Vánoční čáry a kouzla – trochu tradic a tajemna | e15.cz

Vánoční čáry a kouzla – trochu tradic a tajemna

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Štědrý večer je mnohdy je jedinou příležitostí, kdy se u slavnostní večeře sejde celá rodina. Až budou rozdány dárky a svíčky pomalu dohořívat, vypněte televizi a zkuste některý z vánočních rituálů, který ke sváteční atmosféře již odedávna patří.

Zdravé jádro rozlousknutého ořechu zaručuje zdraví a hozený pantofel špičkou ke dveřím posílá jeho majitele kamsi do světa. Tradice, které přetrvaly desítky let pomalu upadají v zapomnění. Omrzely se, opakují se rok co rok, proto využijte výjimečnou mystickou náladu Štědrého večera pro kouzlení a čarování, které mohou ,(ale nemusí) odhalit budoucnost členů rodiny.

Voda odhalí tajemství

O půlnoci na Štědrý den se odvážlivci mohou pokusit prostřednictvím vodní hladiny poodhalit roušku budoucnosti. Stačí pouze v okamžiku, kdy začnou zvonit půlnoční zvony, vysekat do ledu na rybníku či jezírku otvor a zahledět se do vody. Na hladině by se měly objevit nejdůležitější události z vašeho dosavadního života. S posledním úderem zvonů se na okamžik objeví obraz budoucnosti.

Loďka prozradí co vás čeká a nemine

Snad nejoblíbenější štědrovečerní zábavou bylo odpradávna pouštění loděk, zhotovených z ořechové skořápky a malé svíčky. Výroba loďky je jednoduchá.

Stačí rozpůlit ořech, vydlabat jádro a do očištěné skořápky upevnit zbytek svíčky získanou v kostele při ranní mši na Štědrý den. Je velmi důležité, aby si svou svíčku každý zhotovil sám. Pak můžete loďce bez strachu položit jednu jasně formulovanou otázku, týkající se podnikání, zaměstnání, lásky či rodiny,a to v okamžiku, kdy budete v loďce zapalovat svíčku a pouštět ji na vodu.

 • Když se loďka nepotopí a zůstane u břehu, nečeká vás příští rok nic převratného a zůstane vše při starém.
 • Potopená loďka ihned po vyplutí nevěstí nic dobrého. I když se budete snažit, bude vše marné. Pokud se potopí až za chvíli, bude se střídat úspěch s neúspěchem. Nabere-li si loďka vodu během cesty, uskutečníte své plány s odřenýma ušima.
 • Loďka plave bok po boku s jinou lodičkou - láska a přátelství, také výhodná obchodní spolupráce. Čím dříve se boky loděk dotknou, tím rychleji najdou jejich majitelé k sobě cestu a čím déle spolu loďky plavou, tím pevnější bude jejich vztah. Ve vztahu bude dominovat ten, koho loďka plave první. Pokud jsou loďky vyrovnané, očekávejte harmonické přátelství.
 • Opuštěná loďka daleko o ostatních znamená, že ten komu patří, rodinu brzy opustí.
 • Loďka sama dopluje k druhému břehu - bez cizí pomoci získáte, po čem toužíte.
 • Loďka, která se delší dobu drží u břehu, ale pak vypluje a dosáhne na protilehlý břeh znamená, že po počátečním citovém zmatku dospějete ke správnému rozhodnutí a uskutečníte svůj sen.
 • Když se loďka začne točit a nemá snahu dorazit do cíle, dává vám jasně najevo, že nevíte co vlastně chcete.

O vztazích mezi členy rodiny usuzujeme podle vzdáleností, jaké mezi sebou tvoří jejich loďky. Čím je vzdálenost mezi nimi větší, tím chladnější jsou rodinné vztahy, a naopak.

Loďka prozradí budoucnost.Autor: Ženy - E15

Věštírna osudu

Do kovové nádobky s dřevěnou rukojetí dejte rybářské olovo a roztavte ho nad plamenem svíčky. Když je kov roztavený, můžete přikročit k lití. Do kovové nebo dřevěné nádoby dejte studenou vodu a kov do ní opatrně nalijte naběračkou. Asi po pěti minutách olovo ztuhne a pak budete moci odlité kousky vyjmout a začít s věštěním. Pozor, roztavené olovo se nesmí lít z výšky, hrozí popálení!

Zdraví, kariéru i vztahy objevíte v kousku olova Výklad symbolů je dán podle tvaru odlitku. Některé připomínají pravidelný obrazec, jiné mají podobu rostlin, zvířat nebo věcí., ale možná si všimnete ještě nějaké drobnosti sami. Nechte pracovat fantazii a snadno odhadnete kam váš osud asi míří.

 • Stromy, listy nebo rostliny - čeká vás skvělá budoucnost
 • Srdce: dvě srdce - milenecký vztah; jedno velké a jedno nebo několik menších - láska k dětem
 • Hvězdy - obecně znamenají vše dobré, cestu k duchovnímu poznání a smysluplnému vzdělání
 • Pes, kočka, opice, kráva, kůň – znamená neodmítat pomoc slabým a potřebným
 • Ptáci, mouchy vše co létá – dostanete brzy důležitý dopis nebo zprávu
 • Plaz – nepřátelství, zrada, podraz a nepříjemnosti
 • Pravidelný čtverec - harmonický život v souladu s lidmi i přírodou. Nepravidelný čtverec – překážky, nebezpečí
 • Trojúhelník pravidelný - nečekané štěstí v podnikání; nepravidelný - nejistota, ztráta zaměstnání
 • Kruh - finanční zisk, dědictví, dar, úspěšná spekulace. Pokud má kruh trhliny, hrozí zdravotní potíže a finanční ztráty
Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video