Škola pro začínající zahrádkářky: Jak založit nový trávník | e15.cz

Škola pro začínající zahrádkářky: Jak založit nový trávník

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mít hebký a přitom úhledný trávník bez plevelů a holých míst je snem snad každého zahrádkáře. Úspěch však závisí navýběru správného druhu osiva, dokonalé přípravě půdy před vysetím a také pravidelné péči.

Krok první – úprava pozemku


Trávník zakládáme zpravidla na delší časové období, a proto je nutné počítat s tím, že případné chyby hned zpočátku se obtížně opravují. Proto přípravě pozemku věnujeme mimořádnou pozornost. Před začátkem vlastních terénních úprav pozemku (odstranění hrbolů, kamenů a případné vyčištění plochy od stavební suti) zlikvidujeme původní travní porost či vzrostlé vytrvalé plevele.

Pro tento účel jsou vhodné totální herbicidy typu Roundup (nebo levnější Dominator), které spolehlivě zničí jak nadzemní část, tak i kořeny vytrvalých plevelů. Nemusíme se bát, že travní semeno pak nevzejde, protože herbicidy účinkují pouze na širokolisté plevele.

Autor: Ženy - E15Krok druhý - příprava půdy

Trávník vyžaduje dobře propustnou, nesléhavou půdu s obsahem humusu. Ale kde ji vzít, když je například půda chudá a nevyhnojená? Kvalitní substrát získáme buď úpravou stávající zeminy přidáním rašeliny, písku, případně kompostu, nebo navezením některého z dodávaných hotových trávníkových substrátů.
 
Před výsevem pohnojíme pozemek některým z kombinovaných hnojiv, jimiž je trh dostatečně zásoben. Dokonce se prodává už namíchaná směs hnojiv speciálně určených pro trávník. Hnojivo mělce vpravíme do země a povrch lehce utužíme válcem (na menších plochách prknem), abychom zamezili tvoření hlubokých stop při chůzi po pozemku. Po odplevelení pozemek trochu nakypříme a srovnáme hráběmi a můžeme začít s výsevem.


Krok třetí – vybíráme vhodný typ trávníkuAby trávník dobře sloužil účelu k jakému je určen, vybereme takovou travní směs, která odpovídá typu trávníku. Na trhu je mnoho různých druhů travních směsí podle jejich užití. Poznáme je podle pojmenování. Pro rekreační trávníkové plochy jde hlavně o travní směs hřištní, parkovou, zahradní a případně i golfovou.
 
Tyto směsi v převážné míře obsahují jílek vytrvalý, který bezpečně odolává sešlapávání a rychle regeneruje a kostřavou červenou, která snáší přechodné sucho, takže se pak v trávníku netvoří nevzhledná vyšlapaná místa. Vždy však kupujeme travní směs jen v odpovídající hmotnosti balení, které odpovídá naší potřebě, protože travní semeno poměrně rychle pozbývá klíčivosti. Doporučený výsevek osiva se u většiny směsí pohybuje okolo 2,5 kg/100 m2.

Autor: Ženy - E15Krok čtvrtý - výsev

Travní směs řádně promícháme a vyséváme rozhozem. Pro snazší a rovnoměrné setí je vhodné travní osivo smíchat se stejným množství pilin nebo písku stejné zrnitosti nebo velikosti pilin. Tím dojde k rovnoměrnějšímu rozhozu směsi a současně i k úspoře osiva. Po rozhozu osivo jemně zahrabeme hrabičkami nebo jen zasekáme a osetý povrch jemně utužíme.


Krok pátý – důležitá je pravidelná závlaha a sečení

Od výsevu až po zakořenění rostlin zavlažujeme trávník mírnými dávkami vody, aby půda neproschla. Rovnoměrné vzcházení, usnadní a podpoří pokrývka plochy prodyšnou tkaninou Agril. Případnému zaplevelení vzešlého trávníku - včetně sedmikrásky, pcháčů nebo pampelišky - zamezíme častým sečením a likvidací plevelů. K tomu jsou vhodné herbicidní postřiky Lontrel 300 a Starane EC, (které jsou na trhu v malospotřebitelském balení pod označením Agrofit kombi či Bofix), přibližně dva měsíce po vysetí, kdy se tráva začíná rozrůstat a odnožovat.

Pokud jsme dosévali větší plochy, musíme provést první seč ručně nebo lištovou sekačkou, rotační sekačka by totiž mohla jemné rostlinky vytrhat. První rok trávník již nepřihnojujeme, ale v letních měsících dbáme na pravidelnou zálivku. Z dokonalého trávníku se budeme těšit jen tehdy, budeme-li o něj dbát celou sezónu.

Autor: Irena Forejtová
27. dubna 2010

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery