Vánoce, trochu jinak - ekologičtěji | e15.cz

Vánoce, trochu jinak - ekologičtěji

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Když se řekne Vánoce, každému snad vytane na mysl – svátky klidu, pohoda, rodina, pohádky či cukroví a bramborový salát. Je však třeba také dodat, že za touto poetikou se skrývá v dnešní době všeobjímající konzum.

Kvanta jídla, ještě větší hromady odpadků a desítky vánočních stromečků, končících na smetišti. Pokud se chcete letos na Vánoční svátky podívat z trochu jiného, ekologičtějšího úhlu pohledu, přinášíme vám pár tipů , jak na to.

Úsporné a ekologické balení vánočních dárků


Všichni to známe, metry a metry blýskavého vánočního papíru, které skončí nekompromisně v koši. Proč bychom však letos nevyzkoušeli alternativní metodu balení darů pro naše blízké. Budete mít dobrý pocit dvojnásobně, nejen z radosti obdarovaného, ale také proto, že jste udělali něco pro životní prostředí.

Autor: Ženy - E15

Tipy:


- K zabalení vánočního dárku použijte obyčejný papír v barvách Vánoc, který převážete stužkou. Pokud totiž použijete jednoduchý papír (bez ozdob či vánočních motivů) můžeme jej znovu využít během roku.
- Obyčejný hnědý papír, který seženeme v kdejakém papírnictví má mnohé výhody. Můžeme jej pomalovat pastelkami, třpytivými pery či barevnými razítky. Je to rovněž skvělý způsob, jak zabavit děti.
- Noviny, časopisy a komiksy jsou skvělé a trendy pro balení dárků. K dokončení balíčku použijte mašli z krepového papíru
- Nazdobte své dárky znovu použitelnými dekoracemi, např.: vlnou, šiškami, květinami…apod.
- Používejte tkaninu (látku) raději než balicí papír
- Stará krabice od bot vám může také posloužit, obalte ji svátečním papírem, ozdobte“dekupáží“, nebo ji pomalujte
- Udělejte látkové, nebo plstěné vánoční ponožky různých velikostí na dárky pro vaše blízké
- Na dárkové koše, použijte raději „síťovinu“ než celofán
- Vyrobte si vlastní cedulky na dárky. Najděte si nějaký vhodný tvar, např. tvar svíčky, vánočního stromku, nebo vánočních ozdob a pak kolem něj obstřihneme pohlednici. Na vrcholku námi vystřiženého tvaru uděláme otvor, jím provlékneme kousek stužky a připevníme kartičku na dárek

Autor: Ženy - E15


Další tipy, jak tolik nezatěžovat přírodu


- Vyhněte se dárkům, které jsou zbytečně hodně- nepřiměřeně zabalené
- Nepoužívejte papírové talíře, platové skleničky a příbor
- Pokud si koupíte živý stromek, kupte jej i s kořeny, můžeme jej pak přesadit
- Vyhněte se používání ozdob „na jedno použití“
- Věnujte staré hračky, hry či nechtěné dárky na charitu nebo do bazaru
- Dárky zakoupené v bazaru či antikvariátu mohou být neotřelé a originální. Vždyť kolikrát jste už našli v antikvariátu pravý literární skvost.
- Pokud máte tu možnost, kompostujte organický odpad a důsledně třiďte.

Závěrem již zbývá pouze dodat, to co všichni vlastně víme, ale často na to zapomínáme. Vánoce nemají být o množství drahých vánočních dárků zabalených v luxusních třpytivých obalech. Ani nejsou o množství jídla, pod nímž se prohýbá stůl a už vůbec ne o půjčkách, které v novém roce, ne a ne umořit. Největším dárkem je společnost vašich blízkých sama o sobě, ať už je trávíte s partnerem, s rodinou, nebo třeba s přáteli. Vánoce bez dárků by byly sice zvláštní, ale bez lidí které máte rádi smutnější než smutné.

Autor: Vendula Kochanová
8. prosince 2010

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video