Vánoční zvyky a pověry, které si udržely své kouzlo dodnes | e15.cz

Vánoční zvyky a pověry, které si udržely své kouzlo dodnes

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Naši předkové připisovali Štědrému dnu i večeru zvláštní moc. Z toho důvodu se udržovala řada zvyků a magických úkonů, které měly zajistit především bohatou úrodu, dobrou užitkovost domácích zvířat a také zdraví a štěstí rodiny. 24. prosinec si udržel své kouzlo dodnes. Řada lidí si tento den nedokáže představit bez dodržování vánočních zvyků a pověr, z nichž některé si připomeneme v následujících řádcích.

Vánoce jsou významně spjaty s dodržováním zvyků a tradic. Sváteční atmosféru zaručeně podtrhne nejen nazdobený a jehličím vonící vánoční stromek, vánoční koledy a rozbalování dárků, ale i lití olova, pouštění lodiček nebo házení střevícem.

Kdo se postí, uvidí zlaté prasátko


Spousta lidí během 24. prosince odolává vůni vánočního cukroví i jídlem nabité ledničce. A to do té doby, než usedne ke štědrovečerní tabuli. Věří totiž, že když se postí, budou zaslouženě odměněni – uvidí zlaté prasátko. I když ho ještě nikdo nikdy neviděl.

Zvyky spojené se štědrovečerní tabulí


Také v dnešní době bazíruje spousta lidí na tom, aby u štědrovečerního stolu seděl sudý počet stolovníků. V případě lichého počtu by se podle pověry mohlo v příštím roce vloudit do domu neštěstí. U štědrovečerního stolu se také často prostírá jedno místo navíc. Toto místo je určené pro náhodného osamělého člověka, anebo je vzpomínkou na ty, kteří nás opustili a už nikdy s námi u jednoho stolu nezasednou.

Autor: Ženy - E15


Podle pověry je rovněž nepřípustné, aby od štědrovečerní večeře kdokoliv vstal. Věřilo se totiž, že ten, kdo od stolu vstane, do roka zemře. Se štědrovečerní večeří je spojen ještě další vánoční zvyk: Naši předkové ovazovali nohy štědrovečerního stolu provazem nebo řetězem. Věřili, že jedině tak celá rodina zůstane v příštím roce pohromadě.

Kapří šupiny: Vábička peněz


Šupiny z kapra zásadně nevyhazovat! Podle vánoční pověry vám totiž mohou v následujícím roce zaručit dostatečný přísun financí. A to v případě, když si je během štědrovečerní večeře schováte pod talíř, nebo je budete po celý rok nosit v peněžence.

Štědrovečerní pověry: Zdraví, nemoc, nebo smrt


K nejznámějším vánočním zvykům, jež v sobě mají kus lidové pověry vztahující se ke zdraví, nemoci a smrti, patří rozkrajování jablek. Z rozkrojeného jablka naši předkové věštili, jak to bude se zdravím jednotlivých členů rodiny v nadcházejícím roce. Pokud měl jádřinec tvar hvězdy, dotyčný měl být po celý příští rok zdravý. Pokud měl jádřinec tvar kříže, znamenalo to nemoc nebo smrt. 

Autor: Ženy - E15


Předkové věštili zdraví, nemoc či smrt také z jader vlašských ořechů. Byla-li jádra prvních čtyř vylouskaných ořechů pěkná bílá, znamenalo to zdraví. Bylo-li některé z jader načernalé, znamenalo to nemoc. A nakonec, byla-li načernalá všechna čtyři jádra, znamenalo to smrt.

Pouštění lodiček

Jedním z vánočních zvyků, jenž si udržel oblibu až do dnešní doby, je pouštní lodiček vyrobených z ořechové skořápky vlašského ořechu a svíčky. Také pouštěním lodiček během Štědrého večera hádali naši předci svou budoucnost. Lodičky pouštěli například doma v lavoru s vodou. Důležité bylo zhotovit si svou vlastní lodičku, která by pak byla schopná zodpovědět otázky týkající se budoucnosti, lásky, rodiny či zaměstnání.

Otázka se vyslovila v okamžiku zapálení svíčky, poté se lodička pustila na vodu. Jestliže lodička doplula na druhý břeh, plány se měly vydařit. Když zůstala u břehu, příští rok mělo zůstat vše při starém. Pokud se potopila, všechny snahy o zlepšení konkrétní situace měly přijít v niveč. Nakonec, lodička plující po boku věštila dobré mezilidské vztahy.


Autor: Ženy - E15


Vánoční pověry pro vdavkychtivé


Svobodné dívky, které toužily po vdavkách, dodržovaly během Štědrého dne i Štědrého večera spoustu pověr, jimiž si měly v následujícím roce zajistit ženicha. Po štědrovečerní večeři třeba házely ve světnici střevícem přes hlavu. Když špička směřovala ke dveřím, děvče mělo naději, že se v příštím roce provdá. Jiné svobodné dívky toužící po sňatku zase 24. prosince shromažďovaly patky od vánoček. Pověra říkala, že která dívka v tento den sebere celkem devět patek, do roka se vdá.

Nezadané dívky samozřejmě věřily i dalším pověrám. 24. prosince například zkoušely třást bezem – dům, u kterého začal jako první štěkat pes, měl být domem, ve kterém měl bydlet také jejich nastávající. Některé dívky zase klepaly střevícem na kurník. Ozvala-li se jim slepice, měla dívka zůstat svobodná. Ozval-li se kohout, dívka se mohla v příštím roce těšit na vdavky.

Závěrečné upozornění


A pozor! Naši předkové věřili tomu, že na Štědrý den se nesmí prát. Přináší to totiž smůlu a neštěstí do domu. A rozhodně nepište svému partnerovi ani zamilované psaní (tedy smsku nebo e-mail). Podle pověry by to mohlo znamenat rozchod.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video