Vánoční stromek v květináči | e15.cz

Vánoční stromek v květináči

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nechcete po Vánocích vyhazovat stromek do popelnice? Pak si kupte stromeček v květináči a po Vánocích ho nechte zkrášlovat balkon nebo zahradu. 

Stromek v květináči je dobrá volba pro ty, kterým je líto kupovat každý rok živý stromeček s tím, že po uplynutí vánočního času skončí v popelnici. Jistě, dá se koupit stromek umělý, který má životnost opravdu dlouhou, ale chybí mu vůně jehličí a přírody.
Je to také i dobrá volba pro všechny, kdo nemají v bytě nadbytek prostoru.

V posledních letech je o vánoční stromky v květináči stále větší zájem. Lidé si uvědomují, že jeho role po vánocích neskončí, ale že získají krásnou rostlinu, která dále může krášlit balkon nebo zahradu. Nejvíce na odbyt jdou jedle a stříbrné smrčky, stále častěji si lidé kupují i netradiční druhy jehličnanů, jako například španělskou jedli nebo smrk bílý zakrslý. Když ale pomineme druh stromku, výhodné je kupovat spíše stromek do výšky jednoho metru, který je skladnější než ty větší, ale zato dostatečně velký pro hezké vánoční odekorování.

K dostání jsou dva druhy vánočních stromků v květináči -jednak jsou to rostliny sázené do květináčů narychlo pouze za účelem prodloužení jejich životnosti během Vánoc, ty se ale na další pěstování nehodí. Druhou skupinu tvoří stromky, které byly přesazeny z volné půdy do nádoby již koncem léta a mohly tak během podzimu v květináči prokořenit. Ty pak můžete dále pěstovat, ovšem pokud jim věnujete odpovídající péči. Jak poznáme, který druh stromu kupujeme? Musíte se podívat na kořeny - požádejte prodavače, aby vytáhl stromek z květináče a vy si prohlédněte, jaké má kořeny. Stromek musí mít bohatě rozvětvené jemnější kořeny a bal po vyjmutí musí zůstat vcelku. Menší množství silnějších kořenů, ze kterých opadává hlína ukazuje na to, že stromek v nádobě nevyrostl a byl do ní pouze přesazen.

Pokud si stromek přinesete domů, je důležité o něho pečovat. Nikdy nesmí být v bytě  déle než dva týdny, jinak zazimovaný  stromek začne rašit a vy už ho pak nemůžete vrátit na balkon ani zahradu, protože by namrznul a zašel. Pokud se tak už stane, můžete se pokusit jej ještě zachránit tím, že ho necháte přes zimu ve studeném sklepě a až po zimě povolí mrazy, dáte jen ven. Po zakoupení stromku ho nechte na balkoně a postupně ho přivykejte teplé místnosti -čili střídejte balkon a pokoj. Jde o to, aby stromek nezažil šok tím, že jej rovnou strčíte do vytopeného obýváku a necháte ho tam přes Vánoce.

Jaké jehličnany jsou vhodné pro pěstování v nádobách?
Borovice černá  (Pinus nigra) -má pěkně rostoucí korunu, je velmi dekorativní a poměrně dlouho v bytě vydrží.
Smrk pichlavý (Picea pungens) - má krásnou barvu jehlic, je velmi dekorativní, dlouho si uchovává svěží vzhled a neopadává. 
Jedle normanská (Abies normanndiana) -má husté jehlice, uzavřenou kuželovou korunu a působí velmi vznešeným dojmem.
Jedle bělokorá (Abies alba) -je řidší, má temně zelené jehlice, v teplých bytech neopadává a pěkně provoní celý byt.
Jedle korejská (Abies Koreana) - je to menší druh jedle pěkného vzrůstu, která má krásné modrofialové šišky, takže se stromek už nemusí mnoho zdobit.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery