Tipy pro úspěšnou balkonovou sezónu | e15.cz

Tipy pro úspěšnou balkonovou sezónu

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přemýšlíte, do jakého stylu vyladíte váš balkon, terasu či zahradní altánek tentokrát?Rozmyslete se dobře, protože právě v květnu je čas na nákup sazenic, oprášení truhlíků a květináčů a výsadbu nebo přesazení rostlinek ven.

 Krásnou kombinaci dokážete určitě vykouzlit i na obyčejném okenním parapetu. Květnové sluníčko a rostoucí rtuť teploměrů v druhé polovině měsíce k tomu přímo vybízí. 

Nezapomeňte na dobré sousedy!

Truhlíky můžete jednoduše osázet jednodruhově, tady pouze jednou rostlinou ve více sazenicích, nebo zkombinovat více barev a tvarů dohromady. V tomto případě je velmi důležité rozdělit si rostliny do skupin s podobnými nároky na půdu, zálivku, růst nebo světelné podmínky.
 
V opačném případě je velice pravděpodobné, že i přes veškerou péči nedokážete v jednom truhlíku udržet rozdílné květiny na živu. Některé kvůli přelití uhnijí, jiné budou trpět ve stínu, některé zase budou oproti ostatním růst natolik, že je z nádoby přímo vypudí. Se správným mixem vám rádi pomohou například odborníci zahradní sekce v marketech OBI. Zde jsou nápady na některé stylové kombinace. 

Autor: Ženy - E15

Muškáty se neokoukají

Muškáty (pelargonie) patří k nejoblíbenějším balkonovým květinám. Jsou obzvláště vhodné pro slunečná místa nebo místa v polostínu. Muškát bude výrazným sólistou, ale i v duetu s jinými rostlinami rozhodně nezanikne.
Ať už zvolíte sytý jednobarevný muškátový vodopád, nebo třeba živou hru barev červených muškátů se žlutými pantoflíčky a modrými lobéliemi – muškáty zkrátka nemohou zklamat ani po tolika letech jejich tradičního vysazování za okna českých domů. Nechte pracovat svou fantazii!

 Tip odborníka:
„Truhlíky rozmisťujeme ve speciálním uspořádání. Visící rostliny je dobré umístit vpředu a po stranách, dominantní rostliny, jako stojaté muškáty nebo fuchsie, pak dáváme spíše dozadu. Doplňkové rostliny, jako jsou například chudobky, můžete nasázet doprostřed. Osobně doporučuji vyzkoušet vše nejprve nanečisto, třeba si to i nakreslit,“ říká Otto Bezděk z olomouckého OBI marketu.Romantická kombinace


Kopretiny, netýkavky, pomněnky, břečťan a levandule milují polostín a přičarují vašemu balkonu romantickou atmosféru. Zkuste je rozmístit následovně: kopretiny jako dominantní umístěte dozadu, netýkavky a pomněnky jako doplňkové rostliny doprostřed a břečťan a levanduli do visících květináčů dopředu a po stranách.

Nálada francouzského venkova nebo přímořské vesničky v Provence na sebe nenechá dlouho čekat. Počkejte si na měkké podvečerní světlo – taková souhra barev je pohlazením pro romantickou duši a musí obměkčit i toho nejtvrdšího cynika.

Výsadba a přesazování

  1. S výsadbou většiny balkónovek počkejte až do půli května, kdy nehrozí noční mrazíky.
  1. Základem pro prosperující výsadbu je kvalitní substrát. V obchodech je k dostání přímo speciální pro pěstování kvetoucích balkónových rostlin. Obsahuje rašelinu, písek a pařeništní zeminu s přídavkem rozpustného hnojiva, které rostlinu vyživuje. Částečky perlitu nebo granulovaného polystyrenu substrát provzdušňují.
  1. Naplnění truhlíku by mělo vždy předcházet vystlání drenážní vrstvou, která slouží k odvodu přebytečné vody. Jako drenáž se používá hrubší písek nebo keramzit, které vysypeme minimálně do výšky dvou centimetrů. Teprve poté přijde na řadu substrát.
  1. Předpěstované nebo zakoupené rostlinky v květináčích opatrně vyklepneme tak, abychom co nejméně porušili kořenový bal, a položíme je na drenáž a první třetinu substrátu. Poté dosypeme zbytek zeminy a květinu jemně ale důsledně přitiskneme. Rostliny sázíme přibližně na dlaň od sebe.
  1. Hned po přesazení rostliny řádně zalijeme a umístíme zatím do stínu, kde jim necháme čas na zakořenění. V prvním týdnu je rozumné čerstvě vysazené rostliny zlehka otužovat, než je přemístíme na finální stanoviště. Některé květiny by teplotní šok nemusely přežít.

Udržujte balkónovky v kondici

Zavlažování balkónovek je docela věda. Buď trpí nedostatkem vody, nebo se snadno přelijí a následně jim uhnívají kořeny nebo hnědnou listy. Nejjednodušší je pořídit si truhlíky na samozavlažovací bázi, které budou tekutiny samy přesně dávkovat. Voda na zalévání by neměla být příliš tvrdá a měla by být temperovaná, aby vaše rostliny nedostaly teplotní šok. V létě zalévejte ráno a večer shora, listy přitom musí zůstat suché. V horkých dnech vám bude vaše rostlina vděčná za dvojnásobnou dávku vody. V chladných dnech zalévejte ráno, každé 2–3 dny, aby se voda do večera vsákla a nevytvářela se plíseň.

Aby vaše květiny zůstaly v dobré kondici, je nutné pravidelně hnojit. Voda na zalévání s tekutým hnojivem by se neměla dostat na listy, protože by se mohly při pozdějším vystavení slunečnímu světlu spálit. Dobrým pomocníkem je hnojivo s dlouhodobou působností, které chrání před nedostatečným nebo nadměrným hnojením.

Zvadlé květiny brzdí růst nových výhonů. Odstraňování žlutých nebo zvadlých listů slouží jako prevence proti plísním. Kontrolujte pravidelně, jestli nejsou vaše rostliny napadeny škůdci, které lze v počátečním stadiu likvidovat mnohem snadněji. Sprej proti hmyzu nanášejte ze vzdálenosti 30 cm od rostliny.

!TIP!

Pozor na „kbelíkové rostliny“. Pokud umístíte balkónovky v černých plastových kbelících na přímé slunce, je dost pravděpodobné, že se jim začne přehřívat kořenový systém. Zabránit tomu můžete například tak, že do kbelíku zasadíte navíc převislý typ rostliny (například břečťan), který následně svým růstem odstíní spodní část.9. května 2011

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery