Vánoce každým rokem dříve … a na půjčku? | e15.cz

Vánoce každým rokem dříve … a na půjčku?

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jen jsme se vzpamatovali ze zmatků kolem začátku nového školního roku, už na nás leckde z regálů obchodů vykoukli čertíci z perníku, vánoční stromky z čokolády, a jak přibývalo dnů, už tu byly i kolekce a vánoční ozdoby. Malé děti se nemohou dočkat Vánoc, dospělým čas běží mnohem rychleji. Jenže obchodníci jsou toho názoru, že pokud nás nezavalí vánoční nabídkou už v říjnu, zřejmě Vánoce letos propásnem

Proč popohánět čas?

Určitě jste si všimli, že každým rokem se tohle děje o něco dříve a blíž k babímu létu. Ještě že aspoň koledy přijdou na řadu později (i když v polovině listopadu se hypermarkety neudrží a k dokreslení atmosféry budou mezi reklamní popěvky zařazovat nostalgické vánoční zpěvánky).

Abyste měli po ruce řešení, zda a jaké pořizovat dárky, určitě dostanete také spoustu letáků s nabídkou horských a lázeňských vánočních pobytů. A připravte se na to, že vás všichni a všude budou bombardovat nabídkami levného (a „nezbytně nutného“) zboží.

Dodnes jsem nepochopila, proč si právě na Vánoce kupovat nový televizor a všelijaká elektronická udělátka a spotřebiče. Spoustu zákazníků zláká výhodná koupě, otázka ovšem je, nakolik jsou nabídky opravdu výhodné.

Půjčit si je víc než snadné

Slavit vánoční svátky přemírou jídla (a leckdy i pochoutek, které jsou nad vaše možnosti) a zahrnout děti hromadou drahých dárků se stalo v posledních letech téměř pravidlem. Jistě máte ale zkušenost, že nakonec se dítě zabývá jedním dárkem (a ti nejmenší milují vánoční krabice a papíry k muchlání), a z osmi plyšáků si vybere stejně jen jednoho.

Dárky pro starší děti bývají náročnější, ale ani tehdy se nemusíte finančně zruinovat. Snad by stálo za úvahu letos kupovat jen tolik, na kolik kapsa stačí, co utáhne rodinný rozpočet. Jinak zvolíte řešení, které se zdá velice jednoduché a výhodné – vezmete si půjčku, však je nabízí kdekdo…

Jediné solidní a opravdu výhodné půjčky jsou takové (bývají to akce spíš v obchodních centrech), kdy můžete vybrané zboží vzít na splátky s tím, že při odběru zaplatíte určitou část ceny, a zbytek obvykle v devíti splátkách. To vše bez navýšení a jiných poplatků. Pokud máte jistotu, že jste schopni takovouto půjčku splácet bez problémů, pak se dá o výhodě mluvit.

Banka je jistota

Možná namítnete, že vyřízení půjčky v bance (pokud nutně potřebuje finanční obnos) je zdlouhavé a komplikované. Pokud nemáte jiné dluhy, nižší částky si můžete půjčit i bez ručitele a udání důvodu, za co chcete peníze utratit.

Při každé půjčce musíte počítat s tím, že budete mít stanovenu výši splátek a pevný termín, do kdy dluh splatíte. Úrok je vlastně odměna poskytovateli půjčky, jeho výše se liší podle té které banky a druhu půjčky.

Navíc mohou půjčku prodražit ještě další poplatky za zřízení a správu úvěru – to je za zpracování žádosti a ostatní „papírové“ náležitosti během splácení úvěru. Pokud vás banka z nějakého důvodu odmítne, těžko se budete domáhat u jiné – o žadatelích se banky vzájemně informují, a problematičtí klienti nemají šanci.

Řešení na odstřel

Nedá banka? Půjčím si jinde! Ono je kde – nabídek nebankovních společností na půjčky „jednoduše, bez ručení a za pár minut“, najdete v každých novinách spoustu. A před Vánocemi budete mít takových nabídek plno ve schránce, taky letáčky v městské dopravě vás budou lákat na sumy, o kterých se vám ani nesnilo.

Na první pohled je vše snadné: někam zavoláte pod dojmem uvedené nabídky, za pár minut se dozvíte, jak si stojíte a leckterá tato „půjčovna“ vám peníze přiveze ještě ten domů. Drápkem jste se chytili a vlastně není cesty zpět.

Smlouvu o půjčce můžete dle zákona zrušit do dvou týdnů, i pokud už máte peníze doma, nebo na účtu. Všechno musíte ale vyřizovat písemně, peníze vrátit co nejdříve a ještě se informovat, jak je to s úroky a ostatními poplatky (o výši úroků a poplatcích jste se jistě dohodli před podpisem smlouvy?).

Poplatek za poskytnutí půjčky vám nevrátí žádný nebankovní věřitel, a počítejte s tím, že zaplatíte úroky a RPSN za dobu, kdy nepoužitá půjčka ležela na vašem účtu (nebo v šuplíku). Roční úrok „výhodné půjčky“ může být přes dvě stě procent, k tomu připočtěte RPSN (roční procentní sazba nákladů) šplhající se i přes devadesát procent. Rázem vám musí být jasné, že takovou půjčku si vezme jen zoufalec. Nic nezachrání ani odložený počátek splácení, protože úvěr a poplatky běží i v tomto období.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video