Test robotického vytírače podlah: iRobot Scooba 230 neuklidí. Udrží uklizeno | e15.cz

Test robotického vytírače podlah: iRobot Scooba 230 neuklidí. Udrží uklizeno

Marek Lutonský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Robot Scooba 230 amerického výrobce iRobot dokáže bez zásahu člověka vytírat podlahy. Předem ale musíte vědět, k čemu je určený a k čemu ho naopak není vhodné používat.

Doma už několik let a k plné spokojenosti používáme vysávací robot Roomba. Odklidíme mu předměty a odejdeme z bytu, kde za naší nepřítomnosti sám uklidí. S Roombou coby uspokojivou, i když ne stoprocentní náhradou vysavače jsme spokojení a každému ji doporučujeme.

Když jsem ale se stejnou představou přistupoval k vytíracímu robotu Scooba, výsledky jeho uklízení mě zklamaly. Prací, kterou namočeným mopem uděláte během dvou minut, stráví Scooba 230 tři čtvrtě hodiny. Kromě toho jí před tím musíte místnost zamést a výsledek úklidu je někdy akorát zralý na to, abyste sami vzali mop do ruky a znovu vytřeli.

Scooba nefunguje tak, jak jsem předpokládal a jak bych chtěl. A kdo bude k tomuto robotu přistupovat stejně, bude zklamaný. Jeho zaměření je totiž trochu jiné.

Se Scoobou 230 – a to číslo je důležité – se nezbavíte ručního vytírání. Robot ale prodlouží intervaly mezi velkým úklidem a udrží menší místnosti ve velmi čistém stavu. Výrobce tvrdí, že čisticí proces odstraní až 97 % běžných bakterií vyskytujících se v domácnostech.

V únoru 2013, kdy připravuji tento test, prodává autorizovaný dovozce irobot.cz Scoobu 230 za 7 489 Kč. Aktuální ceny najdete na webu .
Hledej ceny.cz

Malá Scooba pro malé místnosti

Scooba 230 je určena k vytírání pevných povrchů, jako je dlažba, kámen nebo mramor, funguje u syntetických povrchových materiálů a dá se použít i u utěsněných dřevěných podlah. Poslední možnost jsem raději nezkusil, o dubové parkety se zámkovým spojem jsem měl strach. Voda by si s nimi asi moc nerozuměla.

Robot má tvar válce s průměrem 165 mm a výškou 90 mm. Ve srovnání s vysávací Roombou je to malé zařízení. Díky menšímu průměru se lépe dostane do rohů místnosti, i když malý kousek stále zůstane nepokrytý.

Scooba je menší, než jsem čekal. Na obrázku je pro srovnání telefon.Autor: Ženy - E15

První věc, kterou je třeba udělat, je nabít akumulátor. Scooba nemá základnu, do které by se sama mohla vracet k nabíjení, je třeba ji adaptérem připojit k zásuvce. Musíte ale najít takovou, na kterou uvidíte, protože kontrolka indikující stav nabití je pouze na zástrčce. Nabíjení trvá docela dlouho – z vybitého stavu třeba i půl dne. Na druhou stranu by měl být robot k nabíječce připojen neustále, takže na nabíjení není třeba myslet.

Aby se nenamáhaly kartáče, Scooba by se měla pokládat na ochranný krytAutor: Ženy - E15

Do jednoho ze dvou otvorů musíte před umýváním nalít teplou vodu. Vyplatí se přidat čisticí přípravek od iRobotu. Výrobce připouští i náhradu v podobě trošky běžného octa, ale na rozdíl od vyššího modelu Scooba se u tohoto malého robota potom vzdává odpovědnosti. Nádrž není možné naplnit úplně po okraj, vedle manuálu na to upozorňuje i výrazný leták vložený samostatně do krabice, maximum je 340 ml.

Stačí dva ovládací prvky: vypínač a tlačítko k zahájení úkliduAutor: Ženy - E15

Lidská práce je v této fázi u konce. Scoobu stačí položit na podlahu, zapnout a zvolit dlouhý nebo krátký vytírací cyklus. Dlouhý s délkou 45 minut obslouží místnost o ploše 14 m2, krátký dvacetiminutový cyklus je určen pro podlahu s plochou pouze 6 m2. Jinými slovy: Scooba 230 není robot, který vám vytře celý byt, je určen pro koupelnu, WC a podobné malé místnosti.

Pozná schody, pozná zeď

Práci robota nejlépe představí toto video:

Scooba nejprve namočí podlahu vodou z nádržky. Kartáčky následně otřou povrch. Jsou to ale jen štětinky, které se nepohybují, nelze tedy čekat žádné aktivní drhnutí. To je rozdíl oproti vyššímu modelu Scooba 390, který mimo jiné přidává otočné kartáče. Vodu z podlahy odsává lišta na zadní straně robota. Nedaří se jí to ale stoprocentně, takže zůstává vlhká stopa, která se musí odpařit.

Pohled na kartáčky a vysávací lištuAutor: Ženy - E15

Důležité je, že se špinavá voda nemíchá s čistou. Robot obsahuje dvě oddělené nádržky, které na konci úklidu musíte vyprázdnit. Vzhledem k tomu, že Scooba odsává pouze vodu, je ale třeba různé drobky a nečistoty před úklidem setřít nebo vysát. Na oplátku je robot při úklidu poměrně tichý, nedá se srovnat s hlučnou vysávací Roombou.

Pohyb Scooby po podlaze je celkem chaotický. Používá vlastní robotickou logiku, aby během úklidu pokryla všechna místa. U modelu s rozšířenou výbavou, který jsem zkoušel, byla i tzv. virtuální zeď, což je elektronické zařízení vysílající paprsek, přes který robot nepřejede. Tímto způsobem mu zakážete třeba přejet do jiné místnosti.

Virtuální zeďAutor: Ženy - E15

Scooba se při pohybu orientuje pomocí různých senzorů. Když narazí, ví, že se má otočit. Další čidla sledují pohyb podél zdi, jiná spolehlivě hlídají, aby robot nespadl ze schodů.

Scooba neuklidí. Udrží uklizeno

První testy proběhly doma, v koupelně a na WC s tmavou, velmi jemně strukturovanou dlažbou. Bylo uklizeno – šlo tedy o stav, ve kterém by se Scooba měla používat, jak jsem později zjistil. Výsledek byl velmi uspokojivý, po vyschnutí stop se dlaždičky pěkně leskly a čisticí prostředek přidal místnosti citrusovou vůni.

To ale nebyla ta správná výzva. Pro další pokusy jsem našel světlou podlahu s rozlohou na horní hranici, kterou by robot měl zvládnout – předsíň se stopami od bot. Zametli jsme nečistoty a pustili Scoobu do práce.

V tomto případě se už projevilo, že Scooba 230 spíš udržuje místnost uklizenou a stírá prach, než že by ji sama uklidila. Část našlapaných nečistot sice byla pryč, jiné ale zůstaly a robot je akorát rozjezdil. Na dlažbě zůstaly viditelné stopy, zejména proti světlu. Výsledek byl vlastně horší než počáteční stav. Později jsem viděl, že stopy na tomto povrchu zanechává i mop při ručním vytírání, jenže jsou mnohem širší a hlavně rovnoběžné, takže nejsou tak vidět.

Poznámka: IRobot má ve své nabídce také roboty série Mint. Podlahu vytírají trochu jiným způsobem, jsou širší a z videa se mi zdá, že preferují spíše rovnoběžné popojíždění, což by u popisované dlažby mohlo pomoci k lepšímu výsledku.

Scooba jen do poučených domácností

Od robota Scooba 230 se nedá očekávat, že nahradí manuální prostředky pro čištění podlah. Zjevně ale nejsem sám, kdo to po zkušenosti s vysavači Roomba čekal, viz recenze od uživatelů v anglickém internetovém obchodě výrobce. IRobot by mohl lépe vysvětlovat, k čemu se model 230 hodí a k čemu naopak není vhodný.

K průběžnému udržování čisté podlahy mezi běžným uklízením totiž Scooba 230 funguje velmi dobře. Odstraní prach a s ním bakterie, podlahu oživí a naleští. Ale nevědět tohle předem, byl bych hodně zklamaný.

Lepších výsledků by mohl dosáhnout robot Scooba 390. Kromě toho, že obsahuje rotační kartáč, který může zaschlé nečistoty odstranit lépe než pevné štětinky malé Scooby, zvládne uklidit i větší plochu, až 40 m2.

Tip: Stáhněte si anglickou příručku s podrobnými informacemi k používání Scooby 230.

Autor: Marek Lutonský

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery