Tymián | e15.cz

Tymián

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vypěstujte si čerstvý tymián, získáte tak nejenom koření do různých pokrmů, ale také prostředek lidového léčitelství.

Popis
Tymián (Thymus vulgaris L.) je výrazně aromatický stálezelený polokeř původem ze Středomoří. Je 10-40 centimetrů vysoký, má silně větvitý keříčkovitý růst a hranaté, u báze dřevnaté stonky. Listy jsou malé, oválné, šedozelené barvy, květy fialové.

Pěstování
Tymián vyžaduje přímé slunce, propustnou půdu, nemusí mít mnoho živin a dokonce dobře snáší sucho. Pokud rostlinu příliš zaléváme a hnojíme, slábne její výrazné aroma. Bude dobře prospívat v květináči za oknem nebo na záhoně, kde může vytvořit kompaktní porost v případě, že ho budeme pravidelně sestřihovat. Tato bylinka kvete od května do září a množí se dělením nebo hřížením. Kvetoucí rostlina se sbírá bez kořenů a ihned se suší na vzduchu ve stínu.

Účinky na organismus
Čaj z tymiánu pomáhá při zažívacích potíží, při zánětech dýchacích cest, k uvolňování hlenů, k odkašlávání. Má mohutné desinfekční účinky. Je to výborné kloktadlo při bolestech v krku. Tymiánový olej má pro své antiseptické účinky také široké využití v kosmetickém průmyslu. Je to význačný dezodorační prostředek, protože odstraňuje pachy. Tymiánový čaj se nedoporučuje v těhotenství, při poruše štítné žlázy a srdeční slabosti. Nepřiměřené dávky nebo dlouhodobé užívání může způsobit tyreotoxikózu, proto ho nelze použít v bylinkových čajích jako pochutinu pro běžné pití.Použití
Z tymiánu využíváme listy a kvetoucí  vrcholky (ty sbíráme na počátku květu, listy kdykoliv). Tymián je vhodný do nádivek, při nakládání masa, do omáček, polévek, do zeleninových salátů, dresinků, těstovin. Často se používá ve směsi ještě s jiným druhem koření, protože má poněkud ostřejší aroma.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video