Topinambur | e15.cz

Topinambur

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Možná vás zmate -kvete podobně jako slunečnice, ale pod zemí se ukrývají plody vypadající jako brambory. 

Podle jeho vzhledu se také nazývá slunečnice topinambur. Stejně jako brambory tak i topinambur se do Evropy dostal z Ameriky, ovšem zůstal tak trochu v jeho stínu. Přitom má výbornou nasládlou chuť, obsahuje mnoho prospěšných látek a dá se připravit na spoustu způsobů.

Rostliny mohou dosáhnout výšky až tří metrů. Topinambur hlíznatý má výrazné žluté květy podobné slunečnicím, ovšem menších rozměrů. Pěstují se pro hlízy, které se mohou sklízet už brzy na jaře, ovšem i během celého roku. Právě brzy z jara a pozdě na podzim chutnají nejlépe.

Obsahují důležité minerální látky (draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, mangan a zinek), vitaminy (provitamin A, vitaminy skupiny B, C, D a H) a vlákninu. Jsou vhodné i pro diabetiky, protože snižují hladinu krevního cukru. Je to dietní potravina, která zlepšuje činnost jater, žlučníku a ledvin. Příznivě účinkuje při revmatismu, žaludečních vředech, snižuje cholesterol v krvi, reguluje krevní tlak a má detoxikační účinky.

V kuchyni jimi můžete nahradit brambory jako přílohu k jídlům. Dají se konzumovat syrové například v salátech - hlavně brzy na jaře, kdy vyroste jako jedna z prvních zelenin. Mohou se také vařit, zapékat, výborně chutnají v zeleninových pokrmech, nebo třeba s omáčkou. Lze je nastrouhat a vymačkat z nich šťávu, která se pije jako osvěžující nápoj.

Je to nenáročná rostlina na pěstování. Je velmi odolná, snáší sucho i zimu a dokonce i půdu chudou na živiny. Nejlépe ovšem prospívá ve výživné, chladné půdě. Z jedné rostliny se dá sklidit přibližně 1,5 kg hlíz. Mráz topinambur nezničí, takže hlízy lze nechat přezimovat v zemi a na jaře z nich vyrostou nové rostliny. Hlízy na zasazení se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách. Sází se do hloubky  10–15 cm, vzdálenost řádků je 60–75 cm a vzdálenost hlíz v řádku 30–45 cm. Občas je stačí pohnojit a v době sucha zalít. Na podzim se odřezávají stonky deset centimetrů nad zemí a rostlina se nechá přezimovat v zemi. Vzhledem ke své nenáročnost se dá pěstovat také v podhorských a horských oblastech.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video