Trendy a trvalky v zahradním nábytku | e15.cz

Trendy a trvalky v zahradním nábytku

Marcela Škardová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Relaxovat se dá různě. Ovšem kdo má zahradu nebo alespoň balkon, ví, jak blahodárně na člověka působí, když může posedět venku. Chvíle pohody vám stoprocentně zpříjemní i šikovný zahradní nábytek.

Módní vlny v segmentu zahradního nábytku nejsou až tak proměnlivé jako v jiných oblastech, přesto i tady se dá mnohé vypozorovat. Stále více se prosazuje nábytek kvalitní, který něco vydrží – lidé už si nechtějí pořizovat posezení na rok či dva. Trendem se stávají materiály, o něž se nemusíte téměř starat a dají se ponechat venku po celý rok. Kromě jednodruhových trvalek, jako je zejména odolné dřevo, se mnohdy sází na kombinace materiálů, tady vede hliník.

CO JE LETOS V KURZU

Přehlédnout se rovněž nedá velice sympatický směr, který můžeme nazvat „obývákem v zahradě“ (styl lounge). Zkrátka i venku se mnozí z vás chtějí cítit stejně dobře a pohodlně jako doma na sedačce v obývacím pokoji. Tomu dnes vycházejí vstříc nejen luxusní značky, ale i ty finančně dostupnější. V této oblasti se pak zahradní nábytek už nijak výrazně neliší od interiérového. Samozřejmě vizuálně, neboť použité materiály musejí splňovat vysoké nároky kladené na nábytek určený pro exteriéry. Nároční zákazníci zase ocení speciální světlostálé textilie a rychleschnoucí pěny.

A jak se to má s barvami? Pokud pomineme moderní designový plastový nábytek, u něhož se i barvy „smějí“, nedá se přehlédnout umírněnost. „Jde o příklon k tlumenějším tónům, jako jsou odstíny šedé, hnědé, hnědošedé, a pak i bílá,“ uvádí Jana Koňušíková ze společnosti Teek CZ. Na oblibě nijak neztrácí ani stříbrná a černá.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

OBLÍBENÉ „TRVALKY“

Tou největší stálicí je samozřejmě dřevo. Kterému dáváme přednost? „ Především tropickému teaku, ale také mahagonu – to jsou materiály, o které byl, je a bude zájem. Dřevo na zahradě vypadá přirozeně a hodí se snad všude. Další velká skupina zákazníků preferuje moderní bezúdržbové materiály, jako jsou umělý ratan, hliník či tahokov,“ říká Martin Veselý.

Možná si vzpomenete, jak mnozí před lety radostně kupovali ratanová křesílka a stoly. Ale tohle nadšení postupně opadlo. Přestože jde o lehký nábytek, málokoho bavilo často ho přenášet někam pod stříšku, jakmile se zkazilo počasí. Navíc ratan časem ztrácí pružnost a praská. Díky tomu se výrobci soustředili na umělý ratan, který si pohledově nijak nezadá s tím přírodním, na rozdíl od něj si však zachovává pružnost, neláme se, také nezatrhne oděv, nebledne, je lehký a bezúdržbový. Stačí ho jen omýt vodou s běžným saponátem. Dokonce ho můžete ponechat venku celoročně, pak však tento nábytek dobře obalte (mráz mu vadí), sedáky samozřejmě uschovejte doma v suchu.

NESTÁRNOUCÍ HLINÍK

To, co už mnoho let říkáme o dřevě, začíná platit rovněž pro hliník, který i v letošní sezoně bude hrát významnou roli. „Zájem zákazníků je logický – hledají kvalitní alternativu k lehkému plastovému nábytku, na který byli zvyklí dříve, ale současně vyžadují design a moderní vzhled. Hliníkové sestavy jsou navíc nenáročné na údržbu a extrémně odolné vůči vlivům počasí. A zatímco uživatelé ocení lehkost a eleganci, výrobci zase ohebnost a široké možnosti při zpracování,“ upřesňuje Martin Homolka ze společnosti Kettler. A dodává, že v současnosti je stále populárnější kombinace hliníkové konstrukce a umělých výpletů s drobnými oky. Tyto výplety charakterizují pružnost, prodyšnost a velmi komfortní sezení.

Další variantu nabízí základ z hliníku ve spojení s dřevinou, například eukalyptem, s integrovaným polstrováním nebo se hliníkový nábytek může dekorovat třeba područkami z teaku a podobně. V tomto směru jde skutečně o velice variabilní materiál, což je další důvod, proč je hliník stále populární a získává na atraktivitě.

CO CHCEME NEJVÍC

Tipnete si, o co konkrétně máme jako zákazníci největší zájem? Snadná odpověď, máte pravdu. Tradiční požadavek zní: chceme set jednoho stolu a čtyř židlí. Ovšem kromě toho je patrný větší zájem také o rozkládací stoly a téměř zdvojený počet židlí. Na zahradě nechceme stále sedět jen v úzkém rodinném kruhu, ale také se bavit s přáteli. Oblíbená jsou i lehátka, a nejen u nich už dnes lidé žádají polohování, to se očekává rovněž od křesílek a židlí. Mezi ryze praktické prvky patří nezbytný slunečník nebo ještě dokonalejší stínění, servírovací stolek či stoličky na odkládání nádobí nebo jiných nezbytností.

Pokud to však venkovní prostor umožňuje, lidé si více začínají pořizovat sedací soupravy. „Chtějí venku skutečně odpočívat, lenošit, což jim jídelní sestava přece jen tolik neumožní. Navíc na sedačce se také můžete v klidu najíst,“ uvádí příklad z praxe Jana Koňušíková. Podle Martina Homolky je pro tyto lounge sestavy zahradního nábytku typická nízká hliníková konstrukce v kombinaci s širokým výpletem, dokonale napodobujícím přírodní ratan.

VYCHYTANÉ MATERIÁLY

Povrchové úpravy nábytku, aby se dal snadno udržovat, prodloužila se jeho trvanlivost, ale současně se nabídly i dokonalejší užitné vlastnosti a také design, jsou dnes běžné. Požadavku ponechat ho venku po celý rok ovšem nahrávají i speciální tkaniny, jež se používají na výplety do dřevěných, kovových či plastových rámů nebo jako potahy na sedací soupravy.

Mezi známé výplety patří například textilen, což je syntetická příze obalená plastem. I když na to nevypadá, je velice pevná, přitom prodyšná a pohodlná, barvy se nemění (jsou UV stabilní), rychle schne, snadno se čistí vodou a mýdlem a přežije venku i zimu. Jen musíte nábytek s tímto výpletem dobře ochránit před přímým mrazem.

Zajímavá je i tkanina Sunbrella z probarvených akrylových vláken, která je rovněž světlostálá, velmi pevná a odolná proti poškození, díky speciálnímu ošetření od výrobce odpuzuje vodu, také se snadno udržuje a vydrží venku bez ohledu na roční období. U ní je zajímavé, že nejprve se jednotlivá vlákna obarví a až pak se z nich utká látka. „Jen je zde třeba přibližně po dvou letech obnovovat ochrannou vrstvu pro zachování odpudivosti vody,“ připomíná Jana Koňušíková.

A dodává, že další vychytávku představují rychleschnoucí pěny, jež se používají do luxusních sedacích souprav – když zaprší, voda jimi rychle proteče, protože ji materiál nezadržuje, takže bude rychleji suchý. V závislosti na intenzitě deště, venkovní teplotě a umístění nábytku na slunci se doba schnutí pohybuje už od 15 minut do několika hodin.

NA CO MYSLET PŘI NÁKUPU

„Zahradní nábytek se vyplatí vybírat u prověřených prodejců, kde nehrozí problémy s kvalitou a můžete si tu každý kousek důkladně vyzkoušet. Praktické je kupovat ho tam, kde mají vlastní servisní zázemí. A mnoho lidí ocení možnost nakombinovat si vlastní sestavu z libovolných prvků,“ podotýká Martin Veselý.

Připomínat, abyste při preferencích vámi zvoleného materiálu mysleli i na údržbu, je snad nošením dříví do lesa. Ale naše poznámka má se dřevem hodně společného – přece si nebudete kupovat nábytek ze dřeva, který vyžaduje nejvíce údržby, když se o něj nechcete téměř starat. Stejně tak není rozumné pořizovat si bílé posezení jen proto, že ho má sousedka a u ní na terase u domu vypadá skvěle, kdežto vy ho umístíte pod listnaté stromy.

A co ještě zvažovat, uvádí Martin Homolka: „Lidé by se měli více zajímat o to, zda jsou konstrukce a spoje dostatečně kvalitní a vydrží určitou zátěž (pozor na údaje o nosnosti židlí a výpletu), musí-li nábytek uklízet na zimu do suchých prostor, nebo jestli výrobce umí opravit případná poškození.“

Zahradní nábytek si zkrátka nekupujete každý rok, proto se nejprve důkladně informujte a až pak si pořiďte vysněné posezení. Nebo snad poležení…

TAHOKOV SE PŘEDSTAVUJE

„Nábytek z tahokovu se nejčastěji vyrábí z oceli, nerezové oceli a hliníku. U standardní oceli se může ještě upravovat barvením, komaxitováním (práškovým lakováním) nebo žárovým zinkováním, což vede k delší životnosti materiálu a vylepšení vzhledu. Takzvaná vyšší třída nábytku se opatřuje povrchovou úpravou Thermosint – vrstvou speciálních polymerů a hliníku. Nábytek je pak na dotek teplý a hladký, na slunci se nerozpálí a ve stínu či v noci nestudí. Tahokov je zkrátka moderní materiál, který nachází široké uplatnění od architektury přes nábytek až po průmysl,“ vysvětluje Martin Veselý ze společnosti Mountfield.

PRO PÁR METRŮ ČTVEREČNÍCH

Kdo nemá zahradu, ale jen balkon či malou terasu, ten bez ohledu na trendy dává přednost skladebnému nábytku. Stolky lze složit například k zábradlí, židle bývají většinou stohovatelné. Nebo si můžete pořídit takzvané zasunovací sestavy v podobě tvarově odpovídajícího stolu a židlí či lépe křesílek (když se nábytek nepoužívá, posezení zasunete pod desku stolu tak, že kolem něj pak zabere jen několik centimetrů navíc). Zkrátka nábytek pro malé venkovní posezení musí být praktický. Počítáte-li však s tím, že ho nebudete zazimovávat, pak myslete na odolný materiál, například kovový se speciální antikorozní povrchovou úpravou. Co se však mění, je požadavek na vzhled. Elegantní zahradní nábytek požadujeme všichni.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Marcela Škardová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video