Učí se, ale nenaučí? Vraťte dětem chuť učit se | e15.cz

Učí se, ale nenaučí? Vraťte dětem chuť učit se

ZDROJ: Ženy - E15

Inzerce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S chutí učit se se rodíme. S nástupem do školy se ale touha učit se ztrácí. Paradoxně škola svým přístupem k učení vytváří podmínky, které mu brání. Navíc tam děti neučí, jak se učit. Rodiče, kteří se trápí tím, že jejich školní dítě se učí, ale nenaučí, však nemusí věšet hlavu. Existují metody a dokonce i kurzy, které jsou přímo na metody efektivního učení zaměřené.

Malé děti objevují svět kolem sebe. Učí se při hře, učí se chodit, mluvit a pak se neustále ptají. Například čtyřleté dítě položí každou hodinu průměrně 26 otázek. Když nastoupí do školy, klesne počet otázek přibližně na třetinu. Paradoxně touhu učit se a objevovat často ničí škola. Kvůli nevhodným způsobům učení, které nerespektují temperament a přirozenost dítěte, kladení rovnítka mezi učení a povinnost vnější motivaci známkami a chuť učit se mizí. Učení je přitom přirozené a provází nás od narození. A není divu. V dnešní rychlé době se neustále učíme novým technologiím, dovednostem či jazykům. Je tedy důležité naučit se učit efektivně.

Škola vyžaduje po dětech naučení se mnoha vědomostem, ale už jim neukáže, jak na to. Děti se tedy začnou biflovat a učení se stává nepříjemnou povinností. Navíc se nezřídka učit snaží, ale marně. Jak jim pomoci? Využít mohou speciální kurzy, které se problematice učení věnují. „Na ScioCampech Jak na učení se věnujeme tomu, aby dítě poznalo svůj učební styl, pracujeme s motivací a učíme se ovládnout efektivní styly dlouhodobého učení, jako je například aktivní učení nebo chuť pokládat otázky. Vše probíhá zážitkovou a zábavnou formou. Dětem, které se zúčastnily ScioCampů, se prokazatelně zlepšují výsledky ve škole a na ScioCAMPy se rádi vrací,“ říká Lukáš Šlehofer, jeden ze zakladatelů ScioCampů.

ScioCampy Jak na učení se konají v květnu, ve dvou víkendech. Není se ale třeba obávat toho, že by tyto víkendy znamenaly pro děti další povinnosti. „Očekával jsem nudný víkend, a místo toho je to zábava. Navíc už vím, jak se učit tak, abych si to zapamatoval. A to, že jsem tu poznal nové kamarády, to už jsem vůbec nečekal,“ říká třináctiletý Honza, který dodává, že už se s rodiči dohodl, že na ScioCampu bude trávit také jeden prázdninový týden. „Neutušil jsem, že se budu chtít sám od sebe učit, ale baví mě to a na táboře bude učení ještě více spojené se zábavou, takže už se těším na srpen,“ dodává.

ScioCampy se věnují mimo tématu učení také rozvíjení dalších důležitých dovedností pro život, ať už je to umění komunikace nebo objevování silných stránek. Je možné volit mezi příměstskou variantou ScioCampu a jeho táborovou formou, kde je program 4 denních příměstských ScioCampů obohacený o klasické táborové aktivity - sportovní hry, společné zábavné aktivity a výlety. Děti tak tráví léto zábavně a zároveň smysluplně.

Více informací a možnost přihlásit se najdete na www.sciocamp.cz.

Autor: Inzerce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video