Ušetřete a vyrobte si prací prášek doma! Je to lehké! | e15.cz

Ušetřete a vyrobte si prací prášek doma! Je to lehké!

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Fejková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Začínáte se ztrácet v nepřeberném množství druhů pracích prostředků, které se nabízí v obchodech? Poradíme, které jsou nejlepší, jak se v nich zorientovat, a pro ty nejpodnikavější přinášíme i dva jednoduché návody, jak si prací prostředky vyrobit doma.

„Sypký“ prací prášek

Prací prášek v sypké podobě je vhodný zejména pro praní silně zašpiněného prádla, odolných materiálů a bílého prádla při vyšších teplotách až do 90 °C. Hodí se do pračky, pro ruční praní využijte spíše tekuté prostředky či speciální mýdla. Výhodou prášku většinou bývá obsah bělicích složek a aktivátoru bělení, díky kterým snadno odstraníte skvrny ze silně zašpiněného bílého oblečení a zároveň zamezíte jeho zašednutí. Na druhou stranu není ideální pro praní barevného a černého prádla při vysokých teplotách, tedy 60 °C a více. Barvy totiž mohou v důsledku přítomnosti bělidel blednout.

Pro praní barevného prádla raději zvolte variantu prášku určeného speciálně pro něj. Prací prášek se dávkuje pomocí odměrky do dávkovače pračky. Nezapomínejte však, že u prášku neplatí známé pravidlo „čím více, tím lépe“. Kolik ho máte odměřit, vám napoví tabulka na etiketě obalu. Správné dávkování rozhoduje nejen o tom, zda bude prádlo dostatečně čisté, ale i o tom, zda jej kvůli přílišnému množství prášku nebudete muset ještě ručně přepírat a zbavovat stop.

Tekutý prací prostředek

Gely a ostatní tekuté prostředky se hodí pro praní mírně nebo běžně zašpiněného prádla. Ideální jsou na citlivější materiály, protože obsahují i některé speciální neionogenní tenzidy, které jsou šetrné k vláknům tkanin. Navíc v nich nenajdete bělící látky, a nezpůsobují tak blednutí barev. Avšak s odstraňováním silných skvrn si poradí hůře než prací prášek, protože vysoký obsah vody na úkor samotných pracích látek snižuje jejich účinnost. Tu lze zvýšit tím, že gel aplikujete přímo na odolnou skvrnu a necháte před praním chvíli působit.

Výhodou je pak výborná rozpustnost, díky které nezanechávají na tkaninách nežádoucí stopy. S prádlem si poradí i při nižších teplotách a kratším pracím programu. Využijete je i při ručním praní. Prací gel lze dávkovat do dávkovače pračky, lepší variantou je ale dávkování pomocí speciální dávkovací nádobky, která se vkládá přímo do bubnu.

Prací kapsle

Kapsle jsou moderní variantou pracích prostředků a představují vhodnou alternativu k tekutým přípravkům. Ideální volba, pokud chcete použít univerzální prací prostředek na bílé i barevné prádlo. Kapsle oproti tekutým výrobkům neobsahují žádnou zbytečnou vodu, naopak jsou ve vodě rozpustné, takže v sobě logicky mají mnohem více čistého pracího koncentrátu. Podstatně lépe tak odstraní i odolné skvrny, prádlo navíc provoní a dodají mu svěžest.

Některé jsou zároveň doplněny o speciální složku, jako například duokapsle Wansou, které obsahují látku zvyšující účinnost přípravku. Dávkování je velice jednoduché a nemůže se stát, že použijete nesprávné množství. Kapsli stačí hodit přímo do bubnu pračky, kde se sama rozpustí a její účinné látky se aktivují již během několika desítek vteřin. Díky dobré rozpustitelnosti na oblečení nezanechávají nepříjemné stopy po zbytcích pracího prostředku.

Jak si vyrobit prací prášek podomácku

Prací prášek si můžete vyrobit také doma. Chce to mít mixer, správné ingredience (viz. videa), chuť a trpělivost. Výrazně ušetříte a navíc si budete jisti složením. Základní recept můžete modifikovat dle vašich potřeb.

Prášek na bílé prádlo (zdroj: youtube.com):

Gel na barevné prádlo (zdroj: youtube.com):

Test pracích prášků. Který je nejlepší?

(zdroj: youtube.com)

Připravila: Míša Žáková

Autor: Kateřina Fejková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery