VIDEO: Inteligentní domov budoucnosti. Chtěli byste v něm žít? | e15.cz

VIDEO: Inteligentní domov budoucnosti. Chtěli byste v něm žít?

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dnešní době již spoustu dříve technických vymožeností, jako je např. dálkové ovládání garážových vrat, okenních závěsů či televize, považujeme za zcela běžné a vlastně už zastaralé. Nabízí se tedy otázka, co bude následovat. A digitální technologie, které by zcela bez našeho přičinění řídily náš domov, nejsou až tak vzdálenou budoucností, jak by se mohlo zdát...

S první vizí „inteligentní domácnosti“ přišel už v roce 1995 Bill Gates a v současné době je tato problematika předmětem zájmu mnoha architektů i technologických firem, včetně předních světových výrobců domácích elektrospotřebičů. Domácí automatizace již nyní umožňuje ovládat váš byt či dům pomocí smartphonu nebo tabletu přes internet i z jiného konce světa pomocí tzv. chytrého rozvaděče. Jím můžete ovládat vytápění, osvětlení, zásuvky, stínění nebo kamerový systém, a to i na dálku.

Představa inteligentní domácnosti jde však ještě dál. V digitální domácnosti vám příslušné zařízení pohlídá teplotu ranní kávy, zobrazí nejčerstvější zprávy rovnou na zrcadle v koupelně, takže si je můžete přečíst třeba při čištění zubů a při odchodu z domova zkontroluje dveře, otevřená okna, puštěný sporák nebo zda máte s sebou všechny věci, které potřebujete. Provede i kontrolu ledničky nebo nákup i s platbou takříkajíc přímo z desky stolu. Inteligentní domácnost zkrátka dokáže kontrolovat vše.

Jak by mohla taková „domácnost budoucnosti“ vypadat například podle společnosti Changhong, se můžete podívat zde:

Podle informací webu insighthome.eu je v současnosti na přechod k chytrým digitálním technologiím v domácnosti připraveno zhruba 40 procent nových nemovitostí v zemích západní Evropy, zatímco v České republice jsou to pouhá 2 - 3 procenta.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery