Velký rádce: jak připravit byt na prodej či pronájem?

1. Bez zevrubného úklidu to nejde
Než se pustíte do samotné přípravy na předání bytu, je třeba provést kompletní úklid. Bude potřeba umýt okna a zůstanou-li v interiéru koberce, půjčit si stroj na jejich mokré čištění. Další nezbytností je dokonalý úklid sanitárních prostor a kuchyně. Právě jejich stav většinou zájemci zkoumají svým kritickým okem jako první a dojem z nich často rozhoduje o tom, zda se rozhodnou zvolit právě váš byt.
2. Zbavte se zbytečností
Jakmile obýváme jedno místo déle, nashromáždíme zákonitě obrovské množství zbytečností. S jejich tříděním doporučujeme začít co nejdříve – proberte především šatní skříně a vybavení kuchyně. Vše, co nepoužíváte nebo nechcete převážet do nového, nekompromisně zlikvidujte. Váš byt nesmí působit přeplácaně - čím více místa v něm bude, tím lépe. Podívejte se na jiné byty k pronájmu a srovnejte je se stavem toho vašeho.
3. Menší opravy se vyplatí
Po kompletním úklidu a odstranění všeho nepotřebného si byt znovu projděte a podívejte se na něj očima nezávislého pozorovatele – čeho byste si všimli na prvním místě? Oprýskaného laku na dveřích? Zažloutlých spár v koupelně? I takové drobnosti mohou způsobit pokles ceny vašeho bytu. Investovat do drobných úprav se určitě vyplatí. Doporučujeme také nově vymalovat, zejména pokud se v bytě kouří.
Tip realitních specialistů ze společnosti RE/MAX: Rozhodnete-li se nabídnout váš byt k pronájmu či prodeji přes realitní kancelář, nezapomeňte, že náš občanský zákoník zatím nepředepisuje zprostředkovatelské smlouvě obligátní písemnou podobu. Může se proto stát, že už po první schůzce s makléřem spatříte svůj byt v nabídce volných realit. Vždy proto trvejte na tom, aby byly podmínky zprostředkování jasně vyjádřeny v písemné smlouvě.
4. City a osobní předměty si zabalte s sebou
Odborníci upozorňují, že by v bytě při prohlídkách neměly zůstávat předměty osobní povahy, fotografie, obrázky na zdech, suvenýry z cest a další věci, k nimž máte citový vztah. Návštěvy prvních zájemců pro vás budou méně bolestivé, pokud budete předvádět už jen odosobněný prostor – ne váš bývalý domov. Pokud budete byt v průběhu prohlídek ještě obývat, připravte si jednu krabici, kam vždy před návštěvou věci osobní potřeby schováte.
5. Odstraňte věci, které v bytě nezůstanou
Uklizený byt, zbavený osobních věcí, znovu projděte a odstraňte i nábytek a vybavení, které není určeno k pronájmu či prodeji. Pokud zájemci při návštěvě neuvidí váš cenný lustr, oblíbenou sedačku nebo zrcadlo v předsíni, nebudete se o ně muset následně dohadovat. Částečně vyprázdněný prostor navíc vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je.
6. Dejte prostoru vyniknout
Někdy úplné drobnosti dokážou pozvednout dojem z interiéru až o 100 %. Typickým příkladem jsou květiny, předložky v koupelně nebo záclony a závěsy. Věnujte těmto detailům náležitou pozornost před každou důležitou prohlídkou. Dekorace samozřejmě v bytě zůstat nemusí a můžete si jí vzít do nového bydlení s sebou.
Na prodej bytů je nyní ideální čas – ceny hypoték dosáhly svého minima a brzy půjdou nahoru. Kupci se tak hledají lépe, než třeba před rokem. Přípravy bytu přesto nepodceňte, protože konkurence je velká a zájemci se často rozhodují jen na základě zdánlivých detailů.