Úsporné žárovky: Šetří vaši kapsu? | e15.cz

Úsporné žárovky: Šetří vaši kapsu?

ZDROJ: Ženy - E15

Pavla Lokajová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nařízení Evropské komise zavádějící postupné omezování prodeje běžných žárovek jistě neuniklo vaší pozornosti. Nás zajímalo, co spotřebiteli změny přinesou, na základě čeho vybírat alternativní osvětlení domácností a kam v interiéru umisťovat jednotlivé druhy žárovek.

Nařízením Evropské komise č. 244/2009 ze dne 18. března 2009 dochází na území EU k postupnému přecházení na úspornější zdroje světla, než jsou klasické edisonky. „Pro uživatele to znamená, že bude muset místo běžných světelných zdrojů používat jiné, novější typy osvětlení, a to od halogenových žárovek přes úsporné světelné zdroje až po nejnovější LED technologie,“ přibližuje avizovanou legislativní změnu ředitel společnosti AULIX lighting Radek Motyka.

Kdy končí která žárovka?

Harmonogram regulace jednotlivých zdrojů osvětlení si můžete prohlédnout v následující tabulce.

http://www.ledsvetla.cz/clanky/GetFile.ashx?StoredFileID=43
Úsporná opatření z EU
Jaký je důvod regulace zdrojů světla? Běžné žárovky se ocitly na černé listině zejména proto, že až 95 % energie mění na teplo, zatímco v podobě světla vyprodukují pětiprocentní podíl spotřebované energie. Tento fakt logicky není v souladu s dlouhodobým cílem EU o omezení spotřeby elektrické energie, proto je potřeba zavádět úspornější alternativy. Potud je samozřejmě zaváděná iniciativa logická. Vzniklá úspora energie však podle některých nebude v kontextu spotřeby elektřiny nikterak markantní.

„Podporovat úspory i v této oblasti je bez diskuze správná cesta, diskutabilní může být jen prostředek. Průměrná domácnost spotřebuje na svícení zhruba 4 % z celkové své spotřeby elektřiny. Jde tedy o oblast, která se na spotřebě elektřiny projevuje relativně málo a i efekty úspor tomu budou odpovídat,“ upozorňuje manažer mediálního útvaru Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Ušetřím? Záleží v jakém pokoji

Aby byla úspora energie i rodinného rozpočtu pro spotřebitele skutečně efektivní, je potřeba instalovat do bytů i exteriérů různé druhy světelných zdrojů, a to v závislosti na jejich účelu. Při výběru bychom měli posuzovat, jak moc chceme světlo v dané místnosti využívat. Pro úsporu energetickou i finanční se vyplatí využít osvětlení s co nejnižší spotřebou tam, kde se svítí hodně, tedy v obytných částech domu. Na druhou stranu tam, kde svítíme velice málo, například ve sklepě či kůlně, se úspora elektřiny nikdy finančně nevrátí, protože úsporné žárovky jsou oproti klasickým finančně náročnější.

„Do takových míst proto postačí to nejlacinější, co v obchodních regálech najdeme, chceme-li být ekonomičtí. Pokud chceme ušetřit, ať to stojí, co to stojí, nainstalujeme si do takových míst nejúspornější výrobek na trhu,“ nabádá k zamyšlení nad využitím osvětlení v různých částech obydlí Ladislav Kříž.

Čím se řídit při nákupu?


Jakmile si ujasníte, kam chcete zdroj světla umístit, bude se vám lépe nakupovat konkrétní produkt. Odborníci se přitom shodují na několika faktorech, kterým byste měli výběr přizpůsobit.

„Z hlediska orientace zákazníka mezi jednotlivými světelnými zdroji je situace poněkud složitější. Na trhu je dnes například spousta velmi levných světelných zdrojů LED, pocházejících většinou z Číny, které jsou zároveň velmi nekvalitní. Většina produktů z této oblasti zdaleka nedosahuje deklarovaných vlastností. První a základní orientace v světelných systémech LED je tedy země původu,“ upozorňuje obchodní zástupce společnosti NEWTON–LED Technology Pavel Valeš.

Důležitým ukazatelem jsou také energetické štítky (EEA) na obalech jednotlivých produktů. „Informace na energetickém štítku ukazuje spotřebu žárovek. Z tohoto hlediska je vhodné pořídit si takové, které jsou v kategorii A, kam patří například LED žárovky a některé kompaktní zářivky. Nicméně energetické štítky nejsou jediným ukazatelem, podle kterého úsporné osvětlení vybírat,“ vysvětluje šéfredaktorka portálu o úsporách energií Nazeleno.cz Jana Poncarová.

„Důležitým údajem je také životnost světelného zdroje. Sáhnout bychom měli po osvětlení s životností 12 až 15 tisíc hodin, pro srovnání, klasická žárovka má životnost jen asi tisíc hodin. Pozor si dejte také na počet cyklů zapnout/vypnout,“ radí Poncarová. Ovšem nejen úspora energie a životnost je rozhodující. „Ne vždy a všude je dobré pořizovat výhradně úsporné zdroje. Například na chodbě, WC nebo v místech, kde se často rozsvěcuje, by měl spotřebitel volit například halogenový zdroj, neboť jeho start je rychlejší oproti úspornému, u kterého trvá déle, než takzvaně naběhne,“ upřesňuje dále Radek Motyka.

LED systémy jako možná alternativa

V rámci hledání vhodné úsporné alternativy ke klasickým žárovkám je do budoucna nejvíc šancí dáváno LED diodovým systémům, které již dnes naleznete na trhu v dostatečné míře, a do dalších let je plánován jejich další intenzivní vývoj.LED diody jsou vhodnou alternativou halogenových žárovek a úsporných zářivek. Mají nízkou spotřebu elektřiny a dlouhou životnost, navíc jim nevadí časté zapínání a vypínání,“ doplňuje na adresu LED technologií Jana Poncarová. Konkrétní čísla úspor v domácnosti samozřejmě záleží na řadě faktorů, mimo jiné na energetické třídě, životnosti a kvalitě žárovky.

Nevýhodu LED osvětlení vidí znalci především ve vysokých pořizovacích nákladech. Podle odborníků se však do budoucna počítá s poklesem ceny těchto zdrojů osvětlení. „Současným nedostatkem LED technologií je fakt, že zatím neexistuje přímá náhrada klasické stowattové žárovky. Také světlo je oproti klasické žárovce méně příjemné,“ shrnuje Radek Motyka. Studená barva světla, kterou LED zdroje světla oplývají, se hodí spíše do pracoven, kanceláří, případně na chodbu, do kuchyně a koupelny spíše než do místností, které jsou určeny k odpočinku.

Autor: Pavla Lokajová
Zdroj: www.finexpert.cz
23. května 2011

Autor: Pavla Lokajová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video