Vánoční úklid v pohodě a bez chemie | e15.cz

Vánoční úklid v pohodě a bez chemie

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každý rok se říkáte, že se nějakým vánočním úklidem nebudete stresovat, ale stejně vám to nedá? Poradíme, jak v klidu uklidit a přitom nezamořit byt všemožnou chemií.

 Už jsme podrobně probrali, jak bez chemie uklidit koupelnu a kuchyň. Dnes to trochu rozšíříme a řekneme si dalších pár triků, jak přírodní cestou zvládnout úklid celého bytu, jak udržet pořádek a jak v domácnosti ušetřit nějaké ty peníze.

Okna
Nemyjte okna, když na mě svítí slunce, voda totiž příliš rychle uschne a na oknech jsou pak šmouhy. Na jejich mytí používejte vodu s trochou octa a pak doleštěte novinovým papírem. Několik kapek glycerinu přidaných do vody na mytí oken způsobí, že budou skla odolnější proti prachu a kapky deště na nich nebudou zanechávat stopy. Okna skvěle vyleští staré nylonové punčocháče.
K čištění lištových žaluzií použijte kůrku čerstvého chleba, přimáčkněte do ní jednotlivé lišty a přejeďte po celé délce.

Koberce a podlahy
Pokud máte na koberci žvýkačku, položte na něj kostky ledu, žvýkačka pak ztvrdne a dá se snadněji odstranit. Pokud se vám přilepí na oblečení, můžete místo kostky ledu oděv strčit do mrazáku.
Kamennou podlahu nemyjte nikdy mýdlem, to se nevsákne a podlaha bude kluzká. Umyjte ji litrem vody a 2 lžícemi prací sody. Spáry mezi dlaždicemi  vyčistíte pastou ze sody a vody nanesenu na zubní kartáček.
Skvrny na koberci hned posypte jedlou sodou, nechte vsáknout a pak vyluxujte.

Nábytek
K ošetření a vyleštění dřevěného nábytku použijte leštěnku z včelího vosku- připravíte ho tak, že nastrouhaný včelí vosk dáte do hrnce s horkou vodou a mícháte, dokud se nerozpustí. Pak přidejte terpentýnový olej, pro vůni levandulový olej a promíchejte.
Škrábance na nábytku potřete bílou vazelínou, nechte působit přes noc a pak přeleštěte.
Čalouněný nábytek vysávejte proti směru vlasu a nepoužívejte násadu s kartáčem, která by mohla nitě zatrhat. Přes nábytek lze také přehodit ve vodě namočené a dobře vyždímané prostěradlo a pak ho vyklepat plácačkou na koberce.
Špinavou a zažloutlou klávesnici od počítače můžete vyčistit kartáčkem na zuby a pastou.
Staré nálepky a samolepky, které nejdou odstranit, nejprve nahřejte fénem.

Pokojové rostliny
Listy pokojových často utírejte vlhkým hadříkem nebo je sprchujte, abyste je zbavili prachu. Chlupaté listy, například fialek, jemně omeťte štětcem. Občas můžete listy také setřít vodou s pivem, propůjčíte jim tak lesk.
Proti škůdcům je účinný česnek, který vtisknete do hlíny. Než začne zahnívat, vytáhněte ho.
Při přesazování na dno květináče dejte rozmačkané skořápky od vajec, rostlina bude mít živiny.
Nevylévejte vodu, ve které jste vařili brambory nebo zeleninu, ale zalijte jí rostliny, voda je totiž plná živin. Stejně tak zbytek bylinkového čaje.
Jako hnojivo poslouží kávová sedlina.

Úspora peněz
Elektrické plotny a trouby uchovávají dlouho teplo, proto je vypněte pět minut před dokončením jídla, které pak samo dojde.
Zbavujte spotřebiče pravidelně vodního kamene, milimetrová vrstva znamená potřebu o 10% větší.
Používejte pokličky, které výrazně šetří energii.
Nezakrývejte topení závěsy nebo před ně nestavte nábytek. Také topná tělesa pravidelně zbavujte prachu, jinak se vám sníží množství tepla.
Těsnění na okna a dveře může snížit náklady na topení až o 40 procent.

Pořádek
Udělejte si pořádek a zpřehledněte si byt. Všechny doklady a dokumenty si rozdělte podle obsahu a dejte do jednotlivých složek s popisy, papírky s adresami a telefonními čísly si přepište do jednoho sešitu, staré časopisy, které nechcete vyhodit, rozčleňte podle data nebo názvu a dejte je do šanonů. Koření z pytlíků přesypte do nových kořenek a zbavte se všech prošlých potravin a krabic s instantními potravinami, které už máte v kuchyni sto let. Vytáhněte ze skříní všechno oblečení, pořádně je proberte a co už nenosíte, nekompromisně vyhoďte. Zbytek pak rozdělte na zimní a letní a to, které zrovna nenosíte, dejte do krabic a postavte třeba na skříň nebo pod postel, získáte tak ve skříni spoustu místa. Proberte ponožky a punčocháče, roztrhané vyhoďte (nebo použijte na leštění oken). Poházené fotky začleňte do alba, nebo si je nechte orámovat a rozvěste je po bytě, který si tak příjemně oživíte. Všechno nářadí, kladívka, kleště, hřebíky, náhradní žárovky apod. dejte do jedné společné přihrádky ve skříni nebo krabice, abyste je nemuseli v případě potřeby hledat.

O Vánocích se vám jistě budu hodit i rady, jak si pomoct při pečení:
Váleček na těsto se nebude tolik lepit, když ho před použitím dáte na hodinu do mrazáku.
Plechy, na kterých pečete pečivo s velkým obsahem tuku nemastěte, stačí je pouze opláchnout studenou vodou.
Rozinky a ořechy posypte moukou, pak neklesnou v těstu ke dnu.
Pokud je koláč už tužší, potřete ho mlékem a krátce zapečte v troubě.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video