Mulčování se hodí téměř pro všechny rostliny, a tak proč přírodou mnohokrát vyzkoušený způsob pro vytvoření optimálního prostředí rostlinám neuplatnit také v naší zahradě

Čím záhony nastýlat

Mulč je organický materiál, který klademe na záhony, kolem stromu, keřu a dalších rostlin. Existuje několik druhu s odlišnými vlastnostmi.Pro mulčování můžeme použít různé materiály – umělé či přírodní. V prvním případě to jsou fólie nebo geotextilie, v druhém jde o materiál, který získáme přímo ze zahrady, například listí, seno, posečenou trávu či štěpky z drtiče větví nebo, pokud máme zdroj, k mulčování se dobře hodí i drobné kamínky či sláma. Samozřejmě, mezi nejznámější mulč patří barvená či přírodní drcená kůra.

Kura se používá pro jehličnany a některé okrasné rostliny. Piliny a hobliny jsou vhodné pouze na zakrytí ploch, na kterých si nepřejeme žádnou vegetaci. štěpky z listnatých stromu se v tenké vrstvi dají použít i na pěstování zeleniny a velmi vhodné jsou pod keře a stromy. Mulčování kameny je trochu nezvyklé a spíše se využívá k dekorativním účelům nebo tam, kde je organické hmoty nedostatek. Kameny brání odpařování vláhy z pudy a navíc akumulují teplo. Sláma, seno, listí a posekaná tráva jsou vhodné téměř ke všem rostlinám. 

Proč mulčovat


Ruzné mulče mají rozdílné vlastnosti, ale většina z nich funguje na stejném principu. Vrstva mulče zabrání rustu plevelů, snižuje odpařování vláhy o deset až padesát procent, zlepší strukturu a úrodnost pudy a zabrání splavování a erozi půdy.

Záhon s nastýlkou si déle udrží vlhkost, což nejenže rostlinám prospívá, ale výrazně se ušetří i spotřeba vody na zálivku.vodu na zálivku. Současně mulč pudu chrání před teplotními výkyvy a tím kořenům rostlin pomáhá vyrovnávat velké rozdíly za horka či v mrazu. Další výhodou mulčování je ochrana pudy před erozí a tvorbou půdního škraloupu. Nastýlka při prudkých deštích zabrání splavování půdy a díky této ochranné vrstvě zůstává půda déle kypráí.
Mulč nemusíme každoročně vyměnit za nový. Stačí povrch občas načechrat a příležitostně doplnit vrchní vrstvu. Osmi až patnácticentimetrová vrstva účinně zabrání růstu plevelů, udrží na záhoně potřebnou vlhkost a v zimě ochrání před zmrznutím kořeny choulostivějších rostlin.

Užitečné tipy:
• Mulč neslouží jen jako zdroj živin, ale v zahradě se uplatní i jako dekorační prvek
• Každá rostlina má trochu rozdílné nároky. Který materiál pro mulč bude nejlépe vyhovovat, ukáže až praxe
• Pravidelně mulčované záhony se na podzim nemusí rýt. Pro provzdušnění půdy úplně stačí povrch nakypřit rycími vidlemi, což šetří práci i námahu
• Mulč je ideálním prostředím pro mnoho užitečných mikroorganismů, které se starají o strukturu půdy, ale bohužel, rovněž se v něm daří i méně vítaným slimákům
• Těžkou jílovitou půdu vylepší mulčování pískem, který se přirozeným procesem s jílem smísí a tím zlepší její strukturuKromě jmenovaných výhod je mulčování jedním z účinných způsobů jak zlepšit kvalitu a strukturu půdy, a dokonce jej lze s úspěchem použít u zdevastovaných a neúrodných půd. Chce to ale minimálně dva roky než se kvalita půdy natolik zlepší, aby se v ní pro začátek daly pěstovat alespoň brambory. A mimochodem, chceme-li založit úplně nový záhon tam kde nikdy nebyl, není vůbec potřeba se namáhat s rytím. Jednoduše na vyhrazené místo navršíme posečenou trávu (či staré seno) asi do půlmetrové vrstvy a tu osázíme bramborami. Na podzim po sklizni (velkou úrodu neočekávejte)i bude záhon téměř připraven pro jarní sezónu.Autor: Irena Forejtová

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery