Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata) | e15.cz

Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata)

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte i vy doma Tchýnin jazyk a nevíte, jak přesně se o něj starat? Pak vám pomůže následující článek.

Popis: Sansevieria pochází ze západní Afriky, patří do čeledi Liliaceae a je známo asi 60 druhů, z nichž pět či šest se pěstuje jako pokojové rostliny. Je to nenáročná rostlina, která, pokud není přemokřená, přežije takřka v  jakýchkoliv podmínkách.  Nejznámnější je Sansevieria trifasciata s příčnými pruhy, čistě zelená, nebo se žlutým okrajem. Listy mohou dosáhnout délky přes 1m.

Umístění: Nejraději má světlá místa, snese však i polostín.

Zálivka: Nemá ráda přemokření, proto volte zálivku spíše menší a zalévejte teprve tehdy, když je zemina opravdu suchá. Snáší tvrdou vodu.

Hnojení: V teplých měsících hnojíme jednou za dva až tři týdny hnojivem pro kaktusy, v zimě nehnojíme. Zaprášené listy často otírejte vlhkým hadříkem. Nepotřebuje časté přesazování, lépe se jí daří, pokud je květináčem trochu omezena.

Množení: Tchýnin jazyk se snadno množí, nejlépe dělením oddenku. Dá se však rozmnožovat i z listových řízků, ale takto vzniklé rostliny mají pouze zelenou barvu. Při řízkování odebereme přibližně 8 cm vysoký řízek, nechá se oschnout, pak se vloží do  písku, ve kterém při teplotě 21°C asi po měsíci zakoření. Může také zakořenit ve vodě. Roční přírůstky jsou asi dva až tři listy.  

Poznámky: Nadměrná zálivka se projeví hnědými skvrnami nebo shnilými listy. Rostlinu pevně ukotvěte v květináči, protože má své těžiště vysoko a může snadno přepadnout.
 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video