Vaše zahrada ve znamení BIO | e15.cz

Vaše zahrada ve znamení BIO

Pavlína Elfová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Červnové teploty se začínají blížit vysněnému létu a to pociťuje také zahrada. Jestliže jste doposud zalévání odbývali, nyní mu věnujte dostatečnou pozornost. Zálivku provádějte v brzkých ranních či pozdních odpoledních hodinách, kdy rostliny vláhu nejlépe přijmou. Také se voda bude nejméně odpařovat. V nejzazších případech můžou kapky vody v pravé poledne rostliny popálit, neboť fungují jako lupa umocňující sílu slunečních paprsků. Pokud máte na zahradě sud s dešťovou vodou nebo podzemní nádrž, můžete se radovat. Dešťová voda je pro rostliny nejlepší. Je měkká a neobsahuje chlor.

1. BEZ CHRÁNÍ PŘED ŠKŮDCI

Pro milovníky rybízu a angreštu jsou během letního období hrozbou píďalka angreštová a sviluška chmelová. Tito škůdci dokážou zdecimovat celé rostliny. Přitom je biologická ochrana proti jejich řádění jednoduchá. V okolní přírodě najděte keř bezu a ořízněte z něj pár větví. Ty pak prostrčte ovocnými keři. Úroda tak zůstane jen pro vás.

2. ZASAĎTE KAPUSTU!

V rámci přirozeného střídání plodin si rozmyslete rostliny pro další výsev. V červnu totiž zmizí ze záhonků hrášek, ředkvičky, kedlubny a ostatní raná zelenina. Volné místo přímo vybízí k osetí novými plodinami. Abyste předešli jednostrannému vyčerpání půdy a šíření chorob, nevysazujte na jedno místo stejné rostliny, ale střídejte je. Kde byly kedlubny, vysaďte kapustu a mrkev vystřídejte třeba pekingským zelím.

3. KOMPOST NAD ZLATO

Ne nadarmo se říká, že kompost je zahradníkův poklad. Zajišťuje v zahradě koloběh živin a vrací jí je v té nejvhodnější podobě. A jak má takový správný kompost vypadat? Ať už je to dřevěná ohrádka, plastový kompostér, nebo válec z králičího pletiva, důležité je spodní odvětrání. Když bude stát na vlhkém podkladu, rostlinný materiál může odspodu začít plesnivět.

Proto místo pod kompostem nastelte štěrkem nebo alespoň půdu propíchejte vidlemi. Když už máte ideální stanoviště, dodržujte zásady správného kompostování. Ideální je střídání těžkých a vzdušných materiálů – tedy posekanou trávu prostřídejte s ořezanými větvičkami nebo stonky rostlin. Do kompostu nedávejte zbytky jídel nebo chemicky ošetřené plodiny.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.Autor: Ženy - E15

4. ZBAVTE SE VOS

Přestože už máte myšlenky na letní dovolenou a slunění u bazénu, připravujte se i na podzimní úrodu. Na ovocných stromech často s oblibou škodí obaleč jablečný. Napadá přímo plody a ničí tak slibnou úrodu. V červnu tedy zakupte feromonové lapače a rozvěste je do korun stromů. Stejnou neplechu můžou na zralých plodech udělat i vosy. Ty zase nalákáte na láhve naplněné sirupem.

5. ČESNEK JAKO PREVENCE

Zeleninové záhonky se mohou po nájezdu škůdců změnit v pustinu. Jestliže se dobře připravíte, doč-káte se vlastní zeleniny. Pro porost mrkve, který napadá pochmurnatka, se vyplatí preventivní postřik z česneku a cibule. U květáku, brokolice či zelí je léty osvědčený postřik výluhem z pelyňku. Stejně poslouží i výluh z bodláku.

6. SKLÍZEJTE SPRÁVNĚ BYLINKY

Zaseli jste na jaře bylinky a teď se radujete z pěkných rostlinek? Bylinky jsou jednou z nejlepších zahradních rostlin – lehce se pěstují a v kuchyni z nich budete mít velký užitek. Je ale potřeba je správně sklízet. Bylinky ostříhejte dříve, než vykvetou. Nejlépe brzy ráno nebo během zataženého dne. Ostříhané bylinky ihned zpracujte. Buď rovnou zasyrova, nebo je dejte sušit. Nejvíce si zachovají aroma na tmavém, suchém místě, které je ale dobře větrané.

Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Autor: Pavlína Elfová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery