TEST: Úklid v rytmu Roomby | e15.cz

TEST: Úklid v rytmu Roomby

- myš-

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Domácí práce mají společné jmenovatele – opakují se ve své únavnosti, jednotvárnosti, v oblibě je má jen málokdo. Existují prý sice lidé, kteří rádi žehlí nebo myjí nádobí, ale znáte někoho, kdo by rád vysával?

Člověka, který se denně těší domů, až „si to trochu přeluxne“? Ponechme takovému posedlíkovi jeho koníčka, pro nás ostatní je tu Roomba.

Seznamte se s Roombou


IRobot Roomba 560 je robotický samočinný bateriový vysavač s možností časového nastavení spuštění. Dokáže se tedy zcela sám a bez potřeby jakékoliv interakce pohybovat a vysávat, přičemž si poradí jak s hladkými povrchy, tak s koberci.

Když dorazí na hranu schodů nebo na pevnou překážku, otočí se, když najde silně znečistěné místo, věnuje mu zvláštní pozornost, když mu dochází energie, vrátí se sám do dobíjecí základny. Prostě si představte R2D2 z Lucasových Star Wars v roli uklízečky (Roomba ostatně vcelku podobně pohvizduje).

V balení najdete kromě samotného robota také český návod, dobíjecí základnu, síťový adaptér, náhradní filtr, pomůcku k čištění kartáčů a dvě „světelné závory“ – o jejich funkci si ještě povíme.

Autor: Ženy - E15
 
Příslušenství Roomby 560


Příjemné je, že ovládání není nijak složité a před prvním použitím robota nemusíte projít rychlokursem robotiky nebo se prokousávat nudným manuálem o rozsahu Ottova slovníku naučného. Jen do elektrické sítě zapojíte prostřednictvím adaptéru základnu a na ni nasunute Roombu.

Správný kontakt ohlásí veselými tóny a začne se nabíjet (pokud do ni během nabíjení omylem kopnete, nic se neděje, lehkým zavrtěním se sama vrátí na správnou pozici). Nabíjení dává Roomba opticky najevo pulsujícím žlutým světlem okolo hlavního vypínače, když zezelená, je akumulátor zcela nabit a stroj může začít plnit své povinnosti.


Autor: Ženy - E15

Jednoduše a elegantně designovaná Roomba doplňuje energii. Snad jen ten adaptér by mohl být také černý…

Roomba v práci


Roomba disponuje kromě vysávácí štěrbiny lemované gumovou stěrkou také dvěma protiběžnými kartáči a jedním přimetacím kartáčkem, který přisouvá nečistoty k prvním dvěma jmenovaným. Stroj tedy povrch zároveň vysává i kartáčuje, a to nejen přímo ve směru své trasy.

Díky tomu dokáže i přes svůj kulatý tvar uklidit jak podél stěn, tak v koutech a rozích, a odstraní nejen prach, ale i drobné nečistoty, vlákna, vlasy a zvířecí srst, tedy veškerý obvyklý podlahový nános, který se objevuje odnikud a jehož odstraňování je třeba se periodicky věnovat.

Autor: Ženy - E15

Roomba 560 se nejlépe uplatní na tvrdých podlahách, ani koberce s nižším vlasem jí však nečiní obtíže.

Jestliže máte aspoň trochu smysl pro systematiku a zároveň nemáte přehnanou trpělivost, raději Roombu při úklidu soustavně nesledujte. Náhodný a na první pohled zcela zmatený pohyb ve vás zcela jistě nevyvolá důvěru v její schopnosti, slabší povahy nevydrží déle než půl hodiny.

Důvěru nevyvolal ani ve mně, takže robot podstoupil moučný test – a všechna hladká mouka rozprášená na několika náhodných místech v místnosti skutečně zmizela. Spolu s množstvím prachu a vlasů, jak se ukázalo při čištění záchytných nádobek. Během prvního spuštění je ale vhodné robota občas zkontrolovat, jestli se nedostal do situace, z níž se nedokáže sám vyprostit.

Roomba v pasti


Je totiž nutno počítat s tím, že Roomba může uvíznout. Pohyb zajišťují dvě samostatně hnaná kola s proměnlivou světlou výškou a malé nehnané otočné směrové kolečko.

