Uvítejte jaro na balkonech | e15.cz

Uvítejte jaro na balkonech

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Že si letos dává jaro na čas, to je smutná skutečnost. Ale pak stačí pár teplých a slunečných dnů, a všechno roste jako o závod. Abyste nezmeškali osazování truhlíků a jiných nádob, v nichž pěstujete balkonovky, je právě čas začít s přípravou.

S letničkami neprohloupíte

Tak pestrý sortiment rostlin všech velikostí a barev snad nenajdete jinde, než mezi letničkami.Převislé, vzpřímené i pnoucí rostliny jsou mezi nimi zastoupeny v hojném množství, a kombinovat je můžete podle libosti a podmínek, které váš balkon nabízí. Oblíbenými rostlinami se v posledních staly letničky pěstované dříve jen na záhonech: například šrucha se uplatní na slunných místech, kde září pestrými barvami, skromné pomněnky můžete kombinovat s aksamitníky, také kosmatce mají rády slunce. Spoustu letniček si můžete vypěstovat sami, a později je po otužení vysadit ven.

Vydáte-li se na jarní trh, koupíte sazenice těch letniček, které se musí vysévat již v lednu a únoru (voskovky), nebo objevíte něco, co jste ještě neměli (co zkusit převislé hledíky?)

Krásky našich babiček

Petunie bývali spolu s muškáty nejčastěji pěstovanými balkonovými rostlinami. Poslední desetiletí nám zahradníci nabízí i surfinie, jejich blízké příbuzné. S trochou zkušeností a štěstí je surfinie možné přezimovat a před jarem je probudit k životu. Dají se dobře řízkovat, takže si v sezóně můžete rošířit počet rostlin pro další nádoby. Jedinou nepříjemností při pěstování petúnií a surfiníí je náchylnost k padlí – ve vlhkém a chladném létě je potřeba porost ošetřit postřikem. Ani návětrná poloha jim moc nesvědčí. Jak petunie, tak i surfinie je potřeba zaštipovat, aby se rostliny rozkošatily a bohatě kvetly.

balkonAutor: Ženy - E15

Loňské zásoby

Pokud jste si v loňském létě vypěstovali některé dvouletky, máte první květy už nyní. Dvouletky nakoupíte i teď, a než bude čas na výsadbu truhlíků, budete mít macešky nebo plnokvěté sedmikrásky rozkvetlé několik týdnů. Maceška není jen „hřbitovním“ kvítím – velkokvěté odrůdy s barevným okem jsou atraktivní právě v truhlíku.

Nové kultivary sedmokrásek mají velké květy až několik centimetrů v průměru a kvetou mnohem déle – můžete je tedy později kombinovat s jinými balkonovkami. Jsou nenáročné a nepotřebují žádné místo k přezimování (stejně jako letničky), po odkvětu je zlikvidujete a truhlíky na zimu vyčistíte.

Probuďte rostliny, které přečkaly zimu

Určitě jste už prohlédly svoje muškáty a fuchsie, a víte, jak přečkaly zimu. Hlíznaté begonie je dobré nechat naklíčit a narůst, aby dříve kvetly. Muškáty seřízněte, zkraťte i staré kořeny a přesaďte do nové zeminy. Tu můžete buď koupit speciálně pro muškáty. Nezapomeňte na hnojivo (nejlépe tekuté nebo Kristalon), balkonové rostliny mají v malém prostoru velkou potřebu živin a je třeba je pravidelně přihnojovat každý týden.

Fuchsie očistěte, přesadte, a bez lítosti ostříhejte všechny slabé, bledé a vytáhlé výhony. Než je přestěhujete ven, bude třeba je ještě jednou zaštípat, aby byly bohaté. Vybrat si s fuchsií, které jsou v nabídce je opravdu problém: barevných kombinací je na stovky, a navíc můžete mít rostliny ve tvaru stromku (do nádob), převislé (do závěsných květináčů), případně si pořiďte nízké kompaktní odrůdy vhodné do truhlíků.

balkonAutor: Ženy - E15

Chcete něco jiného?

Vyjmenovat nejčastěji pěstované balkonovky by vydalo na pěkně dlouhý seznam. Někdo má rád verbeny, jiný lobelky, truhlíkové zvonky nejsou vůbec obyčejné. Rostlin se stříbrnými listy se také nemusíte zříkat pokud si vysadíte polopřevislou svatolinu (Santolina) milující sucho. Do závěsných nádob se hodí bakopa, minipetúnie (Million Bels), pěkný okrasný list má i molice (Plectranthus). Mnohokvěté kejklířky se hodí jak do truhlíků, tak i do nižších nádob na terase.

Nevšední rostlinou do nádob je pnoucí mandevila, kterou můžete úspěšně přezimovat. Vyšší pořizovací cena se vyplatí u vzrostlých rostlin s několika poupaty. Pěstuje se na opoře, k níž se vyvazuje. Špatně snáší řez, nechte ji raději růst, jak sama uzná za vhodné. Přezimované mandevily probouzejte dříve, aby vám už počátkem července plně kvetly.

Hodně parády udělají na balkonech a terasách netýkavky. Jsou náročné na zálivku, ale kvetou v barvách výrazných i pastelových neúnavně celé léto. Pokud byste chtěli něco do větších květináčů a kbelíků, zkuste hortensie, nebo některé menší kultivary stálezelených keříků či jehličin.

Bylinky a zelinky

Spojit příjemné s užitečným se dá i v truhlíku na balkoně. Bazalka, pažitka, máta, oregano nebo tymián – to všechno poroste i u vás. Je pravdou, že bylinky nemají tak velké a atraktivní květy, ale získáte dost zeleného do letních salátů a polévek.

Vlastní zeleninovou zahrádku už není problém mít i na zábradlí. Balkonová minirajčata a papriky jsou chutnou zeleninou a ještě přitahují pohled výraznými barvami. Protože mají velmi omezený prostor k růstu, je potřeba jim dodávat živiny pravidelně.

Speciální hnojiva pro plodovou zeleninu, Kristalon i speciální hnojiva pro balkonovou zeleninu koupíte v každém zahradním centru. Pozor na mšice a molice, dva úporní škůdci dokáží zdecimovat keříky v krátké době.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video