Ušetřete čas vařením z jednoho hrnce | e15.cz

Ušetřete čas vařením z jednoho hrnce

Marcela Škardová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ať už jezdíte na chatu či chalupu jen na víkendy, nebo tu trávíte celé léto, určitě nechcete zbytečně stát u plotny. Ale jíst se musí. Usnadnit vaše dilema pomůžou moderní elektrické hrnce, které navíc dokážou vařit i zdravě.

Hlavní výhoda všech elektrických hrnců? Využijete je jak doma, tak na svém letním sídle. Na rozdíl od sporáku nebo vestavné trouby je jen převezete. V dobách minulých jsme znali remosku a papiňák, dnes je nabídka daleko širší. A co je důležité, na své si přijdou také ti, kteří chtějí vařit chutně a současně i zdravě.

POMALU, ALE JISTĚ

Vložit do hrnce potřebné suroviny, dochutit je, přidat vodu či vývar a pak už se o jídlo nestarat – to je princip fungování pomalých hrnců. Průměrná příprava pokrmů trvá čtyři nebo deset hodin. „Pomalý hrnec se skládá z několika částí: odnímatelné kameninové nádoby, pokličky a jednotky ohřevu. Ta standardně funguje na principu topné spirály, která nahřívá kameninovou nádobu. Elektrické napájení pomalého hrnce opakovaně spíná a vypíná tak, aby udržovalo keramickou nádobu v rozmezí teplot pod bodem varu. Ingredience se vaří při průměrné teplotě kolem 95 °C, čímž se dosahuje nižší spotřeby. Příkon přístroje se obvykle pohybuje kolem 250 W,“ uvádí Tomáš Zezula z Euronics.

Pomalý hrnec se doporučuje pro jednofázové vaření, připravíte s ním např. guláše, je vhodný na omáčky a vývary, ale lze v něm upéct i kuře… Pokrmy se v pomalém hrnci nepřipálí a maso zůstane šťavnaté. Vařit nebo péct budete bez použití tuku a díky nižší teplotě si suroviny zachovají více živin. Kvalitní pomalý hrnec má dva stupně vaření. Low vaření při nízké teplotě trvá déle a pokrm není třeba promíchávat, u High teploty vaření se promícháním zajistí lepší rozložení chutí.

V ZAJETÍ PÁRY

Též hrnce na vaření v páře jsou složené z více dílů. Zásobník na vodu zpravidla představuje základnu, v jejímž dnu je topná jednotka. Nad ním se nacházejí tři na sobě poskládané nádoby s perforovanými dny. Ze zásobníku s vodou díky ohřevu vychází pára, která stoupá směrem vzhůru a tím zahřívá potraviny v nich umístěné. Přebytečná pára kondenzuje na stěnách a vrací se zpět do misky na kondenzát a částečně je odváděná otvorem pro páru. Existují však i parní hrnce se zásobníkem umístěným na boku. Varné nádoby se vyrábějí z odolných materiálů, které jsou koncipované na určené teploty, základny buď z plastu, nebo z nerezu s plastem. Příkon hrnce se běžně pohybuje v rozmezí od 650 do 2000 W.

Parní hrnce jsou bezvadné v tom, že díky několika patrům se dá připravit celé jídlo včetně přílohy. Do spodní nádoby vložíte například maso, do prostřední brambory nebo rýži a do horní zeleninu, která se i jinak rychle tepelně upravuje. „Důležité je dodržet správné pořadí, protože v nejníže umístěné nádobě je pára nejvíce horká, s každým dalším patrem její teplota klesá. Počítejte s tím, že u parních hrnců nelze nastavit teplotu ani časovač pro každé patro samostatně, určujete si však délku vaření. V dobře zpracovaném návodu spotřebiče by neměla chybět tabulka s doporučeným časem pro přípravu jednotlivých druhů potravin,“ podotýká Tomáš Zezula.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, realityAutor: Ženy - E15

Jelikož však doba vaření není pro všechny potraviny stejná, čas potřebný k vaření se dá „regulovat“ také ručně – tím, že nádoby se surovinami budete přidávat postupně. Samozřejmě lze použít i jen jednu nádobu. Parní pomocník vyžaduje více vaší přítomnosti, na druhou stranu budou pokrmy připravené rychle, během několika minut, případně několika desítek minut. Vaření v páře patří mezi nejzdravější a nejšetrnější tepelné úpravy potravin, které si zachovávají velké množství vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek.