Robot se tak umí vypořádat s lecčím, existují však pasti, které obě jeho hnaná kola odlehčí natolik, že se již nezvládne rozpohybovat. Pak oznámí svůj neutěšený stav žalostným „povzdechnutím“ a přepne se do vyčkávacího režimu (jestliže ho zkusíte zapnout, sdělí vám v několika světových jazycích důvod zastavení).

Autor: Ženy - E15

Roomba uvězněná oblíbeným křesílkem švédského výrobce.

Problémy také mohou způsobit různé kabely, šňůry či třásně koberců, do kterých se může Roomba nebo její otočné součásti zamotat, nebo vaše oblíbená, volně stojící váza, do níž zase necitlivě nabourá.

Další omezení vycházejí z logiky věci. Robot měří v průměru necelých 34 cm a vysoký je skoro 9 cm – je tedy jasné, že pod komodu na sedmicentimetrových nohách nevjede a mezi třicet centimetrů vzdálené nohy nábytku se nedostane.

Nelze předpokládat ani to, že by vyšplhal půl metru do výšky, aby odstranil pavučinu za skříní nebo že si přestěhuje nábytek, aby se dostal na všechna místa (ikdyž s ohledem na svou běžnou rychlost a hmotnost přespět kilogramů dokáže například květináče odstěhovat zcela bez problémů přes půlku bytu).

Zkrocení hodné Roomby


Kromě manuálního spuštění stisknutím vypínače a přenášením z místa na místo, případně zavíráním dveří, můžete Roombě přikázat kde a kdy pracovat daleko sofistikovanějším způsobem. O vymezení prostoru k pohybu se starají „světelné závory“, malé samostatné bateriové majáčky, vysílající neviditelný infračervený paprsek, který Roombě říká, kde se má, respektive nemá, pohybovat. Fungují ve dvou režimech – zeď a maják.

Zatímco zeď robot za žádných okolností nepřekročí, maják mu nastaví zábranu pouze dočasnou – v prostoru zůstane tak dlouho, dokud jej nebude považovat za uklizený, pak okolo majáku projede a bude pokračovat v úklidu i za ním. Při návratu na základnu pak nejprve vyhledá maják a potom bude teprve hledat základnu. Tímto způsobem můžete logicky rozvrhnout úklid více místností a zároveň zabráníte Roombě v tom, aby zabloudila během cesty za dobitím.


**

Údržba a čištění


Roomba vyžaduje pravidelné čištění, sběrný kontejner totiž vcelku pochopitelně, vzhledem k rozměrům robota, není nejprostornější.

Stiskem pojistného tlačítka jej celý z těla robota vysunete a obě části (jednu zachytávající jemné, vysáté, a druhou obsahující hrubší, přikartáčované nečistoty) vysypete. Přitom je vhodné vyčistit i jemný prachový filtr, ideálně vysavačem. Dále je třeba zbavit kartáče vláken a vlasů, které se na nich zachytávají v hojné míře. Kartáče lze snadno vyjmout, takže ani jejich očista není velkým problémem.

Shrnuto, čištění Roomby je jednoduchá záležitost, dá však o něco více práce, než údržba běžného vysavače, jehož pomoc při údržbě robota oceníte. 

Závěrem


Roombu nemá smysl pořizovat do stísněných prostor, kde je potřeba pro každý úklid podlahy několikrát přestěhovat nábytek buď proto, že mezi ním robot neprojede, anebo tvoří nadměrné množství pastí. Nejlépe se totiž uplatní v prostornějším bytě bez nadměrného množství nábytku a bez koberců s velmi vysokým vláknem.

Za cenu kolem dvanácti tisíc korun patří Roomba k těm dražším robotickým vysavačům, dostupným na našem trhu. Přesto je však kvalitním přístrojem a šikovným pomocníkem, který vám ušetří čas i námahu. Navíc pocit, že se každý den vracíte do čistého bytu, je k nezaplacení.


Autor: -myš-

P.S.: Roomba je tak trochu gadget („populární vychytaná věcička technického rázu se specifickou funkcí“) a na internetu objevíte množství návodů, diskuzí a dokonce videí, kde hraje hlavní roli, třeba Jak se k Roombě připojit přes bluetooth, Jak hacknout Roombu nebo Jak se na Roombě vozí naše Fifinka a pere se s ní naše Micinka… Jestliže už delší dobu pokukujete po ajťákovi odvedle, který se ovšem tváří že neexistujete, téhle užitečné hračce třeba neodolá…


4. září 2009

—-
Za zapůjčení děkujeme společnosti Atranet International.

Autor: - myš-

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video