Velký rádce: jak připravit byt na prodej či pronájem? | e15.cz

Velký rádce: jak připravit byt na prodej či pronájem?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chystáte se opustit své zabydlené hnízdo a nabídnout ho k pronájmu nebo dokonce prodeji? V obou případech bude nezbytná náležitá příprava – ale nebojte se, nezabere vám tolik času, jak se může na první pohled zdát. V následujícím článku vám poradíme, jak si práci usnadnit a přitom dosáhnout kýženého výsledku.

1. Bez zevrubného úklidu to nejde

Než se pustíte do samotné přípravy na předání bytu, je třeba provést kompletní úklid. Bude potřeba umýt okna a zůstanou-li v interiéru koberce, půjčit si stroj na jejich mokré čištění. Další nezbytností je dokonalý úklid sanitárních prostor a kuchyně. Právě jejich stav většinou zájemci zkoumají svým kritickým okem jako první a dojem z nich často rozhoduje o tom, zda se rozhodnou zvolit právě váš byt.

2. Zbavte se zbytečností

Jakmile obýváme jedno místo déle, nashromáždíme zákonitě obrovské množství zbytečností. S jejich tříděním doporučujeme začít co nejdříve – proberte především šatní skříně a vybavení kuchyně. Vše, co nepoužíváte nebo nechcete převážet do nového, nekompromisně zlikvidujte. Váš byt nesmí působit přeplácaně - čím více místa v něm bude, tím lépe. Podívejte se na jiné byty k pronájmu a srovnejte je se stavem toho vašeho.

3. Menší opravy se vyplatí

Po kompletním úklidu a odstranění všeho nepotřebného si byt znovu projděte a podívejte se na něj očima nezávislého pozorovatele – čeho byste si všimli na prvním místě? Oprýskaného laku na dveřích? Zažloutlých spár v koupelně? I takové drobnosti mohou způsobit pokles ceny vašeho bytu. Investovat do drobných úprav se určitě vyplatí. Doporučujeme také nově vymalovat, zejména pokud se v bytě kouří.

Tip realitních specialistů ze společnosti RE/MAX: Rozhodnete-li se nabídnout váš byt k pronájmu či prodeji přes realitní kancelář, nezapomeňte, že náš občanský zákoník zatím nepředepisuje zprostředkovatelské smlouvě obligátní písemnou podobu. Může se proto stát, že už po první schůzce s makléřem spatříte svůj byt v nabídce volných realit. Vždy proto trvejte na tom, aby byly podmínky zprostředkování jasně vyjádřeny v písemné smlouvě.

4. City a osobní předměty si zabalte s sebou

Odborníci upozorňují, že by v bytě při prohlídkách neměly zůstávat předměty osobní povahy, fotografie, obrázky na zdech, suvenýry z cest a další věci, k nimž máte citový vztah. Návštěvy prvních zájemců pro vás budou méně bolestivé, pokud budete předvádět už jen odosobněný prostor – ne váš bývalý domov. Pokud budete byt v průběhu prohlídek ještě obývat, připravte si jednu krabici, kam vždy před návštěvou věci osobní potřeby schováte.

5. Odstraňte věci, které v bytě nezůstanou

Uklizený byt, zbavený osobních věcí, znovu projděte a odstraňte i nábytek a vybavení, které není určeno k pronájmu či prodeji. Pokud zájemci při návštěvě neuvidí váš cenný lustr, oblíbenou sedačku nebo zrcadlo v předsíni, nebudete se o ně muset následně dohadovat. Částečně vyprázdněný prostor navíc vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je.

6. Dejte prostoru vyniknout

Někdy úplné drobnosti dokážou pozvednout dojem z interiéru až o 100 %. Typickým příkladem jsou květiny, předložky v koupelně nebo záclony a závěsy. Věnujte těmto detailům náležitou pozornost před každou důležitou prohlídkou. Dekorace samozřejmě v bytě zůstat nemusí a můžete si jí vzít do nového bydlení s sebou.
Na prodej bytů je nyní ideální čas – ceny hypoték dosáhly svého minima a brzy půjdou nahoru. Kupci se tak hledají lépe, než třeba před rokem. Přípravy bytu přesto nepodceňte, protože konkurence je velká a zájemci se často rozhodují jen na základě zdánlivých detailů.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video