Sněženka podsněžník a Sněženka Elwésova | e15.cz

Sněženka podsněžník a Sněženka Elwésova

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnes si představíme známé vítače jara, kterými jsou samozřejmě sněženky.

Sněženka podsněžník (předjarní, bílá) -Galanthus nivalis
Čeleď

Amaryllidaceae - amarylkovité

Popis
10 - 20 cm vysoká, vytrvalá, cibulovitá rostlina. Stonek oblý, přímý, nahoře ohnutý, s jedním květem. Listy sivozelené, ojíněné, masité, čárkovité, tupé, toulcovitý listen s bílým lemem. Květy nící, 3 vnější okvětní lístky šikmo rozestálé, velké, vnitřní menší, zelenavé. Kvete v II až IV.
Latinské rodové jméno je odvozeno ze slov gala=mléko a anthos=květ a připomíná barvu květů, druhové jméno má význam sněžný či rostoucí na sněhu.

Stanoviště
Lužní lesy, příkopy, humózní listnaté i smíšené lesy, vlhké louky, druhotně v parcích a zahradách, preferuje půdy hlinité, výživné, provlhčené spodní vodou, s mulovou formou humusu.

Autor: Ženy - E15
Rozšíření
V ČR velmi roztroušeně až vzácně, často ale pěstována a někdy zplaňuje, v Evropě hojněji v jižní a jihovýchodní části vyjma Pyrenejského poloostrova.

Jedy
Obsahuje (nejvíce v cibuli) alkaloidy (např. lykorin, galanthamin, tazetin). Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem.

Zahrada
Pěstuje se v několika odrůdách, např. ve formě plnokvěté, se žlutou kresbou na květech, s vyšším vzrůstem (až 25 cm). Sněženkám vyhovuje polostinné stanoviště, půda by měla být výživná a vlhká. Množí se cibulkami, které se sází na podzim až 15 cm hluboko (aby v létě nezaschly).
Rostlina je chráněna podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. a je zařazena do kategorie ohrožený druh.


Sněženka Elwésova -Galanthus elwesii
Čeleď
Amaryllidaceae - amarylkovité

Popis
 Velmi podobná sněžence podsněžníku, ale větší (dosahuje výšky až okolo 30 cm) a s většími květy (v průměru až 4 cm), jejichž vnitřní korunní lístky mají u báze zelenou skvrnu. Kvete v II až IV. Latinské rodové jméno je odvozeno ze slov gala=mléko a anthos=květ a připomíná barvu květů, druhové jméno má význam sněžný či rostoucí na sněhu.

Rozšíření
Jihovýchodní Evropa, Malá Asie, v ČR často pěstována, občas zplaňuje.

Autor: Ženy - E15
Jedy
Viz. sněženka podsněžník.

Zahrada
Pěstuje se stejně jako sněženka podsněžník.

Uvedeno ve spolupráci s

http://botanika.wendys.cz


 

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video