Sušička a báječný život s ní | e15.cz

Sušička a báječný život s ní

ZDROJ: Ženy - E15

Ivan Verner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lepší péče o prádlo, nižší spotřeba i cena – to je to, co vede i dřívější skeptiky ke koupi sušiček. Pro ty, kteří nemají zahradu někde mimo průmyslová centra a daleko od dálnice, je vlastně tato bílá technika asi nejlepším řešením.

Pro začátek je nutné upozornit, že sušičku se vám vyplatí pořídit zásadně k moderním typům automatických praček. Máte-li doma starší automatickou pračku, která prádlo dokonale nevyždímá, pak pro vás bude provoz sušičky velmi neekonomický!

Při samotném výběru sušičky by pro vás mělo být důležité maximální pohodlí při vkládání prádla do přístroje a také to, zda máte prostor pro umístění sušičky odvětrávaný, nebo ne. Na trhu v současnosti najdete sušičky o velikosti 60 a 40 cm s možností plnění jak předem, tak horem.

Těm, kteří mají koupelny s běžným prostorem, bude vyhovovat přední plnění. Je však nutné mít dostatek místa před sušičkou na manipulaci s prádlem. Vrchní plnění je pak určeno spíše pro malé koupelny.

Máme-li místa opravdu nedostatek, nabízí se možnost zkombinovat pračku se sušičkou. Spotřebič poskytne srovnatelné možnosti využití, nevýhodou je nutnost před sušením část vypraného prádla odebrat, protože sušička má menší kapacitu než pračka. Nejde o fatální problém, protože ne všechny tkaniny vhodné pro praní je možné vložit do sušičky. Jediná nevýhoda, která vyplývá z této kombinace, je spotřeba studené vody srovnatelná s praním.

Dále pak rozlišujeme dva základní typy – sušičku ventilační a kondenzační. Parametry, funkcemi i výkonem jsou oba typy totožné. Jediný rozdíl spočívá v tom, jakým způsobem se ze spotřebiče odvádí horký vzduch, který odebírá vlhkost prádlu. Může být kondenzován přímo v sušičce nebo odváděn do prostoru. Kondenzační sušičky je možné umístit prakticky kamkoli s minimálními požadavky na montáž, bez nutnosti jakéhokoli stavebního zásahu, protože voda zůstává v zásobníku. Z tohoto důvodu je tento typ také velmi populární a je neustále inovován.

Ventilační sušičky (říká se jim také odtahové) pracují na principu odvodu páry ventilační trubkou do venkovního prostoru. Sušička využívá nejjednodušší princip sušení, kdy nabírá vzduch z místnosti, ohřívá jej a žene do bubnu s prádlem. Zde teplý vzduch přijme vodní páry a je následně odváděn plastovou hadicí ven ze sušičky. Z toho je patrné, že jsou vhodné do samostatných prádelen, kde nadbytek vlhkosti není problém, nebo do míst, kde je možný drobný stavební zásah z důvodu instalace ventilační trubky. Těm, kteří rekonstruují nebo staví nový dům a mohou veškeré rozvody uzpůsobit, lze tento typ sušičky doporučit, protože je nižší jak pořizovací cena, tak provozní náklady.

A jaké chtít funkce?

To, co využije jeden, je pro druhého nadbytečnost. Nabídka různých programů je široká, záležet by nám mělo na tom, jaké nosíme prádlo, a zda hodláme sušit vždy, nebo jen v případě sychravého počasí. Využít můžeme:

Množstevní automatiku (fuzzy logic či 6. smysl) – automatický systém pomocí senzorů sám určí délku programu i vhodnou teplotu. Pokud je šatstvo vysušeno v požadované míře, elektronika, i díky tomu, že neustále monitoruje hladinu vlhkosti, cyklus zastaví. Výsledkem je dokonalý výsledek s minimálními náklady. Celkový provoz je díky elektronice také velmi tichý.

Snadné žehlení a žehlicí funkce (pozor, nezaměňovat!) – funkce snadné žehlení chrání prádlo před zmačkáním. Tento systém prádlo krátce před dosušením ochlazuje a načechrává. Činí tak i v případě, že prádlo zapomenete vyjmout, buben se v určitých časových intervalech otáčí. Žehlicí funkce narovnává záhyby na prádle tím, že do prádla vhání vodní páru. Tuto funkci můžete využít i pro prádlo usušené mimo sušičku. Oživí se tak již nošené prádlo, například svetry, jemné prádlo nebo obleky, které stačí po cyklu žehlení vyrovnat na ramínko.

Odložení času sušení – pro dokonalý výsledek doporučujeme prádlo vyndat hned po sušení, což vám však denní plán mnohdy nemusí dovolit. Ideálním řešením pro vás je tedy možnost odložení času sušení. Pokud víte, v kolik hodin se vrátíte domů, můžete si sušičku nastavit tak, aby v době vašeho příchodu byla se sušením prádla u konce. Výsledkem včasného vyjmutí prádla je to, že pokud prádlo včas složíte, dorovnají se případné záhyby a prádlo nemusíte žehlit, případně si při žehlení nebudete zbytečně přidělávat práci. Prádlo, které je vyndané po delší době, už od případných záhybů neuchráníte a musíte o to víc času trávit jeho žehlením.

Dětská pojistka – bývá aplikována u pokročilých elektronických programátorů a zabezpečí, že po zamknutí stiskem tlačítka nebo kombinace tlačítek není již možné měnit nastavení programu sušičky.

Článek vyšel v časopise Bydlení.

Autor: Ivan Verner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video