REVOLUCE VE VAŘENÍ: SOUS-VIDE

Dříve šlo o záležitost profesionálních gastronomických zařízení, dnes už je metoda sous-vide – pomalé vaření ve vakuu při stále stejné nízké teplotě – dostupná také domácnostem. Tímto způsobem si lze připravit pokrmy jak v parních troubách, tak ve vakuových hrncích. A co si můžete udělat doma, zvládnete i na chalupě právě díky přenosným hrncům. Ještě budete potřebovat vakuovačku a speciální sáčky či fólii a pusťte se do toho.

Vakuování potravin jistě znáte. Do sáčku nebo rukávové fólie (tu je třeba nejprve z jedné strany svařit) se vloží daná surovina a vakuovačkou z něj (z ní) odsajete většinu vzduchu, asi 97 procent. Pro vaření metodou sous-vide je to nutná předpříprava (jinak lze vakuovačku obecně použít pro prodloužení čerstvosti potravin, jež se ukládají do ledničky). Takto zabalené třeba i jednotlivé porce potravin svěříte hrnci na přípravu sous-vide. Ten mívá nejčastěji dvě podoby. V prvním případě jde o hrnec, jehož základna se nejčastěji vyrábí z nerez oceli a plastu, ve dně základny je zabudovaná topná spirála. Do hrnce se vkládá vnitřní vana s teflonovou úpravou. Pak už jen stačí nalít vodu a nastavit potřebnou teplotu. Příkon těchto speciálních hrnců se orientačně pohybuje kolem 600 až 800 W. Druhá forma sous-vide může mít podobu mobilní samostatné hlavice, která se umístí do jakéhokoli hrnce o předepsané hloubce.

Jakmile bude voda dostatečně horká, vložíte do ní zavakuované potraviny, nastavíte časovač a můžete jít za zábavou. Potraviny se připravují při konstantní teplotě, nejčastěji jde o 55 až 65 °C. Při výběru vakuového hrnce si všímejte i regulace přesnosti teploty, prodávají se také spotřebiče, jejichž přesnost se pohybuje v řádu desetin stupně Celsia. Tenkým rybím plátkům postačí třeba 20 minut pobytu ve vodní lázni, kdežto vepřové koleno nebo hovězí steak si v ní můžou „hovět“ celou noc, i déle. Volba stupňů a délka úpravy se liší podle druhu a tloušťky surovin. Vodní lázeň zajistí, že voda potravinu obklopuje ze všech stran, dochází tedy ke stejnoměrnému ohřívání a nestane se, že by byla z každé strany jinak hotová.

„Nejdůležitějším rysem této kuchyňské úpravy je, že dochází k zachování veškerých chuťových a výživových složek potravin, které navíc budou mít jemnou texturu, doslova se rozplývají na jazyku. Při vkládání surovin do sáčku či fólie se současně přidávají ochucující přísady, například koření, jež při tepelné úpravě prostoupí celou strukturou potraviny. Co je také praktické? Hotové pokrmy nemusejí sloužit pouze k okamžité spotřebě, lze je uchovat v ledničce nebo mrazáku k pozdějšímu použití. V tomto případě je ale dobré uvařené jídlo nejprve rychle zchladit v ledové vodě,“ říká Jan Šimek z Privestu. Hotová masa se ve většině případů následně ještě krátce orestují nebo dají na gril, aby získala kůrčičku. Metodou sous-vide se nejčastěji připravují skutečně lahodná masa (steaky prostě musíte vyzkoušet), ryby a mořské plody, zelenina, velice zajímavá je rovněž chuť takto uvařených vajíček. Až když člověk poprvé ochutná například kachní prsíčka, ocení rozdíl mezi sous-vide a běžným vařením.

PŘIPRAVENO V PÁŘE: BUDE TO CHUTNAT?

Do parního hrnce nelze přidávat tuk, ostatně to by popíralo samotný princip tohoto vaření. Pokrmy si dochutíte až na talíři. Samozřejmě maso můžete předem naložit nebo rybu či kousky zeleniny pokapat připraveným sosem. Při parním vaření se také dají využít snítky bylinek, které položíte na suroviny. Anebo se v obchodě poptejte po parním hrnci s takzvaným zvýrazňovačem chuti – nádobkou, jež se pokládá na dno. Sem vložíte bylinky a koření, a přes ni procházející pára uvolní potřebné aroma.

VAŘIČ SOUS-VIDE

Metodou sous-vide si lze připravit jídla i v obyčejném kastrolu – pokud si k němu pořídíte speciální mobilní cirkulační hlavici. Jedinou podmínkou je, aby měla dostatečný ponor. Do hrnce se nalije voda, dovnitř se z jedné strany postaví hlavice a zapne. K výrobku se doporučuje zakoupit izolační kuličky, které výrazně šetří energii. Vařič SOUS-VIDE Steba SV 100 Professional lze použít do nádoby o hloubce 15 cm a více, 8299 Kč

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Marcela Škardová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video