Trendy v interiérech: Kouzlení s tapetami | e15.cz

Trendy v interiérech: Kouzlení s tapetami

Kateřina Špičáková

Kateřina Špičáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před pár lety byly tapety považovány za lacinou nouzovku vhodnou leda do paneláku. Ty doby jsou naštěstí dávno pryč. Tapety opět berou stěny v českých domovech útokem.

Použití tapet v interiéru má řadu výhod. Vybrat si můžete z velkého množství, dekorů, materiálů, barev i povrchových úprav. Osobitý výraz umí vtisknout i tuctové místnosti, snadno se udržují a leccos vydrží.

Velké možnosti nabízejí i tam, kde není místa nazbyt. Potřebujete odlehčit, zvýraznit, předělit nebo opticky oddálit část velmi malé místnosti? Stačí chytře vytapetovat část stěny. Prozradíme vám, jak neudělat chybu při nákupu, kde tapety nejvíce vyniknou i jak šikovně pracovat se vzory, aby se proměnil okoukaný interiér ve stylový domov.

1. ZVÝRAZŇUJTE, ROZDĚLUJTE

Všechny stěny místnosti nemusí zdobit jedna tapeta. Zajímavý výsledek přinese i to, pokud použijete jen proužek, polepíte jednu stěnu nebo zkombinujete různé druhy tapet. V případě, že vhodně sladíte barvy, můžete si dopřát bez obav dvě nápadné tapety vedle sebe. Jednoduše tak opticky rozdělíte velkou místnost, třeba obývací pokoj spojený s kuchyní. Stejným způsobem lze také zvýraznit nebo funkčně oddělit část místnosti.

2. PUSŤTE DOMŮ HARMONII

Čím bláznivější vyberete tapety na zeď, tím opatrnější buďte při zařizování zbytku interiéru. Sázkou na jistotu je decentní zařízení a doplňky. Pokud se při výběru nespokojíte s odstíny bílé, smetanové či neutrální šedé, zvolte jednu výraznou barvu ze vzoru tapety. Polštáře, přehozy a další doplňky hledejte mezi kousky, které mají jemnější odstíny vámi zvolené barvy.

3. VYBÍREJTE BEZ CHYBIČKY

Barevná tapeta vypadá jinak při denním světle a po setmění při umělém osvětlení. Před nákupem si raději obojí vyzkoušejte. Ověřit se vyplatí i to, jak vypadá vzorek. Na malém ústřižku rozhodně nevynikne. Při výběru si nechte tapetu raději rozprostřít. Ideální je, pokud si ji můžete prohlédnout na velké ploše.

4. RŮZNÉ MÍSTNOSTI, RŮZNÉ TAPETY

Chcete-li tapetovat malou místnost, vybírejte tapety ve světlých a jasných barvách. Stísněný prostor se opticky zvětší a rozšíří. Ideální volbou je tapeta ve světle modrých odstínech, případně drobné, nepříliš nápadné motivy. Velké místnosti dodáte na plasticitě, pokud šikovně prostřídáte bílé stěny s tapetami ve světlých krémových odstínech. Na rozdíl od sytých odstínů nepřipraví prostor o lehkost a vzdušnost.

5. KDYŽ TAPETA DOMINUJE

Velkoformátové motivy jsou perfektním kořením do moderního i vintage interiéru. Chcete-li si je dopřát, netapetujte jimi všechny stěny místnosti.

Zbytečně zatížíte prostor a motiv nevynikne. Lepší je zvýraznit pomocí tapet větší výklenky, niky nebo dominantní zeď.

6. PŘEDNOSTI A NEDUHY

Co druh tapety, to jiné přednosti a slabiny. Efektní vzhled ve spojení se snadným a rychlým tapetováním nabízejí tapety z vliesu. Lepidlo se totiž nenanáší na tapetu, ale přímo na stěnu. Odpadá tak zdlouhavé čekání na to, až tapeta nasákne lepidlo. Velmi jednoduché je také odstranění – sloupnout je lze i zasucha. Tapetu navíc můžete použít hned několikrát.

Hledáte-li praktického dříče do kuchyně, koupelny nebo chodby, sáhněte po tapetách z vinylu. Jsou cenově dostupné, neublíží jim náročný provoz, dokážou skrýt drobné nerovnosti a nečistoty z nich snadno omyjete. Tapety z papíru jsou přitažlivé hlavně nízkou cenou. Jejich lepení je bohužel o něco pracnější. Před aplikací na stěnu je musíte nechat napustit lepidlem, což může trvat i více než deset minut.

Chameleonem mezi tapetami jsou kousky vyrobené z pilin. Když vás barva tapety omrzí, nemusíte ji odstraňovat. Stačí pouze vybrat barvu a místnost podle chuti vymalovat. Přemalovat je můžete až sedmkrát.

7. MYSLETE NA KOMBINACI S OBRÁZKY

Při volbě vzoru a barvy tapety berte ohled na to, zda chcete na stěnu rozvěsit obrazy. Pokud jich máte hodně, vsaďte na jemnější motiv tapety. Naopak velkoformátový obraz v bílých tónech v bílém rámu si zaslouží tmavý výraznější podklad. Pokud chcete docílit elegantního vzhledu místnosti, vsaďte na decentnější vzorek.

8. KLIDNÝ SPÁNEK I RELAXACE

Do ložnice, odpočívárny a dalších klidových místností vybírejte spíše tlumené odstíny barev a nerušivé vzory. Zajímavé řešení nabízejí třeba severskou přírodou inspirované tapety od švédské značky Mimou. Prohlédnout si je můžete v showroomu NatyNaty.

9. KOUZLO VENKOVA

Oslovuje vás stylové pojetí interiéru typické pro venkovská sídla z dob viktoriánské Anglie? Romantického vzhledu docílíte, když ozdobíte stěny místnosti světlými tapetami posetými drobným romantickým vzorkem květin, ptáčků a klícek.

Díky široké nabídce textilií je můžete snadno doplnit závěsy, chybět by určitě neměly ani polštářky. Tapety inspirované britským venkovem i odpovídající kousky nábytku hledejte na www.anglickasezona.cz.

10. OPAKOVÁNÍM K LUXUSU

Renomovaní výrobci nabízejí k tapetám také látky a doplňky se shodným vzorkem. Má to své opodstatnění. Pokud si zvolený motiv dopřejete nejen na stěnách, ale zopakujete jej také na polštářích nebo závěsech, bude výsledkem sladěný interiér s puncem luxusu.

11. NEBOJTE SE EXTRAVAGANCE

Výrazné linie a grafická divočina jsou skvělou volbou na zpestření otevřeného prostoru nebo do moderní kanceláře. U extravagantního interiéru si můžete dovolit výraznější motiv a větší formát. Stylové kousky z domácí produkce, najdete u Lavmi. V nabídce jsou také stylové pohádkové tapety španělské provenience.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video