Trochu zeleného pro štěstí | e15.cz

Trochu zeleného pro štěstí

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K typicky vánočním květinám patří vánoční hvězda, brambořík nebo roztomilý čtyřlístek. Moderní doba si našla i jiné květiny, stejně krásné a zajímavé jako ty tradiční, které do domova navíc přinášejí štěstí.

Na spokojený život je jetel


Tradice českých Vánoc je plná tajemství, kouzelných rituálů a lidových zvyklostí a doma má vládnout spokojenost, blahobyt a štěstí. To poslední je sice duševní stav, ale lidé již odpradávna dělali vše pro to, aby je udrželi a přilákali do svých příbytků. K tomu jim výborně sloužily rostliny s magickými účinky jako například jmelí, jedlové větvičky, snítky krušpánku či cesmíny. Za čas rostliny uschly a tak hospodyně přišly s jiným nápadem.

Mezi okny pěstovaly rostlinku, která zaručeně nosí štěstí, ať je čerstvá či sušená. Ano je to jetelový čtyřlístek, který má podle magie hned čtyři kouzelné vlastnosti. První lístek znamená štěstí, druhý udržuje dobré zdraví, třetí je příslibem bohatství a ten čtvrtý má na starosti lásku. Jenže, kde v zimě hledat jetel a k tomu vzácný čtyřlístek? I s tím si šikovně hospodyňky poradily. Na podzim v lese vyrýply trs šťavelu, jehož listy se čtyřlístku nápadně podobají, a vsadily rostlinku do mechu, který udržovaly stále vlhký. Před Vánoci mechový chomáček ozdobily kominíčkem, perníkovým prasátkem nebo podkůvkou a první „štěstí “bylo na světě.

Od dávných dob se mnohé změnilo. Doma je stále teplo, dobývat rostliny v lese je zakázané a koneckonců, kdo má ještě dvojitá okna a k tomu ještě utěsněná mechem. K smíchu, že? Proto se „štěstí“ v květináči ještě nemusíte vzdát. V květinářství se před Vánoci prodávají různé šlechtěné druhy šťavelů, které však většinou pocházejí z teplých krajin. Nejčastěji se setkáte se šťavelem čtyřlistým s červeně olemovanými zelenými listy a růžově červenými květy.

Štěstí se musí hýčkat


Při správném zacházení šťavel vydrží do příštích Vánoc, jak se tedy o „štěstí“ starat? Po nákupu rostlinku umístěte co nejblíže k oknu, protože má ráda světlo, ale upřednostňuje chladnější místo. Těsně nad topením nebo průvan ji nesvědčí. Zalévejte jen mírně, nejlépe tak, až zemina vyschne, tedy jednou začas, ale důkladně.

Pak máte dvě možnosti jak šťavel dál pěstovat. Buď jej můžete od poloviny května umístit na zahrádku do polostínu, kde poroste a bude kvést a na podzim listy začnou žloutnout. Až když listy úplně odumřou, vyjměte cibulky a nechte je v v chladné místnosti přezimovat jako každou jinou cibulovinu. Na jaře v půlce dubna cibulky zasaďte do květináče nebo přímo na zahradu.

Druhou možností je získat kvetoucí „štěstí“ na Vánoce. Koncem října drobné cibulky zasaďte do směsi těžšího kompostu, rašeliny a písku v poměru 3:1:0,5. Květináč nechte v místnosti s teplotou 12-16 stupňů Celsia. Přirychlení „štěstíčka“ trvá asi osm týdnů.

Jak vypadá moderní štěstí?


Moderní doba si žádá nové trendy a k nim patří i nové rostliny. Jednou z nich je takzvaný bambus štěstí, který však má s bambusem pramálo společného. V obchodech jej objevíme pod názvem Lucky bamboo Ve skutečnosti jde o zvláštní druh dracény se zakrouceným stonkem do spirály. Je zcela nenáročná, roste ve vodě, kde zakrátko pustí kořeny z jakékoliv části stonku.
Vodu je potřeba vyměnit jednou za čtrnáct dní a občas můžete přidat i trochu hnojiva. Kromě pěstování ve váze může dracéna růst i v květináči, kde je nejhezčí, je-li vysazeno několik dracén pohromadě. Podle asijské tradice je Lucky bamboo nositelkou pozitivní energie a štěstí. Přejeme ať je nenáročná květinka přinese i vám.

A nakonec malé překvapení: vánoční stromek se živými ozdobami


Je to stromek ale není to jehličnan. Má malé červené plody, přibližně velikosti hrášku, které v kontrastu s tmavě zelenými kožovitými listy s vysokým leskem krásně vynikají a vypadají jako malinké kouličky na vánoční stromeček. Kdo rád pojímá Vánoce netradičně, tomu může vánoční stromeček klidně nahradit. Vždyť dárky vybrané srdcem se vejdou i pod miniaturní stromek.

Ardisia crenata pochází z čínsko-malajské oblasti a svým exotickým původem dává Vánocům nový rozměr tajemna a dalekých cest.

Nejlepší je pro ni, když jí dopřejeme světlé stanoviště, ale chráněné před přímým poledním sluncem. Během zimy jí postačí teplota okolo 15°C. Špatně snáší příliš suché ovzduší, takže by neměla být v přímém dosahu radiátorů topení. K zálivce, ale i rosení se nejlépe hodí měkká voda. Může být i z rozpuštěného sněhu, ale samozřejmě vždy odražená.

Autor: Irena Forejtová

27. listopadu 2008

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery