TEST vysávacího robota Neato XV Signature Pro: Výkonný, rychlý a dostatečně inteligentní | e15.cz

TEST vysávacího robota Neato XV Signature Pro: Výkonný, rychlý a dostatečně inteligentní

ZDROJ: Ženy - E15

Marek Lutonský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do českých obchodů se dostala nová značka robotických vysavačů: Neato. Od roku 2010 je vyrábí americká firma Neato Robotics a v mnoha ohledech se liší od jiných, byť známějších robotů. Zkusil jsem, jak Neato – vyslovujeme Nýto – vysává.

Model Neato XV Signature Pro, který jsem testoval, se od nižší verze XV Signature liší cenou, druhým kartáčem v základním balení a náhradním filtrem. Rozdíl v ceně je přibližně tisíc korun.

Jedno tlačítko zvládne skoro vše

Neato se na pohled moc neliší od jiných vysávacích robotů, snad jen tím, že není kruhový, má rovnou přední část. Je to nízký přístroj s rozměry 33 × 31 cm (šířka a délka) a včetně věžičky se zaměřovacím zařízením má výšku kolem 10 cm. Pohání ho dvě velká odpružená kolečka na spodní straně, o několik dalších koleček se potom opírá.

Je příjemné, že zásobník na vysáté nečistoty je přístupný z horní strany. Robot není nutné při vysypávání špíny otáčet. Vedle zásobníku je tlačítko pro zahájení základního vysávání, které budete používat prakticky neustále. Do menu na černobílém displeji téměř nebudete muset zamířit.

V menu se dá vybrat například režim Spot pro rychlé vysávání menší plochy. Přes displej se nastavuje i automatické vysávání: zvolíte si dny a časy, ve kterých má robot sám vyjet k úklidu.

S laserem v naváděcí věži

S oběma modely se dodává kartáč s rovnými čepelemi, který je vhodný pro hladké podlahy, například dlažbu nebo parkety. K testovanému vyššímu modelu výrobce přidává ještě druhý kartáč, který kombinuje štětiny s čepelemi, kdy jsou jednotlivé segmenty uspořádány do spirály. Tento kartáč je výhodný hlavně na koberce a zvířecí chlupy, ale nakonec jsem s ním vysával všechno.

Kartáč propojuje s pohonným ústrojím ozubený řemen. Nejsem si jistý, jestli je to ideální řešení. Na řemen se totiž občas ráda uchytí různá vlákna a nečistoty, která se mohou uvolnit uvnitř robota, kam se nedostanete.

Zbývá zmínit už jen různá mechanická a optická čidla, ze kterých robot získává informace o svém okolí. V tomto ohledu je zajímavá zejména věžička s rotujícím laserovým paprskem, kterým Neato skenuje místnost.

Robot se dobíjí v nabíječce, kterou postavíte ke zdi. Má dva výrazné kontakty a Neato si k nim sám přijede. Nepodařilo se mi to ověřit, ale výrobce upozorňuje, že robot v případě nedostatku energie přeruší uklízení, vrátí se k nabíječce a po dobití pokračuje od místa, kde skončil. Použitá baterie typu NiMH ale není poslední výkřik techniky a dá se čekat rychlejší zhoršování vlastností než u jiných technologií.

Na těle přístroje je mimochodem běžný konektor miniUSB, který se hodí k aktualizaci softwaru a jiným servisním a programovacím úkonům.

Jako závod stíhačky s motorkou

Kdo zná jiné vysávací roboty, bude pro něj první spuštění Neata překvapivé. Rozběh motoru svým zvukem připomíná start turbín letadla. Trvá čtrnáct sekund, než se všechno roztočí a robot se poprvé pohne. Výrobce tvrdí, že vysávací výkon Neata je desetkrát vyšší než u jiných robotů na trhu. Nemám to jak objektivně posoudit, minimálně podle sluchu bych tomu ale věřil.

Hlasitost zvuku je srovnatelná s robotem iRobot Roomba 581, který už několik let používám, nebo nanejvýš mírně vyšší. Je ale stálejší. Zatímco Roomba při vysávání a pohybu různě rachotí, Neato si po celou dobu drží svůj homogenní zvuk proudového motoru.

Zvuk Neata mi proto vadil méně než u Roomby. Ovšem jen do okamžiku, kdy jsem vyzkoušel základní kartáč s čepelemi pro hladké podlahy. Víte, jak děti dělají z kola motorku tím, že do výpletu strčí ohebný plastový pásek? Představte si stejný zvuk, jen mnohem intenzivnější, a navíc vedle kapesního tryskáče. S tímto asi vysávat nebudu a předsevzetí jsem si ještě při testech několikrát potvrdil. Tento kartáč zůstává kvůli hlasitosti omezený asi jen na automatický úklid, kdy nikdo není doma.

Opravdu vidí, co je kolem

Neato se po místnosti pohybuje jiným způsobem než známější robotické vysavače iRobot Roomba. V jejich případě se hodně spoléhá na nárazníková čidla, robot se odráží od zdí a hran trochu jako kulečníková koule. Na pohled chaoticky přejíždí od jedné překážky ke druhé.

V případě vysavače Neato to bylo úplně jiné. Po spuštění se otočí kolem své osy a laserovým zaměřovačem ve vysunuté věži poprvé zjistí, co je kolem něj a v jaké vzdálenosti. Poté se vydá k nějaké – snad nejbližší – zdi a začne podél ní celou místnost objíždět. Neustále při tom laserem skenuje své okolí a podle aktuálního stavu optimalizuje úklidovou trasu.

I když má Neato také dotyková čidla, využívá je méně často než Roomba. Díky optickému zaměřování ví, kam má jet, a překážky objede dříve, než do nich vrazí. Pěkně to bylo vidět, když jsem těsně před rozjetého robota rychle dal ruku. Okamžitě se před ní zastavil a ani se mě nedotkl.

Tímto způsobem Neato přesně a bez většího narážení obkrouží celou místnost. Jakmile se dostane tam, odkud začal, skončí s pomalejší fází vysávání a začne tento ohraničený prostor projíždět rychleji a rovnoběžně. Velké místnosti si rozděluje na několik menších ploch, zhruba 5 × 5 m. Podobně při vysávání více místností vyhodnotí, jestli udělá dvě v jednom zátahu, nebo jestli napřed kompletně vysaje jednu a až potom druhou.

Neato každé místo projíždí pouze jednou. Je to velký rozdíl oproti Roombě a důsledkem je také výrazně kratší doba vysávání. Současně ale také riziko, že se něco nepodaří vysát napoprvé. V nastavení by mi vůbec nevadila volitelná možnost „Dvojité projetí“.

Kde narazí?

Konkurenční Roomba je mnohem „terénnější“ vysavač. Neato se nedokázal dostat přes několik míst, které bez problémů přejela. Jedním z nich byl dva centimetry vysoký práh. Ze strany s fazetou se mu to povedlo, ale na dva centimetry vysokém pravém úhlu ztroskotal. Podruhé se zasekl na ještě nižších nohách křesla (Ikea Poäng, jestli znáte). Nešťastně pojížděl dopředu a dozadu, musel jsem ho vysvobodit.

Se všemi ostatními případy si ale poradil a v součtu byl u nich nakonec mírně úspěšnější než moje starší Roomba. Vymotal se z rohu, poradil si s kabely, Správně detekoval záclony visící až k zemi a nevjel do nich (to ale zrovna může být někdy nevýhoda).

Při pohybu kolem jedné zdi ale pravidelně najížděl jedním kolečkem na profilované podlahové lišty, tím se na této straně trochu zvednul a určitě se tak snížil vysávací výkon. A když se otáčí v rozích místnosti, zřejmě se při tom posune i trošku dozadu a často tím nadzvedává svoji zadní část – jako by chtěl vyšplhat po zdi.

Páska jako hranice vyhrazeného prostoru

Co když je potřeba nějak vymezit místo, ve kterém se má robot pohybovat? Roomba to řeší pomocí infračervených virtuálních zdí, které se postaví třeba do dveří. Neato má ke stejnému účelu magnetickou plastovou pásku, přes kterou nepřejede. Má šířku 2,5 cm, v balení ji dostanete v délce 1,8 m. Můžete ji případně rozstříhat na délky, které potřebujete. A nemusí být ani přesně od zárubně k zárubni, robotu stačí k zákazu vstupu kratší páska. K dokoupení za 389 Kč je pak páska s délkou 4,3 m.

V zahraničním testu jsem četl, že toto mechanické řešení není tak elegantní. Mám ale opačný názor. Infrazdi u Roomby vlastně moc nepoužívám, protože jsou věčně vybité a nikdy nemám doma malé monočlánky. Páska je v tomto ohledu nenáročná, snadno ji natáhnu tam, kam chci. Na zemi je ale na rozdíl od světelného paprsku vidět.

Výrobce doporučuje použít pásku také u schodů, ze kterých by Neato mohl při vysávání spadnout. Je to ale jen dvojitá ochrana, robot pomocí dalších čidel sám pozná, že pod ním skončila podlaha, a včas zabrzdí.

Testy vysávání s rýží a provázky

Přemýšlel jsem, jak v domácích podmínkách zjistit, jestli robot dobře vysává. Vymyslel jsem proto několik testů. V prvním jsem na podlahu vysypal přesně 30 gramů rýže. Chtěl jsem zvážit zásobník vysavače před zahájením testu a po skončení vysávání, z toho vypočítat účinnost.

Jenže Neato mi to překazil. Rozdíl hmotností zásobníku byl pokaždé přesně 30 gramů. Na podlaze – koupelnových dlaždicích – sice zůstalo asi pětadvacet zrnek rýže, které robot odhodil při průjezdu celým vzorkem, ale vůči tomu, co dokázal vysát, to bylo zanedbatelné. Zde se negativně projevilo, že Neato projíždí každé místo jen jednou. K zrnkům, která odlétla na již vysáté plochy, se už znovu nedostal.

V koupelně jsem tento test provedl dvakrát. Jednou s kombinovaným kartáčem a podruhé s kartáčem s čepelemi na hladké podlahy. Dopadlo to úplně stejně, speciální kartáč byl jen nepoměrně hlučnější.

S dalším testem jsem se přesunul na koberec. Měl trochu vyšší vlákno a pravidelný vyhloubený vzorek. Také v tomto případě Neato sebral celých 30 gramů rýže, 44 zrnek ale zůstalo na zemi. Bez výjimky se schovaly v prohlubních.

Potom jsem zkoušel vysávat provázky: 32 krátkých kousků nastříhaných z jednoho metru. Na hladké podlaze byla úspěšnost robota stoprocentní, na koberci mu tři provázky zůstaly. Znovu volám po možnosti dvojitého projetí.

Kde nechá prach a špínu

U vysavačů Roomba není možné jednoduše ověřit, jestli při vysávání projely všechna místa. Neato vysává méně chaotickým způsobem a mohl jsem u něj proto lépe sledovat, která místa nenavštívil. Jsou to samozřejmě rohy, do kterých se nedostane. Potom různé překážky, jako jsou nohy křesel, které musí objíždět a nechá si kolem nich několikacentimetrovou rezervu. Navíc je potřeba počítat s tím, že vysávací štěrbina a kartáče je až tři centimetry za přední hranou robota. U ručních vysavačů je to sice podobné, s nimi se ale do rohů a k překážejícím předmětům dostanete lépe.

V jednom případě jsem si zbytku nánosu prachu všiml, že Neato nechal nevysáté místo zhruba v rozměrech 10 × 4 cm. Bylo to ale pod postelí, v situaci, kdy se několikrát skřípnul pod výstužný nosník. S přední částí pod ním přesně projel, ale zarazil se o zaměřovací věž a nekontrolovaně se při pokusech dostat se dál nebo zpátky otočil. Těmito manévry možná ztratil orientaci v tom, co už udělal a co ne.

To vážně stihl tak rychle vysát?

Kdybych měl u Neata vybrat největší rozdíl oproti robotickému vysavači Roomba, který používám, bude to rychlost vysávání. Opět jsem to zkusil ověřit na několika testech.

Neato dvě menší místnosti, dohromady kolem dvaceti metrů čtverečních, opakovaně dokázal vysát za 15 minut. V případě, kdy v jedné bylo křeslo, které musel objíždět a vysát mezi jeho nohama, byl průměr 18 minut. Křeslo jsem ale nakonec dal pryč, protože se na něm dvakrát zasekla Roomba, takže počítejme se čtvrt hodinou vysávání.

Roombě stejné dvě místnosti trvaly 63 minut! V zárubních jsem ale u ní nepoužil rádiový maják, který může vysávání zrychlit tím, že robot napřed vysaje jednu místnost a teprve potom druhou. Dveře jsem proto zavřel a při dalším testu nechal místnosti vysát postupně. Roomba byla trochu rychlejší, skončila po 55 minutách. I tak ale byla 3,6× pomalejší než Neato.

Testovaný robot dokázal na jedno nabití baterie pracovat 57 minut. Poté se už odmítl vydat na další úklid, potřeboval být chvíli v nabíječce. Stačilo mu ale jen devět minut, poté hned sám odjel na další sedmnáctiminutové uklízení. Při dalším cyklu se už potřeboval nabíjet dvacet minut.

Tohle není žádný chudáček

Neato je sice v českých obchodech nový, ale nebojte se ho při hledání optimálního robotického vysavače postavit vedle osvědčených značek. Je velmi výkonný, je rychlý a dostatečně inteligentní, aby si poradil s různými situacemi na podlaze.

Je ale také poměrně drahý. Nikoli nejdražší, ale oba dva modely cenou míří mezi špičkové modely konkurenčních výrobců. Doporučená cena Neato XV Signature je 10 999 Kč, vyšší XV Signature Pro se prodává za 11 999 Kč.

Tip: Aktuální ceny najdete na webu Hledej ceny.cz: Neato XV Signature a Neato XV Signature Pro.

Po čtrnáctidenním velmi intenzivním používání si troufnu Neato XV Signature doporučit bez obav, že to potom za tuto radu od někoho schytám. Osobně bych si ale vybral vyšší model Pro, kvůli kombinovanému kartáči. Vysávání se základním kartáčem s čepelemi je pro mé uši extrémně hlasité.

Někdy se můžete setkat s velmi podobným vysavačem prodávaným pod značkou Kobold. Je výsledkem starší spolupráce výrobce Neato Robotics s německou firmou Vorwerk. Tento vysavač má ve spodní části navíc boční kartáček pro lepší vysávání rohů a používá baterii typu Li-Ion, má však předchozí verzi motoru s nižším vysávacím výkonem.

Plusy a minusy

+ vysávací výkon
+ velmi rychlé vysávání
+ laserové navádění bez zbytečných nárazů

– velmi hlasitý provoz s rovným kartáčem
– nedají se nastavit dva průjezdy každým místem
– vyšší cena

Autor: Marek Lutonský

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video