TEST: Robotická prachovka - hračka nebo užitečný pomocník? | e15.cz

TEST: Robotická prachovka - hračka nebo užitečný pomocník?

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kuchyňské roboty jsou v českých domácnostech již dlouho běžnou záležitostí a ani robotické vysavače již nejsou zcela vyjímkou. Ale robotická prachovka?

Je to vůbec k něčemu dobré? A co to umí? Na to jsme se zaměřili v následujícím testu robotické prachovky RoboMop.

Koule v plastu


Pokud už jste se s RoboMopem nesetkali dříve, jeho vybalení z krabice vám pravděpodobně způsobí menší šok. Tenhle podivný kus plastu s koulí, že má něco umět?

Je fakt, že RopoMop, je designově sice originální, ovšem slovo originální se dá výstižněji nahradit termínem „poněkud zvláštní“. Balení obsahuje robotickou kouli, která je v podstatě mozkem celého systému, čistící rám, nabíječku a 5 čistících elektrostatických podložek.

Autor: Ženy - E15

Robomop v originálním balení, cena 1490 Kč

Zvláště již zmíněný rámeček ve vás vyvolá onen technický skepticismus typu „k čemu tohle je?“ a pocit setkání s mimozemskou civilizací. Ačkoli obvykle preferuji přístroje decentních barev typu bílá, stříbrná, černá v tomto případě by mne neurazily ani výrazné barvy plastu, neboť už by pravděpodobně pouze zvýraznily dojem z celé věci, která na první pohled působí poněkud „ulítle“.

K čemu je to dobré?


Opusťme raději dojmy a pocity a vraťme se k zásadní otázce. K čemu je to dobré? Jak již název napovídá jedná se o mop, tedy věc k vytírání podlahy. Spíše než o mop se ovšem jedná o prachovku, neboť RoboMop je určen výhradně k suchému vytírání.

RoboMop odstraňuje zejména prach, na mokré vytírání se nehodí a vysávat také neumí. Tím pádem ji logicky uplatníte pouze na tvrdých podlahách typu lino, plovoucí podlahy nebo parkety. Nehodí se na koberce, vzhledem k malé velikosti a měkkému rámu jej však dobře využijete ke setření prachu i z podlah v menších místnostech.

Technologie inteligentních senzorů zajišťuje tiché a bezproblemové čistění pod kuchyňským dřezem, v nedostupných rozích, kolem zdi a pod nábytkem. RoboMop se poměrně šikovně odráží a nezůstává zaseknutý u zásuvek a podobných věcí. Měkký rám RoboMopu je totiž navržen tak, aby byl náraz na okolní nábytek co nejmenší.

Velmi dobře jej lze tedy využít v domácnostech starších či méně pohyblivých osob (nemají - li v dománosti koberce), pro něž je běžný způsob úklidu dosti namáhavý nebo v domácnostech alergiků, kteří potřebují zbavit prostředí v němž žijí co nejvíce prachu.


====Velmi jednoduchá obsluha ====
K uvedení RoboMopu do provozu stačí velmi málo. Před použitím je třeba nabít robotickou kouli, jen jednoduše zapojíte kabel adapteru do koule v místě pro konektor a pak do zásuvky. Koule se plně nabije zhruba za 3-5 hodin.

Autor: Ženy - E15

Mozek Robomopu - robotická koule se senzory, zajišťujícími jeho pohyb.
**
Před spuštěním robomopu je ještě nutné upevnit elektrostatickou prachovou utěrku na spodní část čisticího rámu, což lze jednoduchým přitlačením na černé suché zipy vespodu. Je lépe upevnění  zkontrolovat, aby se pak nestalo, že vám utěrka sklouzne z rámu během vytírání. Pak na robotické kouli nastavíte pomocí zeleného ON/TIME tlačítka  pod LCD displejem nalevo  čas, po který bude RoboMop uklízet podlahu.

RoboMop disponuje celkem třemi časovými programy: pro jednu hodinu a půl stisknete tlačítko jednou, pro hodinu dvakrát a pro 30 minut stiskněte tlačítko třikrát. LCD displej 6x blikne a poté začne RoboMop automaticky pracovat, díky tomu máte čas vložit robotickou kouli do čistícího rámu.

Poté umístíte rám na zem a robotickou kouli do středu rámu. Během několika vteřin začne RoboMop automaticky pracovat, tzn. senzory rozpohybují kouli a posunem rámu s antistatickou utěrkou se umožní setření prachu. Stejně jako u robotických vysavačů vám pohyb prachovky může připadat poněkud nelogický a chaotický, proto je lepší pprachovku prostě zapnout a nechat volně běžet.

Autor: Ženy - E15Po uplynutí naprogramované doby se RoboMop automaticky vypne, zastavit dříve jej můžete pomocí červeného tlačítka. Po dokončení úklidu výrobce doporučuje RoboMop sebrat i s rámem z podlahy, aby na něj někdo nestoupl nebo o něj nezakopl.  

To má však jedno úskalí. Za dobu testování produktu jsem se nesetkala s jediným zádrhelem při uvádění prachovky do provozu. RoboMop se ovšem pohybuje skoro bezhlučně a poměrně rychle si na něj zvyknete, takže po určité době občas pátrala celá rodina, kdeže se to vlastně vypnul a občas jsme jej našli „zalezlý“ například pod postelí…

Po dokončení úklidu jednoduše sundáte antistatickou podložku z rámu a vyhodíte do odpadků. To je jedna z mála nevýhod RoboMopu, jelikož je tedy nutné utěrky pravidelně dokupovat. Náhradní balení s dvaceti kusy podložek vás přijde na 199 korun. Jedna prachová utěrka je může však být použita dvakrát - po úklidu lze utěrku obrátit a použít ještě jednou z druhé strany - čímž se náklady na jejich pořízení trochu sníží.


Neumí toho moc, ale vaše děti a domácí mazlíčci si ho zamilujíJak již bylo zmíněno výše, RoboMop se nehodí k ničemu jinému než k setření prachu z podlahy. Nepoužijete jej ani k setření prachu z nábytku či z čehokoli jiného, jednak kvůli rozměrům, jednak kvůli senzorům, které neumí zamezit pádu. Z podlahy však prach posbírá poměrně důkladně.

Vaše děti (a později i vy) jej nejspíš budou pojímat za „něco dalšího v rodině“ co se tam smí pohybovat, (budou mu radit kde uklízet a pomáhat mu v případě nějakého zádrhelu) a domácí zvířata jako další zvíře na hraní. Vzhledem k bezhlučnosti přístroje na něj za čas budete zapomínat a občas se tedy nevyhnete mírnému úleku nad tím, „co vám to přeběhlo přes cestu“…

Závěr: jednoduchý přístroj, odpovídající svému účelu. Kvalitně posbírá i jemné částečky prachu, bez problémů se dostane i pod nábytek. To zda se rozhodnete do tohoto zařízení investovat téměř patnáctset korun, přičemž musíte počítat s další průběžnou investicí do antistatických podložek, nebo raději investujete o pár tisíc více třeba do robotického vysavače - to je již na osobním rozhodnutí každého zákazníka.


Autor: Monika Kváčková
13. září 2009

Za zapůjčení děkujeme společnosti Atranet International.
Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video