Vánoční hvězda – Jak ji vybrat, pěstovat a uchovat krásnou | e15.cz

Vánoční hvězda – Jak ji vybrat, pěstovat a uchovat krásnou

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Své jméno dostala po svém objeviteli Joelu Poinsettim, který byl americkým velvyslancem v Mexiku. Latinsky se nazývá Euphorbia pulcherrima nebo též Poinsettia pulcherrima a i u nás běžně zdobí vánoční stoly...

Korunou její krásy jsou listeny. Dávno neplatí, že nás okouzluje pouze jejich tradiční výrazná červeň až šarlatová, můžou být i růžové nebo lososové. Mimořádně výraznými červenými listeny vynikají například odrůdy ‘Capri’ nebo ‘Ria’, žlutavými ‘Regina’. V současnosti existují i odrůdy, které mají listeny dvoubarevné.

Vzhledem ke svému původu vánoční hvězda vyžaduje stálou pokojovou teplotu v rozmezí 16-20 °C a dostatečně vlhkou půdu. Neuškodí, když se jí občas rosí listy. Neobejde se bez světlého místa, kam však nedopadají přímé sluneční paprsky.

Pro zálivku je vhodná vlažná voda, jednou za týden je třeba rostlinu přihnojit. Pokud je v bytě příliš suchý vzduch, začnou listy brzy opadávat, proto není vhodné, aby vánoční hvězda stála v blízkosti topení.

radí: Jak to jak to udělat, aby vydržela další sezónu Kupujeme raději rostlinu s nevyvinutými, ještě zelenými poupaty. U ní můžeme předpokládat, že pokvete nejméně dva až tři měsíce, tedy do února, a stejně tak dlouho si podrží barvu listenů. Není dobré kupovat rostliny na tržnicích, kde jsou volně vystavené venku na chladném vzduchu. Zimu a průvan špatně snáší a po přechodu do tepla bytu opadají nachlazeným rostlinám listy i poupata. Vánoční hvězda vyžaduje suché prostředí. Na jasném rozptýleném světle ji zaléváme velmi slabě. A mezi zálivkami počkáme, až substrát zcela proschne. Pokud rostlinu přelijeme, shodí listy. Pokud nechceme rostlinu po odkvětu zlikvidovat, můžeme se pokusit o její další pěstování . Hluboce ji seřízneme asi na deset centimetrů, mléčně bílou vytékající šťávu zastavíme namočením rostliny do teplé vody nebo plamínkem zápalky či svíčky. Pozor – šťáva je jedovatá, pečlivě si po ošetření rostliny umyjte ruce! Seříznutou vánoční hvězdu umístíme na světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů a mírně omezíme zálivku. Po „zmrzlých“ ji můžeme vynést ven a pěstovat ji až do podzimu na zahradě nebo na balkonu, kde po otužení snáší dobře plné slunce. Alena Menclová , Abecedazahrady.cz Další rady pro pěstování nejen vánoční hvězdy najdete na webu

Abecedazadrady.cz

Poslední články autora

Léčivé kameny podle znamení zvěrokruhu

Geopatogenní zóny. Opravdu existují?

Nouzová antikoncepce Postinor-2 a Escapelle bude dostupná i bez předpisu

Pořiďte si čokoládovou fontánu

ZOBRAZIT VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video