Váza plná voňavých květů | e15.cz

Váza plná voňavých květů

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nyní je období, kdy naše byty i pracovní prostředí nejvíce zdobí květiny ve vázách. Aby květiny ve váze co nejdéle vydržely a plně splnily dekorativní účel, je třeba vědět, kdy se mají květy řezat a jak je co nejdéle udržet svěží.

Nejvhodnější doba k řezu je brzo ráno nebo večer, po západu slunce. Květy řezané za parného dne, kdy praží slunce, brzy vadnou. Stonky květů řezaných v této nevhodné době mají omezenou schopnost vstřebávat vodu z vázy. K řezu má být použito především ostrého nože nebo nůžek. Nůž je lepší, protože nepohmoždí dřevnaté stonky. Dále je třeba dbát, aby s květy bylo odříznuto co nejméně listů, které rostlinám vytvářejí zásobní látky pro příští květenství.

Na samu úpravu kytice ve váze nelze dát šablonu. To je věc osobního vkusu a estetiky. Do vysoké vázy patří květy s různě dlouhými stonky. To ovšem neznamená, že budeme u květů, jež dlouhé stonky nemají, řezat celé větve jen proto, abychom dlouhého stonku dosáhli.

Rozdělme si tedy květiny do tří skupin podle délky stonku. K těm nejdelším, jimiž zdobíme střed vázy, patří hlavně vysoké chryzantémy, lilie, hortenzie, šeříky, divizny … Do druhé skupiny patří různé zvonky, lupiny, nižší chryzantémy, kopretiny, máky,  kosatce, jiřiny, hledíky, růže, mečíky aj.

Do třetí skupiny patří všechny květy se středním nebo krátkým stonkem. Patří sem většina odrůd růží, hrachory, chrpy, frézie, karafiáty, nízké plnokvěté kopretiny atd.

Po ořezání květů je dobré rostlinu zalít a pokud má nasazená další poupata i přihnojit. Řezané květy mají vydržet co nejdéle čerstvé, protože  květiny ve vázách nelze denně vyměňovat.

Dáváme-li květy do vázy, tak jen volně, aby stonky měly dost místa. Voda je nejlepší dešťová, nebo aspoň měkká a každé ráno obnovovaná. Při každé výměně vody stonky nepatrně zkrátíme, a to pouze ostrým nožem a poněkud šikmo. Dřevnaté stonky dole rozdrtíme nebo do nich uděláme podélné zářezy, což je důležité zvláště u velkých květů, kdy je větší odpařování vody.

Stonky musejí být ponořeny dost hluboko a váza s květinami nesmí stát na přímém slunci, v horku nebo v průvanu.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video