Velikonoční aranžmá: snadné, rychlé, netradiční | e15.cz

Velikonoční aranžmá: snadné, rychlé, netradiční

ZDROJ: Ženy - E15

Petra Škarková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vymýšlíte, jak ozdobit stůl, dveře, okno či vrata, ale nelákají vás okoukané dekorace? Inspirujte se naším netradičních aranžmá. Za necelou hodinku získáte originální výzdobu, jíž přivítáte Velikonoce.  

Květinovou dekoraci přichystala floristka Viola Zeithamlová. Jsou určeny především pro ty čtenáře, kteří chtějí jarně vyzdobené obydlí, ale na práci nemají celý den. 

Jarní plůtekPřipravte si následující:

  • silnější rovné větvičky jívy nebo svídy – nastříhejte jich asi 25 na stejnou délku 20 cm a ponechte jim rozvětvení;
  • barevný vázací drátek – koupíte ho v obchodě pro floristy, kutily nebo v zahradnickém velkoobchodě (cca za 12 Kč);
  • zkumavky – pořídíte je ve zdravotnických potřebách (řádově se jedná o korunovou záležitost);
  • jarní květiny – tulipány, narcisy, kraspedie a podobně;
  • ozdoby – motýlci různých barev i velikostí (seženete je od 8 do 20 Kč za kus);
  • dekorační lýko – k dostání jsou v mnoha barvách a gramážích (například balíček 25gramového balení koupíte za 25 Kč a 50gramový cca za 45 Kč);
  • tavnou pistoli – pokud ji máte, usnadní vám práci, ale obejdete se i bez ní.


Použijte loňské letorosty jívy nebo svídy, které jsou rovné a mají na sobě tenké, pěkně rozvětvené větvičky; foto: Viola Zeithamlová


Základem je plot
Všechny silnější větvičky naskládejte před sebe na stůl jednu vedle druhé tak, aby jejich rozvětvení mířilo k vám. Ustřihněte si dva dostatečně dlouhé dráty (skoro 2metrové) a přehněte je na polovinu. V místě přehybu začněte navazovat větvičky – první drátek umístěte do třetí čtvrtiny větviček, druhý do čtvrté.

Dobře je utahujte, každou zajistěte alespoň trojitým zakroucením drátku. Pokračujte, dokud nesvážete celý plůtek. Zezadu vytvořte dvě očka na zavěšení. Pevně je obmotejte kolem dvou větviček a spojovacího drátku, aby celou dekoraci unesla.Pevné upevnění zajistí celou dekoraci, aby nemohla sklouznout; foto: Viola Zeithamlová


Na lícovou stranu, tedy na tu, na niž se budete dívat, přivažte dekoračním lýkem zkumavky. Lýko propleťte skrz spojovací drátek a větvičky, aby zkumavky nemohly sklouznout. Pokud máte tavnou pistoli, kápněte na vhodná místa pro pevnější spoj trochu roztaveného lepidla.


Květiny přilákají motýly

Na tenké větvičky směřující do různých stran přilepte nebo přivažte motýly tak, aby se zdálo, že se nad květinami vznáší. Zkumavky naplňte vodou a zasuňte do nich čerstvě střižené květiny.


Dekoraci můžete připevnit na dveře nebo s pomocí přísavek i na okno; foto: Viola Zeithamlová


Pokud nebude dekorace umístěna po celý den na parném slunci, květy vydrží pěkné zhruba týden – samozřejmě je potřeba dolévat jim pravidelně vodu. Až odkvetou, jen je vyměníte za nové.


Autor: Petra Škarková
19. dubna 2011

Přemýšlíte ještě o rychlém ale atraktivním velikonočním aranžmá na stůl? Pak zkuste např. větvičkovou pyramidu . Návod ke zhotovení naleznete ZDE .

0:normal690:true:true KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Petra Škarková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video