Vánoční kaktus | e15.cz

Vánoční kaktus

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vánoční kaktus k Vánocům neodmyslitelně patří. Právě proto, že v tento čas krásně vykvétá a přispěje tak ke slavnostní výzdobě bytu a vánoční atmosféře.

Vánoční kaktusy (Schlumbergera, Zygocactus, Epiphyllum) pochází z deštných pralesů ve Střední, Jižní Americe a z Brazílie. Dospělá rostlina může dosáhnout i výšky 1 m. Vánoční kaktus začíná kvést na konci podzimu a začátkem zimy a kvete až do ledna červenorůžovými hvězdicovitými květy. Tato barva je nejčastější, květy ale mohou být také bílé, žluté, růžové nebo fialové. Stonek je tvořen jednotlivými výhony, složenými z malých obdélníkových článků.

Tato rostlina je vcelku nenáročná, pokud ji dopřejeme tu správnou péči, poroste nám mnoho let. V létě můžeme vánoční kaktus přenést na zastřešený balkón mimo přímé sluneční paprsky nebo na zahradu do polostínu. Během kvetení rostlinu nepřemisťujeme, protože by mohly opadat poupata. Pěstujeme ho při normální teplotě, pouze v  období klidu vyžaduje teplotu nižší kolem 12-15°C. Občas můžeme rosit odstátou vodou.

Vánoční kaktus právě o Vánocích krásně vykvétá (ale díky řízeným kulturám může rozkvést po celý rok). V době květu rostliny zaléváme více, denně je rosíme a až po odkvětu zálivku omezíme. Před požadovanou dobou kvetení udržujeme rostlinu asi 3 měsíce v chladnu a suchu, pak kaktus přemístíme do tepla a zvýšíme dávku vody. Při kvetení slabě přihnojujeme jednou za dva týdny, jinak stačí jednou za měsíc, ovšem osm týdnů po odkvětu nehnojíme vůbec.Listy můžeme otírat vlhkým hadříkem, ale rosení většinou zajistí čistotu listů bez prachu. Přesazujeme na jaře do rašelinité půdy s hrubým pískem a to tehdy, když má rostlina mnoho kořenů, většinou stačí každé tři čtyři roky. Řízky zakoření při 22 °C. Množíme tak, že odebereme několik stonků se čtyřmi články, necháme zaschnout na vzduchu a pak stonky zasuneme hlouběji do půdy. Dáme na světlé a teplé stanoviště. Vánoční kaktus také zakoření ve vodě.               

 


  

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video