Tajemství orchidejí. Jak o ně nejlépe pečovat? | e15.cz

Tajemství orchidejí. Jak o ně nejlépe pečovat?

ZDROJ: Ženy - E15

Marcela Škardová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dostali jste orchidej v květináči darem? Nebo byste si ji rádi koupili sami? Směle do toho! Poradíme vám, jak se o ni postarat, aby vám vydržela co nejdéle.

Existuje mnoho druhů orchidejí, kterou si tedy vybrat? U nás je nejběžnější rod Phalaenopsis (česky můrovec), kterému vyhovují zdejší klimatické podmínky, a tak se snadno pěstuje. V bytech včetně panelových se však bude dařit i dalším kráskám, jako jsou například Oncidium papilio, Vanda sanderiana nebo Cattleya dowiana.

Živí motýli

Co je zajímavé na nejrozšířenější orchideji kůrovec? Existuje přibližně šedesát druhů, ale i řada barev. Květy Phalaenopsis se vyskytují od bílé a žluté po růžovou či fialovou, můžou však být i tečkované nebo žíhané. Pouze modrá barva není přirozená – jde o květinářský trik, při němž se bílé květy uměle dobarvují. Někomu květy těchto orchidejí připomínají tvar motýlích křídel, což vypadá pěkně na pohled, avšak neméně důležitá je i délka kvetení – jako běžná se uvádí doba tři měsíce, dvakrát ročně, ovšem někdy kvetou až půl roku. Navíc z jednoho stvolu vyrůstá několik květů, pak rostlina působí bohatým dojmem.

Než zaplatíte u pokladny

Možná už máte doma orchidej a divíte se, že se jí nedaří. První chybu totiž můžete udělat hned při nákupu. Pokud jste orchidej koupili venku u květinového stánku, nelze vyloučit, že byla podchlazená, což se ne vždy pozná na první pohled. „Nicméně struktura květiny může být chladem narušená a orchideji hrozí rychlý úhyn. Při výběru je vhodné dávat pozor na to, aby byl stonek pevný, nikoli nezesláblý, aby listy měly zdravou barvu a nebyly zažloutlé. O listy pečujte po celou dobu. Měkké a poškozené listy odstraňujte a v případě zaprášení je očišťujte vlhkou měkkou utěrkou. Následně je můžete ošetřit leskem na listy,“ vysvětluje Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Kam s ní

Tmavší prostory rostlinám obecně nesvědčí a orchideji teprve ne. Dopřejte jí hodně světla, které nabídnou například okenní parapety orientované na jih. Pokud byste ji dali k oknům, jež směřují na západ, nedá se vyloučit přehřátí rostliny a také jí slunce může spálit listy. U choulostivějších druhů je třeba v zimě řešit nedostatek přirozeného světla umělými zdroji, například speciálními zářivkami. Pokud si ale pořídíte některou z rodu Phalaenopsis, zůstaňte v klidu, tento problém vám nehrozí.

Se zálivkou trochu jinak

U běžných pokojových rostlin jsme si zvykli zalévat je jednou za dva tři dny rovnou do zeminy nebo podmisky. Orchidej si však žádá jinou péči, zálivka je v jejím případě velmi netradiční. Odbornice doporučuje nalít vodu do větší nádoby, do které jednou týdně ponoříte celý květináč. Nejlepší je voda dešťová, využít se ale dá i odstátá voda z kohoutku. Zhruba po třiceti minutách orchidej vyjměte, nechte okapat zbytky vody a postavte zpět. Na co si dát pozor? V misce pod květináčem nesmí být trvale voda, pak by s největší pravděpodobností rostlině uhnily kořeny. U těchto exotických květin rovněž řešte zálivku i s ohledem na období růstu či naopak vegetačního klidu – tehdy stačí málo vody i méně světla.

Myslíme na výživu

Jak je to s hnojením? Nabízí se použít výživu ve spreji nebo v podobě tyčinek, které se zapichují do substrátu, případně lze živiny rozředit podle návodu vodou a přidat k zálivce. Věřte nebo ne, ale hnojit lze i výhradně dešťovkou. V době vegetace rostliny hnojte jednou týdně, v zimě jednou měsíčně. Pro orchideje existují speciální přípravky, optimálně kombinující potřebné živiny a minerály. A když vám hnojiva dojdou? Raději den počkejte a ten další kupte správný přípravek, orchidejím nesvědčí hnojiva určená pro běžné pokojové rostliny.

Pozor na škůdce

Obrazně řečeno si je lze rozdělit do dvou skupin – na ty, co orchidej „navštěvují“, avšak neškodí, a ty, kteří skutečně rostlině neprospívají. „Do první skupiny patří chvostoskok, což je malý bílý či šedivý brouček žijící v substrátu. Všimnete si ho většinou při zalévání, kdy vyplouvá na hladinu. Dalším zástupcem je smutnice – malá černá muška lezoucí po substrátu či poletující kolem květináčů.

Avšak mezi skutečné škůdce patří červci, svilušky, puklice a mšice. Tvoří sítě bílého chmýří či pavučinek. Po nakažení začínají být listy lepkavé a černají, což způsobuje zástavu růstu a žloutnutí listů,“ varuje Helena Ševčíková. A doporučuje, abyste pak květinu vyňali ze substrátu, opatrně omyli její kořeny vlažnou vodou, ošetřili ji k tomu určeným chemickým přípravkem a přesadili do čerstvého substrátu.

Zaujalo nás

Rozmnožovat orchidej v domácích podmínkách běžně nejde, ovšem někdy se na kůrovci začnou tvořit mladé rostlinky, takzvané keiki. Co je dobré vědět? Pokud mají kořínky a více než tři lístečky, můžete je od rostliny oddělit. Keiki pak zasaďte do malých květináčků s vrstvou substrátu.

Ideální substrát

Nejvhodnější variantou jsou takzvané kokosové chipsy nebo kousky piniové kůry. Kokosové chipsy dokážou květinu provzdušňovat, optimálně zadržovat vodu, svou lehkostí kořeny nepoškozují, jsou trvanlivé a dlouhodobě skladovatelné. Kousky piniové kůry disponují téměř stejnými vlastnostmi jako kokosové chipsy, avšak je tu větší riziko výskytu nežádoucích mikroorganismů.

Oproti tomu jsou pro pěstitele snáz dostupné. Velikost jednotlivých kousků substrátu závisí na velikosti orchideje. Čím je květina a kořínky menší, tím by i kousky substrátu měly být drobnější a jemnější. A co určitě vadí? Nevhodné jsou jakákoli zemina i materiály typu polystyren, drobné kamínky či kousky cihel, které nedokážou zadržet vodu a mohly by poškodit kořeny.

Pěstitelský kalendář

Zima: Orchideje téměř nezalévejte a nehnojte. Nestavte rostlinu do suché vytápěné místnosti, dbejte na dostatek světla.

Jaro: Po zimním klidu přichází doba růstu a u některých druhů orchidejí i čas kvetení. Nyní ji opět přiměřeně zalévejte, hnojte a pravidelně roste. Nové výhonky květů je třeba chránit.

Léto: Přes den sledujte teplotu, aby nedošlo k přehřátí rostliny. Bohatě ji zalévejte a hnojte. Odstraňujte zvadlé květy, někdy se vyplatí postavit orchidej do většího stínu.

Podzim: Kontrolujte výskyt hmyzu na rostlině, případně ji přesaďte. Zastínění můžete při slábnoucím slunečním svitu odstranit.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Marcela Škardová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video